Video: Adam Toledo nedržal zbraň, keď ho zastrelil dôstojník

Tento obrázok z videozáznamu tela policajného oddelenia v Chicagu zobrazuje okamih, keď policajný dôstojník z Chicaga Eric Stillman 29. marca 2021 v Chicagu smrteľne postrelil 13-ročného Adama Toleda. (Policajné oddelenie v Chicagu prostredníctvom AP)

Obrázok prostredníctvom policajného oddelenia v Chicagu

Tento článok je tu znova publikovaný so súhlasom Associated Press . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo redaktorov Snopes.

CHICAGO (AP) - Znepokojujúce video z videokamery zverejnené vo štvrtok po tom, čo protesty verejnosti v Chicagu pred streľbou 13-ročného chlapca ukazujú, že mladým sa zdá, že odhodila pištoľ a zdvihla ruky o necelú sekundu skôr, ako dôstojník vystrelil zo svojej zbrane a zabije ho.Nehybný záber zhotovený z nepravidelných nočných snímok tela dôstojníka Erica Stillmana ukazuje, že Adam Toledo nič nedržal a mal ruky hore, keď ho Stillman 29. marca okolo tretej hodiny rannej strelil do hrudníka. Polícia, ktorá reagovala na správy o výstrely v okolí hovoria, že chlapec mal pred streľbou na sebe zbraň. A Stillmanovo zábery ukazujú, ako svieti svetlo na krátku zbraň na zemi neďaleko Toleda po tom, čo ho zastrelil.

Zverejnenie záznamov a ďalších vyšetrovacích materiálov prichádza v citlivom období, keď v Minneapolise pokračuje proces s bývalým dôstojníkom Derekom Chauvinom pri smrti Georga Floyda a nedávne policajné zabitie iného černocha Daunte Wrighta v jednom z týchto miest predmestia. Predtým, ako Civilný úrad policajnej zodpovednosti zverejnil materiál na svojej webovej stránke, starostka Lori Lightfoot vyzvala verejnosť, aby zachovala pokoj, a niektoré podniky v centre mesta nastúpili do svojich okien v očakávaní možného nepokoja.

Malé skupiny demonštrantov sa zhromaždili na policajnej stanici a vo štvrtok večer pochodovali do centra mesta, ale v meste bolo len málo náznakov rozsiahlych demonštrácií.

'Žijeme v meste, ktoré je traumatizované dlhou históriou policajného násilia a zneužitia úradnej moci,' uviedol Lightfoot. „Takže aj keď nemáme dostatok informácií na to, aby sme boli sudcami a porotcami tejto konkrétnej situácie, je celkom pochopiteľné, prečo toľko našich obyvateľov má pocit, že sú až príliš známi prílivom pobúrenia a bolesti. Je ešte jasnejšie, že dôvera medzi našou komunitou a orgánmi činnými v trestnom konaní nie je ani zďaleka vyliečená a zostáva veľmi narušená. “

Uplynulo devätnásť sekúnd od okamihu, keď Stillman vystúpil zo svojho tímového vozidla, až po zastrelenie Toleda. Zábery z jeho kamery ukazujú, ako prenasledoval Toleda niekoľko sekúnd pešo uličkou a kričal „Polícia! Prestaň! Zastavte sa hneď (výrečne)! “

Keď tínedžer spomalí, Stillman kričí „Ruky! Ruky! Ukáž mi svoje (zakrivené) ruky! “

Toledo sa potom otočí k fotoaparátu a Stillman zakričí: „Odhoď to!“ a uprostred medzi opakovaním tohto príkazu začne strieľať a Toledo spadne. Keď sa Stillman blížil k zranenému tínedžerovi, zavolal sanitku. Je ho počuť, ako chlapca prosí, aby „nebol bdelý“, a keď dorazia ďalší policajti, policajt tvrdí, že nedokáže tlkot srdca a začne vykonávať KPR.

V dlhom e-maile Stillmanov právnik Tim Grace uviedol, že Toledo nenechal dôstojníka nič iné, ako strieľať.

'Mladistvý páchateľ mal zbraň v pravej ruke ... pozrel na dôstojníka, čo sa dalo interpretovať ako pokus o získanie cieľa, a začal sa otáčať tvárou v tvár dôstojníkovi, ktorý sa pokúšal zbraňou pohnúť jeho smerom,' napísala Grace. 'V tomto okamihu dôstojník čelil životu nebezpečnej a smrteľnej silovej situácii.' Všetky predchádzajúce pokusy o deeskaláciu a dodržiavanie všetkých zákonných príkazov dôstojníka zlyhali. “

Adeena Weiss-Ortiz, právnička Toledovej rodiny, však novinárom po zverejnení záznamov a ďalších videí povedala, že „hovoria za všetko“.

Weiss-Ortiz uviedol, že je irelevantné, či Toledo držal zbraň predtým, ako sa obrátil k dôstojníkovi.

'Ak mal zbraň, odhodil ju,' povedala. 'Policajt povedal: 'Ukáž mi svoje ruky.' ' Vyhovel. Otočil sa. “

Chicagské policajné oddelenie zvyčajne nezverejní mená dôstojníkov zapojených do takýchto streľieb už na začiatku vyšetrovania, ale Stillmanovo meno, vek a rasa - má 34 a beloch - boli uvedené vo vyšetrovacích správach zverejnených vo štvrtok.

