Získala starostka Chicaga Lori Lightfoot Adam Toledo zbraň, keď ho policajt zastrelil?

Dav, Osoba, Človek

Obrázok cez Starostka Lori Lightfoot / YouTube

Nárokovať

Starostka Chicaga Lori Lightfoot uviedla, že Adam Toledo mal v ruke zbraň, keď ho smrteľne postrelil policajt, ​​alebo slová v tomto zmysle.

Hodnotenie

Správne uvedenie zdroja Správne uvedenie zdroja O tomto hodnotení

Pôvod

V apríli 2021, keď úrady v Chicagu zverejnili videozáznamy zo smrteľnej policajnej streľby na 13-ročného Adama Toleda, niektorí pozorovatelia reagovali pobúrene a tvrdili, že dôkazy ukazujú, že starostka Lori Lightfoot skreslila kľúčovú skutočnosť prípadu tvrdením, že Keď bol zastrelený, Toledo mal v ruke zbraň.

15. apríla Keeanga-Yamahtta Taylor, docentka na Princetonskej univerzite, tweetoval že Lightfoot „povedal verejnosti, že Adam Toledo mal v ruke zbraň.“ Podobne aj Alex Sammon, reportér American Prospect, napísal :Lori Lightfoot povedala mestu Chicago a celej krajine, že keď bol policajtmi zavraždený, držal Adam Toledo v ruke zbraň. Videla to isté video, ktoré sme videli všetci. Musí okamžite odstúpiť alebo byť odvolaná z funkcie.

Preskúmali sme všetky verejné poznámky Lightfoota od smrteľného streľby na Toledo v skorých ranných hodinách 29. marca 2021 a zistili sme, že pri jednej príležitosti naznačila, že chlapec mal pri streľbe skutočne zbraň v ruke, zatiaľ čo pri inej príležitosti urobila poznámky, ktoré sa dali ľahko interpretovať v tom zmysle, že keď bol zastrelený, bol ozbrojený. Preto vydávame hodnotenie „Správne uvedenie zdroja“.

Čo povedal Lightfoot?

Na tlačovej konferencii, ktorá sa 5. apríla diskutovala o streľbe, Lightfoot opakovane uviedol, že dospelý „strčil zbraň do ruky [Toledovi] dieťaťu“, alebo slová v tomto zmysle. V jednej chvíli na tlačovej konferencii, ktorú si môžete pozrieť nižšie, starosta uviedol:

Vyjasnime si to Dospelý strčil dieťaťu do ruky pištoľ. Mladé, ovplyvniteľné dieťa a dieťa, ktoré nemalo dostať smrtiacu silu - zbraň, ktorá by mohla a mala nenapraviteľne zmeniť priebeh jeho života.

Je ľahké pochopiť, ako sa tieto komentáre dajú ľahko interpretovať v tom zmysle, že Toledo mal „zbraň v ruke“ v rozhodujúcom okamihu udalostí tejto noci, konkrétne v okamihu, keď bol smrteľne postrelený.

Druhé relevantné tvrdenie je ešte explicitnejšie, ale vyžaduje si stručné informácie. Polícia v Chicagu zatkla 21-ročného Rubena Romana v súvislosti s udalosťami vedúcimi k smrti Toleda. Prokurátori majú spoplatnené Roman s ľahkomyseľným vystrelením strelnej zbrane, nezákonné použitie zbrane zločincom a ohrozenie dieťaťa.

Polícia má povedal že policajti boli upozornení na blok 2300 South Sawyer Avenue v štvrti Little Village potom, čo senzory zistili o 2 výstrely o 2:26 ráno osem výstrelov. Keď dorazili, policajti uviedli, že našli úteky Romana a Toleda, čo viedlo k uličke, ktorá prenasledovala nohy sa nakoniec skončil smrteľnou streľbou v Tolede.

Na pojednávaní o väzbe 10. apríla prokurátori z kancelárie kraja Cook County načrtli údajné skutočnosti prípadu, v ktorom údajne obsahoval nasledujúce tvrdenia: že keď policajt v Chicagu dobehol Toleda, chlapec mal v pravej ruke zbraň, policajt nariadil Toledovi, aby zbraň odhodil Toledo, policajt Toleda nestrelil.

Počas tlačovej konferencie 15. apríla, krátko pred zverejnením veľkého množstva videoklipov a zvukových záznamov, spravodajský reportér predstavil spoločnosti Lightfoot tvrdenia prokurátorov. Stojí za to predložiť úplný prepis tejto výmeny, ktorý si môžete pozrieť aj nižšie:

Nepomenovaný reportér: Starosta, aby bolo jasné - prokurátori minulý týždeň informovali sudcu pred súdom, že Adam Toledo mal v ruke zbraň. Rozumiem, že video vyjde o hodinu a pol, ale môžete to potvrdiť? Je to presné?

Lightfoot: Uvidíte, čo video zobrazuje. Nie je na mne, aby som to potvrdzoval. Som si veľmi dobre vedomý toho, čo sa hovorilo na pojednávaní o puto pre Romana. Domnievam sa, že podľa vyjadrenia štátneho zástupcu boli správne, ale nie je na mne, aby som o tom niečo potvrdzoval alebo vyvracal. . Prebieha vyšetrovanie a ja by som si chcel uctiť, že ... [zvýraznenie je doplnené].

