Vzal Trump uznanie za „krásnu“ vakcínu COVID-19?

Prezident Donald Trump to navrhol, ak by to nebolo možné

Obrázok cez Tasos Katopodis / Getty ImagesNárokovať

Bývalý americký prezident Donald Trump vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že dúfa, že si „všetci pamätajú“, že je zodpovedný za „prekrásny“ výstrel vakcíny COVID-19.

Hodnotenie

Správne uvedenie zdroja Správne uvedenie zdroja O tomto hodnotení

Pôvod

10. marca 2021 sa na sociálnych sieťach začal šíriť obraz, ktorý údajne ukazuje vyhlásenie bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, v ktorom prosí amerických občanov, aby si uvedomili, že USA by tieto „nádherné“ očkovacie látky COVID-19 nemali. ďalších 5 rokov (pochybné tvrdenie), ak to nebolo pre neho:

Toto bolo skutočné vyhlásenie Trumpa.

Trump zverejnil niekoľko vyhlásení po svojom odchode z funkcie 20. januára 2021. Keďže bývalým prezidentom bol zakázané z Twitteru (ale aj z iných sietí sociálnych médií) za zverejnenie obsahu, ktorý mohol po útoku na Kapitol USA vyvolať väčšie násilie, sú tieto vyhlásenia zverejňované prostredníctvom e-mailu a následne sú následne zverejňované zdieľané na sociálne médiá reportérmi. Na margo Martina vedúci tlačový tajomník za kanceláriu 45. prezidenta, potvrdil Snopesovi prostredníctvom e-mailu, že išlo o skutočné vyhlásenie zverejnené Trumpom.

Aj keď je to skutočné tvrdenie, tvrdenia v ňom uvedené (že by USA neboli dostali vakcínu 5 rokov, nebyť Trumpa) sú prinajlepšom pochybné. Trumpova vláda sa pokúsila urýchliť vývoj vakcíny prostredníctvom operácie Warp Speed. Aj keď si Trumpova administratíva určite zaslúži určité uznanie za pomoc pri vývoji vakcíny, vyvinuli ju niektoré spoločnosti, napríklad Pfizervakcíny bez financovaniaod Trumpovej administratívy. Je tiež potrebné poznamenať, že spoločnosti mimo USA podarilo vyvinúť vakcíny bez veľkej pomoci bývalého prezidenta.