V prípade votrelca, mali by ste požiadať 911 o pizzu?

Obrázok prostredníctvom PR Image Factory / Shutterstock

Nárokovať

Žene sa podarilo počas incidentu domáceho zneužívania dovolať na 911 predstieraním objednávky pizze.

Hodnotenie

Legenda Legenda O tomto hodnotení

Pôvod

V máji 2014 vlákno v populárnom subreddite AskReddit hľadalo spätnú väzbu od 911 dispečerov o „jednom hovore, na ktorý nikdy nezabudnú“, pričom jeden účastník prispel týmito prostriedkami:

Vidím celý článok, ktorý sa objavuje o žene, ktorá uprostred situácie domáceho zneužívania volá 911 a predstiera, že si objedná pizzu. Prevádzkovateľ zistí, o čo ide, a nechá na jej miesto vyslať dôstojníkov. Nemôžem zistiť, či je to pravda alebo nie. Pomoc?Zatiaľ čo 911 operátorov má často skúsenosti od zábavných po trýznivé, jeden komentár vo vlákne vynikal nad viac ako 5 000 ďalšími. V októbri 2014 sa tento komentár skrížil a začal sa objavovať na významných blogoch, čo vyvolalo záujem o jeho pravdivosť.

Pôvodný príbeh bol skutočne pútavý. Dispečer 911, ktorý ho uverejnil (používateľ Redditu Crux1836), rozprával príbeh o tom, ako obeť domáceho násilia rozvracala svojho útočníka predstieraním objednávky Pizza po privolaní pohotovostnej služby:

Volal som, ktorý začal dosť hlúpy, ale bol skutočne dosť vážny:

'911, kde si na pohotovosti?'

„123 Main St.“

'Dobre, čo sa tam deje?'

'Chcel by som si objednať pizzu na donášku.' (ach super, ďalšie žartovné volanie).

'Madam, dosiahli ste 911'

'Áno, viem. Môžem si dať veľkú s polovičnými feferónkami, polovičnými hubami a paprikami? “

'Hmmm ... je mi ľúto, vieš, že si volal na 911, že?'

'Áno, vieš, ako dlho to bude?'

'Dobre, madam, je tam všetko v poriadku?' máš pohotovosť? “

'Áno.'

'... A ty o tom nemôžeš hovoriť, pretože je s tebou niekto v miestnosti?' (okamih realizácie)

'Áno, je to správne.' Viete, ako dlho to bude? “

'Mám dôstojníka asi kilometer od vášho miesta.' Máte vo svojom dome nejaké zbrane? “

'Nie.'

'Môžeš so mnou zostať na telefóne?'

'Nie. Uvidíme sa skoro, ďakujem “

Keď odosielame hovor, skontrolujem históriu na adrese a zistím, že existuje niekoľko predchádzajúcich hovorov o domácom násilí. Príde policajt a nájde pár, žena bola akosi zrazená a priateľ bol opitý. Policajt ho zatkne potom, čo vysvetlí, že ju priateľ istý čas bil. Myslel som, že je dosť šikovná, aby použila ten trik. Jednoznačne jeden z najpamätnejších hovorov.

Nie je úplne jasné, prečo alebo ako sa príbeh tohto používateľa dostal do spravodajských relácií päť mesiacov po zverejnení. V rovnakom diskusnom vlákne sa vrátil aj muž, ktorý ho uverejnil potvrdiť videl jeho komentár zverejnený na spravodajských weboch, ale nevedel, prečo bol vyzdvihnutý ako nový.

BuzzFeed profiloval príbeh v článku z 29. októbra 2014 a urobil rozhovor s osobou, ktorá tvrdí, že je pôvodným plagátom. Muž, Keith Weisinger, poskytol ďalšie podrobnosti o hovore na pizzu 911 a uviedol, že nemá informácie o osude ženy po incidente:

'K tomuto hovoru došlo pred takmer 10 rokmi,' uviedol. 'Pracoval som na cintoríne, 18:00 - 6:00 a pamätám si, že tento hovor bol dosť neskoro - skoro o polnoci.'

Weisinger uviedol, že žena - ktorej veril, že má 30 rokov - bola spočiatku pokojná, ale odpovedala stručne a rýchlo. 'Pamätám si, že mi uľavilo, že sme mali nablízku dôstojníka, ktorý dokázal rýchlo zareagovať,' dodal.

