Získa Trump 4. marca opäť predsedníctvo?

Osoba, človek, publikum

Obrázok prostredníctvom Bieleho domu / Wikimedia Commons

Nárokovať

Prezident Donald Trump sa funkcie prezidenta ujme 4. marca 2021.

Hodnotenie

Falošné Falošné O tomto hodnotení

Pôvod

Ak sa má veriť najnovším konšpiračným teóriám QAnon, návrat bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa do Bieleho domu môže byť skôr, ako niektorí predpovedali. Niekoľko týždňov po inaugurácii prezidenta Joe Bidena 20. januára nasledovali stúpenci QAnon medializovaný 4. marca 2021 ako nový dátum Trumpovho návratu do prezidentského úradu.

Teória rástla na telegrame a ďalších sociálnych sieťach navštevovaných krajnou pravicou a bola zjavne inšpirovaná skutočnosťou, že 4. marca býval prezidentom do roku 1933. Tieto informácie v kombinácii s a nesprávne čítanie z 1871 zákona , vyústilo do klamného tvrdenia, že USA prestali byť republikou, a toho roku sa stali „podnikaním“. QAnon prívrženci tejto teórie tvrdil že všetky zákony prijaté po roku 1871 sú neplatné a prezidenti zvolení po roku 1871 sú nelegitímni.Potenciál násilia okolo 4. marca a okolo Bidenovho nadchádzajúceho prejavu o stave Únie bol využitý vážne vládou. Bude to asi 4 900 vojakov Národnej gardy zostať vo Washingtone, D.C., do polovice marca 2021.

Rep. Adam Smith, predseda výboru House Armed Services, povedal na stretnutí s predstaviteľmi obrany v polovici februára: „Niektorí z týchto ľudí prišli na to, že zjavne pred 75 rokmi bol prezident inaugurovaný 4. marca. Dobre, teraz je to dôležité, Boh vie, v každom prípade, teraz myslia si, že by sme sa mali opäť zhromaždiť a zaútočiť na Kapitol 4. marca [...], ktorý koluje online. “

Smith bol tiež skeptický o tom, či by sa podobná udalosť mala konať 4. marca: „Takéto veci kolujú stále, znamená to, že sa to stane, pravdepodobne nie, ale ak chcete pomôcť, povedzte im, aby to nerobili, povedzte im, že voľby skončili. Vyhral Joe Biden. Boli to slobodné a spravodlivé voľby, a poďme do práce, ktoré by tiež pomohli znížiť mieru, ktorú nepoznám strach / paranoju, ktorú ľudia cítia a ktorá vyžaduje všetko, čo tu vidíme. “

Koncom februára, Politické Správa popisovala, ako by bezpečnosť na americkom Kapitole zostala vysoká pri správach o extrémistických útokoch počas štátu Únie, ktorých dátum ešte nebol zverejnený.

Dokonca aj hotel Trump International vo Washingtone D.C. zvýšil svoje ceny izieb na 3. a 4. marca, z viac ako 500 dolárov za noc na viac ako 1300 dolárov. Nie sú k dispozícii žiadne jasné dôvody tohto cenového skoku, ale rôzne novinky správy sa pokúsili spojiť body. Ceny týchto dátumov sme skontrolovali sami:

Zavolali sme rezervačný tím do hotela, aby sme sa informovali o cenách. Zástupca si nebol vedomý cenových skokov, ale povedal: „Nie je to neslýchané, je to pravdepodobne preto, že sú veľmi zaneprázdnení a veľa ľudí chce rovnaké izby.“ Tiež neboli informovaní o žiadnych udalostiach alebo konferenciách plánovaných v hoteli v tom období. Poslali sme e-mailom spoločnosti Trump International Hotel, aby sme sa dozvedeli viac, a tento príspevok aktualizujeme, ak získame ďalšie informácie.

Či sa násilie skutočne stane 4. marca alebo nie, to sa ešte len ukáže, ale Trump, ktorý sa v tento deň ujme prezidentského úradu, je prakticky nemožné. Biden bol inaugurovaný 20. januára 2021 je jeho vláda pri moci ďalšie štyri roky a nie je možné, aby sa bývalý prezident vrátil a prevzal prevzatie moci pred koncom Bidenovho volebného obdobia.

Dokonca aj prívrženci QAnon boli cúvanie z tohto nároku. Podľa a Vice správa od 26. februára prominentní vplyvní umelci QAnon začali 4. marca označovať za „udalosť pod falošnou vlajkou“, ktorú vytvorili iba médiá hlavného prúdu, „aby celé hnutie vyzeralo hlúpo“. Hlásenie okolo týchto dátumov obsahuje len málo dôkazov o plánovaných významných udalostiach, ale násilie je vzhľadom na bezpečnostné opatrenia možné.

Vzhľadom na to, že veľa vplyvných z QAnon odmieta tvrdenia o Trumpovom prevzatí moci 4. marca a že akékoľvek prevrátenie moci je v najbližších dňoch veľmi nepravdepodobné, hodnotíme toto tvrdenie ako „nepravdivé“.