Trump odmietol, že by povedal, že Mexiko napíše šek na múr - ale urobil to

Obrázok cezShutterstock

Prezident Donald Trump 10. januára 2019 tvrdil, že nikdy nepovedal, že Mexiko napíše šek, aby zaplatilo za svoj sľúbený nový hraničný múr. To nie je úplne pravda.

Ako zdĺhavé čiastočné odstavenie federálnej vlády bolo na tempe byť najdlhšie v histórii USA to urobil prezident Trump, keď smeroval z Bieleho domu do Texasu, kde navštívil hranice medzi USA a Mexikom. Snažil sa dokázať, že neoprávnené prisťahovalectvo bolo národnou krízou, ktorá si zaslúžila prostriedky vo výške 5,7 miliárd dolárov na novú výstavbu hraničných múrov, čo demokratické zákonodarcovia odmietli. Zamestnancom federálnej vlády začali chýbať výplaty od 11. januára 2019 kvôli slepej uličke okolo problému a následnému nesplneniu výdavkového rozpočtu.Myšlienka múru vyplynula z kampane 2016. Zhruba 580 míľ prekážok už existuje pozdĺž takmer 2 000 míľ americkej hranice s Mexikom a neoprávnené priechody sú pri historické minimum . Myšlienka platby Mexika za nový múr však bola predmetom známej výzvy a odpovede medzi vtedajším kandidátom Trumpom a jeho účastníkmi zhromaždenia.

Napriek novším komentárom prezidenta Trumpa pri mnohých príležitostiach uviedol, že Mexiko hradby hradí v plnej výške. A počas udalosti na radnici, ktorú 13. apríla 2016 usporiadal osobnosť Fox News Sean Hannity, Trump uviedol, že Mexiko by mohlo zaplatiť vystavením šeku:

'Kto bude platiť za múr,' spýtal sa Trump. 'Mexiko,' odpovedal dav. 'A mimochodom, mimochodom, 100 percent.' Viete, že politici tvrdia, že ‚nikdy nebudú platiť‘ - na 100 percent, “uviedol Trump.

'Nebudú nám písať šek,' odpovedalo Hannity.

'Zaplatia.' Zaplatia. V tej či onej podobe, ”reagoval Trump. 'Môžu nám dokonca napísať šek, keď uvidia, čo sa stane.' Môžu.'

The Washington Post , ktoré koľaje „nepravdivé alebo zavádzajúce“ tvrdenia prezidenta, hlásené že od 10. januára 2019 Trump uviedol, že Mexiko počas kampane a od nástupu do funkcie zaplatí za hraničný múr 212-krát. The Príspevok citoval marec 2016 poznámka z Trumpovej kampane, ktorá vyhlasuje, že Mexiko uskutoční „jednorazovú platbu vo výške 5 - 10 miliárd dolárov“.

Kotva CNN Wolf Blitzer zverejnila na Twitteri video, v ktorom Trump opäť trval na tom, že Mexiko bude platiť za múr, a to bez ohľadu na to, či táto krajina škrtla náklady:

Postupom času a bolo zrejmé, že z Mexika nebudú prichádzať nijaké šeky ani jednorazové platby, ktoré by platili za múr, kritici obvinili Trumpa z pohybu bránok tým, že uviedol, že Mexiko bude platiť nepriamo obchodné politiky . Hoci Trump verejne vyvolal prízrak vyhlásenia národnej núdze a použitia finančných prostriedkov na katastrofy na zaplatenie novej výstavby múrov, zdá sa, že Trump aspoň dočasne ustúpil táto myšlienka k 11. januáru 2019.