Weisinger uviedol, že nikdy nezistil, čo sa žene stalo po tom, čo zavolala:

'Toto je súčasť práce, ktorú väčšina dispečerov považuje za frustrujúcu.' Okrem okamžitého riešenia - zatknutie, hospitalizácia atď. - málokedy začujeme, čo sa stane s ľuďmi, ktorí volajú. “

Aj keď Weisinger nebol v obežných správach o výzve na pizzu 911 všeobecne uznávaný, jeho prínos pre toto vlákno mu udelili „Reddit zlato“. Je veľmi pravdepodobné, že Weisinger je osobou zodpovednou za zdieľanie príbehu na Reddite, ale je ťažké overiť, či k predmetnému incidentu došlo bez ďalších podrobností.

Iní však vyjadrili skepsu ohľadom pravdivosti jeho príbehu, avšak poznamenajú, že úplne rovnaké scenár bola použitá v oznámení verejnej služby pre Nórske združenie ženských prístreškov už v roku 2010:

Linka tiesňového volania polície: ahoj

Žena: Áno, ahoj. Toto je Monica Andresen. Chcel by som si objednať pizzu na 74 Church Street.

Polícia: (preruší) Toto je policajná tiesňová linka.

Žena mrmle v pozadí.

Polícia: Toto je tiesňová linka pre políciu…

Žena: Áno, je to tak. Adresa je 74 Church Street. Chceli by sme si objednať veľkú pizzu č. 11, so šunkou a hubami.

Polícia: (zmätený) Ehhhhh ... áno

Žena: Áno. A bolo by naozaj skvelé, keby sa sem dalo dostať čo najrýchlejšie.

Polícia: Áno. Áno rozumiem. Hneď sme pri tom.

Hlas: Viac ako štvrtina nórskych žien je vystavená násiliu zo strany svojich partnerov. Získajte pomoc skôr, ako bude neskoro. Prečítajte si viac na stránke WomenShelter.no.

26. januára 2015 bolo na YouTube zverejnené ďalšie oznámenie verejnej služby inšpirované týmto príbehom s týmto popisom:

Sledujte oficiálnu reklamu Super Bowl NIE VIAC (vôbec prvá reklama Super Bowlu zameraná na domáce násilie a sexuálne napadnutie) a sľúbte, že NIE VIAC VIAC na adrese http://nomore.org. Tridsaťsekundová verzia reklamy Super Bowl od NO MORE sa bude vysielať naživo počas prvého štvrťroka NFL Super Bowl XLIX 1. februára 2015.

V decembri 2017 sme narazili na novú verziu príbehu pizza / 911:

AK POTREBUJETE ZAVOLAŤ 999, ALE STRAŠÍTE SA, ABY STE NIEKTO V IZBE, vytočte a požiadajte o feferónkovú pizzu. Spýtajú sa vás, či viete, že voláte na 999. Povedzte áno a pokračujte v predstieraní, že objednávate. Spýtajú sa, či je niekto v miestnosti. Môžete sa opýtať, ako dlho bude trvať, kým sa k vám pizza dostane, a povedia vám, ako ďaleko je hliadková jednotka. Zdieľaj toto a zachrániš život !!! Dispečeri sú školení na kladenie konkrétnych otázok áno alebo nie..zvesujte!

Zdroj tejto správy bol nejasný, ale použitie „999“ namiesto „911“ naznačovalo, že forward pochádzal mimo USA. To, čo sa začalo ako príbeh vynaliezavosti tvárou v tvár nebezpečenstvu, sa vyvinulo v domnelý kód, pomocou ktorého mohol každý, kto sa dostal do nebezpečnej situácie, bezpečne privolať pomoc a návrh „zdieľať život“ podnietil používateľov k rozšíreniu pochybnej smernice o sociálne médiá.

Ako inébityztradícianádejný ašikovným spôsobomz inak potenciálne beznádejnej situácie je rada „pepperoni pizza“ problematická. Všeobecne tvrdí, že „dispečeri sú trénovaní“, aby rozumeli údajnému kódu v správe, čo je dosť pravdepodobné tvrdenie založené výlučne na záveroch vyvodených z pôvodného príbehu.

Nepodarilo sa nám zistiť, či sú dispečeri informovaní o pôvodnej legende, alebo sú vyškolení v rozpoznávaní maskovaných prosieb ako niečoho iného ako žartovné volanie, takže v súčasnosti ju nemôžeme schváliť ako postup, ak existujú ďalšie možnosti volania pomoci. sú vám k dispozícii. Ak ste v bezprostrednom nebezpečenstve, váhame s prijatím ničnerobenia.