Sú toto posledné slová Eliáša McClaina o policajnom videu?

elijah mcclain

Obrázok cez Andy Cross / MediaNewsGroup / Denver Post prostredníctvom Getty ImagesNárokovať

Kus textu presne prepisuje posledné slová Eliáša McClaina vo videozáznamu z jeho stretnutia s policajtmi pred smrťou v auguste 2019.

Hodnotenie

Pravdaže Pravdaže O tomto hodnotení

Pôvod

24. augusta 2019 kráčal z obchodu domov 23-ročný černoch Elijah McClain, keď ho zastavili policajti v Aurore v Colorade (časť metropolitnej oblasti Denveru) po tom, čo dostali správu o „podozrivá osoba“, ktorá má lyžiarsku masku. Stretnutie sa stupňovalo, McClaina uväznili a o niekoľko dní bol mŕtvy.

Denver Denver hlásené :23-ročný Elijah McClain išiel domov z obchodu okolo 22:30. v sobotu večer, keď ho úrady kontaktovali neďaleko Billings Street a Colfax Avenue v Denveri. Niekto zavolal na číslo 911, aby nahlásil „podozrivú osobu“, ktorá mala na sebe lyžiarsku masku a mávala rukami.

McClain bežne nosil masky, keď bol vonku, pretože mal anémiu - ochorenie krvi - a podľa jeho rodiny ľahko prechladol.[…]

Po zápase bol McClain spútaný a policajti požiadali o lekársku pomoc. Hasičská služba Aurora mu neskôr injekciou podala ketamín v snahe upokojiť ho, uviedla polícia. Počas jazdy sanitkou do neďalekej nemocnice utrpel zástavu srdca.

[…]

Nasledujúci piatok bol McClain vyhlásený za „mozgovo mŕtveho“ a podľa očakávania bude popoludní odobratý z podpory života, informovali členovia rodiny. Neskôr v ten deň zomrel.

McClainova rodina vyzvala na trestné stíhanie policajtov podieľajúcich sa na jeho smrti, ale bolo to tak oznámil v novembri nebudú čeliť trestným oznámeniam. McClainovmu prípadu sa nedostala rovnaká národná pozornosť ako iným podobným incidentom, ale išlo o ťah späť do centra pozornosti po smrti Georga Floyda v máji 2020, keď sa po USA rozšírili protesty proti rasovej nespravodlivosti a policajnému násiliu.

V júni 2020 sa začal šíriť obraz textu, ktorý údajne šíril McClainove „posledné slová“ sociálne médiá :

Táto správa znie:

Nemôžem dýchať. Mám svoj preukaz práve tu. Moje meno je Elijah McClain. To je môj dom. Išiel som práve domov. Som introvert. Som iný. To je všetko. Je mi to tak ľúto. Nemám zbraň. Nerobím to. Nerobím žiadne boje. Prečo na mňa útočíš? Nezabíjam ani muchy! Nejem mäso! Ale nesúdim ľudí, nesúdim ľudí, ktorí jedia mäso. Odpusť mi. Všetko, čo som sa snažil urobiť, bolo stať sa lepším. Urobím to. Urobím čokoľvek. Obetuj moju identitu, urobím to. Všetci ste fenomenálni. Si krásna a ľúbim ťa. Skús mi to odpustiť. Som náladový Blíženec. Prepáč. Je mi to tak ľúto. Ou, to ma naozaj bolelo. Všetci ste veľmi silní. Vďaka tímovej práci sen funguje. Je mi ľúto, že som sa o to nepokúšal. Len nemôžem správne dýchať.

Toto je do značnej miery presný prepis toho, čo McClain uviedol na videozáznamu zo stretnutia s políciou v auguste 2019. Tieto poznámky je možné počuť na záberoch z vačky tela jedného z policajtov zapojených do incidentu. Oficiálnu kópiu tohto videa z policajného oddelenia Aurora nájdete nižšie (príslušná časť videa sa začína okolo 12:30).

Text vírusového prepisu bol mierne upravený, aby sa odstránili opakujúce sa frázy a nepočuteľné okamihy (McClain niekoľkokrát hovorí „Ja som len iný“), ale žiadna z úprav nie je zavádzajúca. Presný je aj text, ktorý opisuje činnosť vírusového postu - v jednej chvíli je potrebné poznamenať, že McClain plakal, v druhej zasa zvracal.

Tento vírusový prepis vynecháva najmenej jednu frázu vyslovenú McClainom počas tohto stretnutia. Niekoľko okamihov po posledných slovách tohto vírusového prepisu hovorí McClain „nemôžem sa opraviť“, skôr ako znova zvraciam.

NPR hlásené :

Niekto vezme kameru do tela a McClaina je vidieť ležať na jeho boku s oboma rukami pripútanými za chrbtom a jedným dôstojníkom, ktorý si kolíziu zasekol o mužovo trup.

Keď sa McClain pokúša prevrátiť na zvracanie, kričia na neho, aby „prestal s nami bojovať“.

'Ak sa budeš stále motať, vyveziem sem svojho psa a pohryzie ťa,' hovorí dôstojník stojaci nad McClainom.

McClain pokračuje vo zvracaní.

'Nemôžem sa opraviť,' hovorí slabo.

McClainovo telo ochabne a omdlie.

Nakoniec sa jeden dôstojník opýta: „Si v poriadku?“

Ale nepýta sa McClaina. Hovorí s policajtom navrchu.

'Áno, som v poriadku,' povedal dôstojník a zmenil svoju váhu.

Po príchode záchranárov dostal McClain injekciu ketamínu ( popísané Aurora Police ako „štandardný liek bežne používaný na zníženie agitácie“) a potom naložený do sanitky, kde utrpel zástavu srdca. 30. augusta bol McClain vyhlásený za mozgovo mŕtveho, zbavený podpory života a zomrel.

Vo februári 2021 nezávislé vyšetrovanie zadané mestom zistilo, že policajti nemali právny základ na to, aby McClaina zastavili. Denver Denver správy :

Aurelskí policajti nemali právny základ, aby prinútili Eliáša McClaina prestať chodiť, obťažovať ho alebo na neho nasadiť tlmivku, zistilo nezávislé vyšetrovanie, ktoré si objednalo mesto.

Počiatočné vyšetrovanie incidentu, ktoré viedli detektívi oddelenia na útvare závažných trestných činov, bolo tiež hlboko chybné, zistili vyšetrovatelia. Detektívi nedokázali klásť základné, kritické otázky policajtom podieľajúcim sa na McClainovej smrti, a namiesto toho „sa často javili otázky určené na vyvolanie špecifického očistného„ magického jazyka “, ktorý sa nachádza v súdnych rozhodnutiach,“ uvádza sa v správe.

[…]

Úradníci mesta Aurora v pondelok ráno zverejnili 157-stranovú správu o smrti McClaina z rúk mestskej polície a záchranárov. Mesto najalo skupinu vyšetrovateľov, aby preskúmala rozhodnutie policajtov a záchranárov a vypracovala politické odporúčania „s cieľom znížiť pravdepodobnosť, že sa ďalšia tragédia, ako je táto, stane znovu,“ uvádza sa v správe.