Vrátnici vyhodení z dôvodu nezasahovania do protijázijského útoku

Táto snímka prevzatá z monitorovacieho videa poskytnutého policajným oddelením v New Yorku ukazuje zamestnanca bytového domu, centrum, ako budovu zatvára

Obrázok cez AP Photo / Uncredited

Tento článok je tu znova publikovaný so súhlasom Associated Press . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo redaktorov Snopes.

NEW YORK (AP) - Dvaja pracovníci bytového domu v New Yorku boli prepustení z dôvodu, že nepomohli ázijskej Američanke, ktorá bola násilne napadnutá na vonkajšom chodníku, uviedla v utorok správcovská spoločnosť budovy.Dozorné video z útoku z 29. marca neďaleko Times Square ukázalo, že vrátnici nevykročili von a k žene sa priblížili až viac ako minútu po tom, čo násilie skončilo a útočník odišiel.

Muži sledovali z vestibulu, ako 65-ročnú Vilmu Kari opakovane kopali a šliapali, videozáznam ukázal. Jeden z nich zatvoril dvere budovy, keď Kari ležala na zemi niekoľko sekúnd po ukončení útoku.

Spoločnosť pre správu budovy The Brodsky Organization pôvodne vrátnych pozastavila až do vyšetrovania. Toto vyšetrovanie bolo ukončené v utorok a vrátnici boli prepustení, uviedla spoločnosť.

„Zatiaľ čo video z celej lobby ukazuje, že akonáhle útočník odišiel, vrátnici sa objavili na pomoc obeti a zaevidovali vozidlo NYPD, je zrejmé, že neboli dodržané požadované núdzové a bezpečnostné protokoly,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Organizácia Brodsky sa tiež zaviazala, že poskytne všetkým zamestnancom stavebných služieb školenie o protokoloch o núdzových reakciách, informovanosti o predsudkoch a o zásahu náhodných osôb.

Únia vrátnikov, SEIU 32BJ, potvrdila, že boli prepustení, odmietla to však ďalej komentovať. Odborový zväz predtým uviedol, že vrátnici počkali, kým útočník neodišiel, aby skontroloval Kari a označil neďaleké hliadkové auto, pretože si mysleli, že má nôž.

Na sledovacom videu je vidieť, ako policajné auto zastavilo asi minútu po tom, čo vrátni vyšiel von. Pracovníci a policajti sú s ňou na chodníku videní ešte niekoľko minút, kým sa video nezastaví.

Brandon Elliot, 38-ročný prepustený odsúdený za zabitie svojej matky pred takmer dvoma desaťročiami, bol obvinený z útoku a pokusu o útok ako zločin z nenávisti. Podľa obvinení má byť obvinený z trestného činu 21. apríla. Jeho právnici vyzvali verejnosť, aby „vyhradila rozsudok, kým nebudú všetky skutočnosti predložené súdu“.

Kari, ktorá emigrovala z Filipín pred niekoľkými desaťročiami, bola napadnutá pred luxusným bytovým domom pri chôdzi do kostola. Utrpela vážne zranenia vrátane zlomeniny panvy a strávila deň v nemocnici.

Dcéra Kari, Elizabeth Kari, zverejnila nedeľu na webovej stránke so zbierkami, ktorú zriadila pre starostlivosť o svoju matku, a to, že Vilma Kari „posledných pár dní odpočívala a chce jej poslať maximum, pretože vaša energia, modlitby a myšlienky sa k nej dostali aj k našej rodine . “

Útok, ktorý je jedným z posledných v rámci celonárodného nárastu anti-ázijských trestných činov z nenávisti, vyvolal rozsiahle odsúdenie a vyvolal poplach nad tým, čo sa javilo ako zlyhanie okoloidúcich. Polícia uviedla, že nikto nevolal na číslo 911 a že okoloidúci hliadkujúci policajti narazili na Kari po tom, čo bola napadnutá.

Elizabeth Kari uviedla, že osoba na druhej strane ulice, ktorú nebolo vidieť na sledovacom videu, pomohla krikom rozptýliť útočníka.

Keď útočník odchádzal od Kari, skončil sa všeobecne viditeľný úryvok z monitorovacieho videa. Elizabeth Kari uviedla, že útočník prechádzal cez ulicu a smeroval k náhodnému okoloidúcemu, ktorý na neho kričal. Táto osoba zostala v anonymite, uviedla.