Zatiaľ čo Lightfoot dvakrát povedal: „Nie je to odo mňa, aby som potvrdzoval“ presnosť tvrdenia prokurátorov, že Toledo mal pri streľbe zbraň v ruke, napriek tomu tiež vyjadrila podporu presnosti tohto tvrdenia slovami: „Verím podľa vyjadrenia štátneho zástupcu boli správne. “ To zase potvrdzuje tvrdenie Taylora, Sammona a ďalších, že Lightfoot verejne vyhlásil, že Toledo mal pri streľbe zbraň v ruke.

Hovorca spoločnosti Lightfoot poskytol Snopesovi toto vyhlásenie:

Starostka vo svojich pripomienkach mala jasno v tom, že jej nebolo pozíciou potvrdiť ani vyvrátiť akékoľvek pripomienky právnika pomocného štátu. „Verenie“, že komentár mohol byť správny, nie je schválením starostu.

Je potrebné poznamenať, že Lightfoot nepovedala, že sa domnieva, že tvrdenia kancelárie štátneho zástupcu „môžu byť“ správne, jasne uviedla, že sa domnieva, že „sú správne“. Nejde o právne záväzné vyhlásenie, ale z hľadiska primeraného štandardu hodnotenia je to vyjadrenie podpory presnosti toho, čo povedala štátna prokuratúra, a také, ktoré nemusí ponúkať, najmä vzhľadom na skutočnosť, že už povedala nebolo na jej mieste potvrdiť alebo vyvrátiť čokoľvek, čo sa týka podrobností o Toledovej smrti.

Čo zobrazuje video?

Zábery z kamery na tele dôstojníka, ktorý zastrelil Toledo, jasne ukazujú, že v okamihu, keď bol zastrelený, Toledo urobil nie mať v ruke zbraň.

Tieto zábery, spolu s mnohými ďalšími videami a zvukovými záznamami, nájdete na serveri webovú stránku Civilného úradu policajnej zodpovednosti (COPA). Niektoré zábery ukazujú násilnú smrť dieťaťa a niektorých čitateľov môžu znepokojovať. Nasleduje snímka obrazovky, ktorá zobrazuje okamih bezprostredne pred snímaním:

Po zverejnení spisovej dokumentácie o dôkazoch 15. apríla hovorca kancelárie štátneho zástupcu v okrese Cook opravil tvrdenie právnika z tejto kancelárie počas rímskeho pojednávania o väzbe z 10. apríla, hovoriac : „Advokát, ktorý pracuje v tejto kancelárii, sa pred vystúpením pred súdom plne neinformoval. Takéto chyby sa nemôžu stať, a to bolo vyriešené so zainteresovanou osobou. Video hovorí za všetko. “

Kým však Toledo nemal v ruke zbraň v okamihu, keď ho zastrelili, chicagská polícia povedali že strelná zbraň bola vytiahnutá z miesta blízko miesta, kde bol zastrelený Toledo. Rovnako sa zdá, že rovnaké kamerové záznamy na tele nosia tesne pred smrteľnou streľbou objekt pripomínajúci zbraň, ktorý sa nachádza v Toledovej pravej ruke.

Nasledujúce screenshoty boli zachytené o 2:38:39 h, iba jednu sekundu pred fotografovaním. Na videu je prenasledujúceho policajta zreteľne počuť kričať „Ruky, ukáž mi svoje posraté ruky“ a potom bezprostredne pred streľbou „Odhoď to, odhoď to“:

Zábery zaznamenané o niekoľko minút neskôr fotoaparátom iného dôstojníka („BWC 2 Witness Officer“ v dokumentácii COPA), ktorý nosia na tele, zreteľne ukazujú, že na zemi tesne za dĺžkou plotu zobrazenou na snímkach obrazovky vyššie je umiestnená ručná zbraň.

Zdá sa, že tretí videozáznam zachytený z bezpečnostnej kamery na opačnej strane pozemku ohraničeného príslušným plotom ukazuje, že Toledo po zastavení uteká a získava predmet zo svojej osoby, ktorý ho potenciálne odhodí na zem. plot. Videozáznam zachytáva jeho pohyby lepšie ako snímka obrazovky nižšie a je možné ho sledovať v dokumentácii COPA v časti „3. strana 1 - ukazuje OIS“. Čitatelia by si však mali uvedomiť, že aj to ukazuje na fatálne zastrelenie Toleda:

Lightfoot skutočne naznačoval, že Toledo mal v ruke zbraň, keď bol smrteľne postrelený. Urobila to, keď povedala: „Verím, že vyjadrenia štátneho zástupcu sú správne,“ čo sa týka predchádzajúceho tvrdenia prokurátora okresu Cook, že Toledo mal v ruke zbraň, keď bol smrteľne postrelený. Preto vydávame hodnotenie „Správne uvedenie zdroja“.

Videozáznamy zverejnené 15. apríla ukazujú, že Toledo nemal v ruke zbraň, keď bol smrteľne postrelený, ale rovnaké videozáznamy výrazne naznačujú, že mal zbraň v ruke len o jednu sekundu skôr.