VYSVETLOVAČ: Ako používa policajt namiesto taseru zbraň?

Polícia stojí neďaleko policajného krížnika po tom, ako do nej na protest odhodila kameň, v nedeľu 11. apríla 2021 v Brooklyn Center v Minne. Rodina 20-ročnej Daunte Wrightovej povedala davu, že ho v nedeľu policajti zastrelili a potom sa vrátil do svojho auta a odišiel, potom narazil do vozidla o niekoľko blokov ďalej. Rodina uviedla, že Wright bol neskôr vyhlásený za mŕtveho. (AP Photo / Christian Monterrosa)

Obrázok cez AP Photo / Christian Monterrosa

Tento článok je tu znova publikovaný so súhlasom Associated Press . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo redaktorov Snopes.

Predmestský policajný dôstojník v Minneapolise, ktorý smrteľne zastrelil černocha počas víkendovej dopravnej zastávky, jej omylom vytiahol strelnú zbraň namiesto paralyzéra, uviedol v pondelok šéf mestskej polície. Aj keď je to v USA zriedkavé, v posledných rokoch sa stalo veľa podobných incidentov.Policajný šéf Brooklynského centra Tim Gannon uviedol, že policajný dôstojník, ktorý nebol identifikovaný, urobil chybu pri streľbe z 20-ročnej Daunte Wrightovej, ktorá neskôr zomrela. Video zo streľby urobené kamerou tela dôstojníka obsahuje zvuk jej slova „Svätý (zakrivený)! Zastrelil som ho, “potom, čo vystrelil z jej krátkej pušky jediné kolo.

Gannon uviedol, že okamžité utrpenie dôstojníka ukázalo, že použitie pištole bolo neúmyselné.

'Ako môžete počuť, policajt pri zápase s pánom Wrightom kričí 'Taser!' Taser! ‘Niekoľkokrát. To je súčasť výcviku dôstojníka pred nasadením Taseru, ktorý je menej smrteľným zariadením, “uviedol Gannon. 'Keď sledujem video a počúvam dôstojníkove príkazy, verím, že dôstojník mal zámer nasadiť svoj Taser, ale namiesto toho zastrelil pána Wrighta jedinou guľkou.'

Niekoľko otázok a odpovedí o príslušníkoch, ktorí omylom vybili strelné zbrane, keď mali v úmysle vytiahnuť a nasadiť paralyzéry:

AKO ČASTO SA TO STANE?

Odborníci sa zhodujú, že ide o skutočný, ale veľmi zriedkavý jav, ktorý sa pravdepodobne stane celonárodne menej ako raz ročne. Článok z roku 2012 uverejnený v mesačníku American Law Journal for Effective Law Enforcement dokumentoval deväť prípadov, v ktorých policajti zastrelili podozrivých z krátkych zbraní, keď sa hovorilo, že majú v úmysle vystreliť paralyzéry, ktoré sa datujú od roku 2001.

PREČO SA TO STANE?

Medzi uvedené dôvody patrí výcvik dôstojníkov, spôsob nosenia zbraní a tlak nebezpečných, chaotických situácií. Aby sa predišlo nedorozumeniam, policajti zvyčajne nosia svoje paralyzéry na svojich slabých stranách - alebo na svojej nedominantnej ruke - a ďalej od ručných zbraní, ktoré majú na rukách silné zbrane. To je prípad Brooklynského centra, kde policajný šéf Gannon uviedol, že policajti sú školení na to, aby mali na svojej dominantnej strane ručnú zbraň a na svojej slabej strane paralyzér.

Bill Lewinski, expert na policajnú psychológiu a zakladateľ Force Science Institute v Mankato v Minnesote, použil na popísanie javu chyby „pošmyknite a zajmite“. Lewinski, ktorý vypovedal v mene polície, uviedol, že policajti niekedy vykonávajú priamy protiklad k zamýšľaným akciám v strese - ich činy „skĺznu“ a sú „zajatí“ dôraznejšou reakciou. Poznamenáva, že policajti trénujú oveľa častejšie tasenie a streľbu zo svojich ručných zbraní ako na svojich paralyzéroch.

Iní odborníci vyjadrujú voči teórii skepsu.

'Nie je za tým žiadna veda,' uviedol Geoffrey Alpert, profesor kriminológie na univerzite v Južnej Karolíne a expert na policajné použitie sily. 'Je to dobrá teória, ale netušíme, či je presná.'

Alpert uviedol, že hlavným faktorom, prečo si príslušníci omylom vytiahnu strelnú zbraň, je to, že paralyzéry zvyčajne vyzerajú a pôsobia ako strelná zbraň. Paul, Minnesota, starosta Melvin Carter uviedol rovnaký názor počas pondelkovej tlačovej konferencie.

'Prečo máme vôbec tasery, ktoré fungujú a fungujú, cítia a nasadia presne ako strelná zbraň?' Spýtal sa Carter. 'Prečo nemôžeme mať tasery, ktoré vyzerajú a cítia sa inak?' Že by ste si nikdy nemohli mýliť s nasadením strelnej zbrane, aby sme zabezpečili, že chyba, ktorá sa stala predtým, sa už nikdy nemôže stať? “

ČO SÚ NIEKTORÉ INÉ PRÍPADY?

V jednom z najznámejších prípadov tranzitný dôstojník, ktorý reagoval na bitku na vlakovej stanici v Oaklande v Kalifornii, zabil v roku 2009 22-ročného Oscara Granta. Policajt Johannes Mehserle pred súdom vypovedal, že sa bál, že Grant zbraň, natiahol ruku k svojmu paralyzéru, ale omylom namiesto toho vytiahol svoju pištoľ kalibru 0,40. Granta zastrelili, keď ležal tvárou dole. Mehserle bol odsúdený za neúmyselné zabitie a odsúdený na dva roky väzenia. Jeho oddelenie vyplatilo 2,8 milióna dolárov dcére Grantovej a jej matke.

V Tulse v Oklahome zástupca šerifa bieleho dobrovoľníka Robert Bates omylom vystrelil z krátkej zbrane, keď chcel nasadiť paralyzér na neozbrojeného černocha Erica Harrisa, ktorého v roku 2015 zadržali ďalší dôstojníci. Bates sa ospravedlnil za zabitie Harris, ale svoju smrteľnú chybu označil za častý problém v presadzovaní práva a povedal: „V krajine sa to stalo mnohokrát ... Musíte mi veriť, že sa to môže stať každému.“ Bates bol odsúdený za zabitie druhého stupňa a odsúdený na štyri roky väzenia. Okres Tulsa nakoniec súhlasil so zaplatením 6 miliónov dolárov Harrisovmu majetku na urovnanie federálneho súdneho sporu o občianske práva.

V roku 2019 prímestská policajná dôstojníčka v St. Louis Julia Crewsová uviedla, že chcela použiť svoj paralyzér, ale omylom chytila ​​svoj služobný revolver a zastrelila podozrivú krádež obchodníka Ashley Hall, ktorá utrpela vážne zranenia. Posádky rezignovali a vinu z neuznaného obvinenia z útoku druhého stupňa odmietli. Mesto Ladue nepripustilo nijaké priestupky ako súčasť dohody s Hallom o 2 miliónoch dolárov.