Weiss-Ortiz uviedla, že nahliadla do Stillmanovho záznamu, ale nezistila žiadne predchádzajúce disciplinárne problémy.

Lightfoot, ktorý spolu s policajným dozorcom vyzval policajnú radu pre zodpovednosť za zverejnenie videa, požiadal verejnosť, aby zostala pokojná, ale odsúdila dlhoročnú históriu policajného násilia a zneužitia úradnej moci, najmä v čiernych a hnedých komunitách. Povedala, že príliš veľa mladých ľudí je zraniteľných voči „systémovým zlyhaniam, ktoré jednoducho musíme napraviť“.

Lightfoot sa občas dusil a popísal sledovanie videozáznamu ako „mučivé“.

'Ako mama to nie je to, čo by ste chceli, aby deti videli,' povedala.

Okrem zverejnenia záznamov z kamery Bodyman spoločnosti Stillman zverejnila recenzná komisia aj zábery z ďalších kamier, štyri videá tretích strán, dva zvukové záznamy o hovoroch 911 a šesť zvukových záznamov od ShotSpotter, technológie, ktorá viedla políciu k reakcii na výstrely toho rána v Little Dedina, prevažne hispánska štvrť na juhozápadnej strane mesta.

Hispánčan Toledo a 21-ročný muž utiekli pešo, keď boli konfrontovaní políciou. 21-ročný muž bol zatknutý na základe priestupku proti vzneseniu obvinenia.

Revízna komisia pôvodne uviedla, že video nemôže zverejniť, pretože išlo o streľbu neplnoletej osoby, avšak táto rada zmenila smerovanie potom, čo starosta a policajný dozorca požiadali o jeho zverejnenie.

Lucky Camargo, aktivista a doživotný obyvateľ Little Village, sa rozhodol video nepozrieť. Susedia jej to však opísali ako „popravu“.

'Toto bolo nesprávne,' povedala. 'Na to, aby som toto hodnotenie urobil sám, som si nemusel pozerať video.' Nemám pocit, že by bolo dôvod niekoho zastreliť. ““

Predchádzajúce policajné videozáznamy, ktoré sa dostali na verejnosť, vyvolali veľké protesty, vrátane jedného zverejneného v roku 2015, na ktorom je vidieť, ako biely dôstojník 16-krát zastrelil tínedžera čierneho Laquana McDonalda a zabil ho. Policajt bol nakoniec odsúdený za vraždu.

Pred vydaním najnovšieho videa niektoré okná v obchodnej štvrti „Magnificent Mile“ v centre Chicaga zablokovali svoje okná. Lightfoot uviedol, že mesto sa celé mesiace pripravuje na verdikt v chauvinskom procese a že pred štvrtkovým zverejnením aktivovalo „plán ochrany susedstva“.

'Teraz sa stáva, že tieto okolnosti sedia vedľa seba,' povedala.

Adamova matka ho opísala ako zvedavého a praštěného žiaka siedmeho ročníka, ktorý miloval zvieratá, jazdil na bicykli a nezdravé jedlo. Rodina Toledov vydala vyhlásenie, v ktorom vyzýva ľudí, aby sa vyhli násilným protestom.

'Modlíme sa, aby v záujme nášho mesta zostali ľudia pokojní, aby si uctili Adamovu pamiatku, a konštruktívne sa usilovali o podporu reforiem,' uviedla rodina.

Spoločnosť Lightfoot a právni zástupcovia pre rodinu a mesto uviedli, že okrem zverejnenia videa by mali byť zverejnené všetky vyšetrovacie materiály vrátane spomaleného kompilácie toho, čo sa stalo ráno.

„Uznávame, že zverejnenie tohto videa je prvým krokom v procese liečenia rodiny, komunity a nášho mesta,“ uviedli v spoločnom vyhlásení. „Chápeme, že zverejnenie tohto videa bude neuveriteľne bolestivé a vyvolá emocionálnu reakciu pre všetkých, ktorí si ho prezerajú, a žiadame ľudí, aby sa vyjadrili pokojne.“

To, či je policajt obvinený z trestného činu, záleží na kancelárii štátneho zástupcu v okrese Cook, ktorá dostane správu rady pre zodpovednosť po ukončení vyšetrovania.

Polícia v Chicagu má za sebou dlhú históriu brutality a rasizmu, ktorá vyvolala nedôveru mnohých čiernych a hispánskych obyvateľov mesta. K tejto nedôvere sa pridáva aj história mesta, ktorá potláča usvedčujúce policajné videá.

Mesto bojovalo celé mesiace, aby zabránilo verejnosti v sledovaní videa bieleho dôstojníka z roku 2014, ktoré strieľalo z McDonalda, a tiež sa pokúsilo zabrániť televíznej spravodajskej stanici vo vysielaní videa z prepadnutej policajnej razie z roku 2019, pri ktorej nevinná, nahá, čierna žena nebola “ Nemohla sa obliecť, až kým jej neboli nasadené putá.