Spýtali sa arizonskí zástupcovia GOP „Ak masky fungujú, prečo ich nepotrebovali pri kríze AIDS?“

Rep. Joseph Chaplik urobil vyhlásenia týkajúce sa HIV a nosenia masiek.

Obrázok prostredníctvom arizonského zákonodarného zboru

Nárokovať

Arizonský štátny prezident Joseph Chaplik namietal proti účinnosti a nevyhnutnosti pleťových masiek poukazom na to, že mandáty masiek sa v boji proti šíreniu HIV príliš často nevyužívajú.

Hodnotenie

Správne uvedenie zdroja Správne uvedenie zdroja O tomto hodnotení

Pôvod

V marci 2021 používatelia sociálnych médií vo veľkej miere zdieľali mém, ktorý tvrdil, že arizonský republikán Joseph Chaplik sa zasadzoval za ukončenie mandátu štátnej masky pre podniky otázkou, prečo nie sú maskové mandáty rozšírené s cieľom zastaviť šírenie HIV v 80. roky.

7. marca ľavicová facebooková stránka Call to Activism zverejnené mém, ktorý obsahoval fotografiu Chaplika a nasledujúci text:

Arizonská rep. GOP sa pýta, či masky fungujú, prečo ich neboli potrebné počas krízy AIDS? Chceš mu to povedať?

Verzie memu sa rozšírili ďalej Facebook a Twitter v nasledujúcich dňoch. Nasledujúca snímka obrazovky demonštruje najmä popularitu memu na Facebooku:

Čo povedal Chaplik

Chaplik predstavil predmetný zákon, HB 2770, 2. februára 2021. Ak by sa implementoval, zaviedol by plošnú výnimku z maskovacích mandátov pre podniky v štáte Arizona. Thetextzákona uvádza:

„Bez ohľadu na akýkoľvek iný zákon sa od spoločnosti v tomto štáte nevyžaduje, aby vo svojich priestoroch presadzovala maskovací mandát ustanovený týmto štátom, mestom, mestom alebo krajom alebo inou jurisdikciou tohto štátu.“

Snemovňa reprezentantov v Arizone prešiel HB 2770 3. marca a nasledujúci deň bol predstavený v Senáte, kde sa o ňom 10. marca stále uvažovalo.

Po domácej rozprave, ktorá sa konala 3. marca, počas svojho záverečného vyhlásenia, uviedol Chaplik nasledujúce poznámky, ktoré sú uvedené nižšie:

Viete, keď počúvam všetky protiargumenty - kdekoľvek od bezpečnostných pásov cez opierky hlavy až po „Masky zachraňujú životy“ a ďalej, „Zložíme masky všetkým“ - rozhliadam sa okolo naša spoločnosť práve teraz a bol som vonku na jedle, chodil som do reštaurácií a v okamihu, keď si sadnete za stôl, je každá maska ​​v reštaurácii vypnutá. Počas celého večera. A to nie je len keď jem, je to aj počas celého večera v hodinách otvorených v tejto reštaurácii. Napriek tomu v týchto reštauráciách nikto neumiera, aby nemal masku.

A keď hovoríme o hádke o chrípke a všetkých minulých vírusoch, ktoré sme tu mali, pretože ako povedal Dr. Friese: „Masky zachraňujú životy a zastavujú vírus.“ Detská obrna, kiahne, osýpky, brušný týfus, HIV, ktorý má vymazať naše globálne ničenie ľudských tiel AIDS. Počuli sme o tom v 80. rokoch. Napriek tomu neboli potrebné žiadne masky. [Zdôrazňuje sa].

Chaplikove komentáre boli stretnuté s podrazom. Howard Fischer, reportér, ktorý riadi Capitol Media Services a zaoberá sa štátnou politikou v Arizone, tweetoval :

„Pozrime sa teda, či máme toto právo: Nemali by sme vyžadovať, aby podniky dodržiavali maskovacie mandáty na ochranu pred COVID, pretože v 80. rokoch neboli potrebné na zastavenie šírenia AIDS? To je [Joseph Chaplik]tvrdí, že House jeho návrh zákona OK. “

Dôvod, prečo sa mandáty masiek často nepoužívajú ako nástroj na boj proti šíreniu HIV, je samozrejme ten, že HIV sa šíri predovšetkým prostredníctvom telesné tekutiny , zvyčajne prostredníctvom pohlavného styku, a nie prostredníctvom respiračné kvapôčky .

Chaplik sa snažil namietať proti nevyhnutnosti a efektívnosti mandátov masiek v boji proti šíreniu COVID-19. Na podporu tohto tvrdenia poukázal na to, že mandáty masky sa nevykonávali na účely boja proti šíreniu HIV. Pretože však tvárové úlohy nie sú pre šírenie HIV relevantné, tento konkrétny argument zjavne nemal zmysel, a teda ani výsmech, ktorému bol Chaplik odvtedy vystavený.

Facebookový memo s výzvou na aktivizmus predstavil Chaplikove vyjadrenia v podobe rečníckej otázky: „Ak masky fungujú, prečo ich neboli potrebné počas krízy AIDS?“

Toto nie je forma, v ktorej Chaplik uviedol tento konkrétny bod (a mém to správne nepredložil ako priamy citát). Podstata jeho argumentácie však bola rovnaká: Mali by sme vyňať podniky z mandátu masky, čiastočne preto, že sú neúčinné a zbytočné, a skutočnosť, že masky mandáty neboli použité na boj proti šíreniu HIV, podporuje tvrdenie, že maskovanie mandátov sú neúčinné a zbytočné.

Mem ako taký spravodlivo predstavoval podstatu Chaplikovho bodu a vydávame hodnotenie „Správne uvedenie“.

Neskôr Chaplik tvrdil bol obeťou „mediálnych škvŕn vyňatých z kontextu“, a zverejnil a vyhlásenie v ktorom sa zjavne pokúsil vysvetliť svoje poznámky:

Po hodinovej debate na pôde domu o tom, či by vláda mala nariadiť protiústavné nariadenia, bol spomenutý zoznam niekoľkých ďalších minulých vírusov. Patrili k nim detská obrna, kiahne, osýpky, HIV a prasacia chrípka. V počiatočných štádiách sme nevedeli, ako sa prenášajú.

V našich komunitách však ešte neboli nariadené žiadne masky, ani firmám nebol udelený mandát na presadzovanie. Je ľahké sa teraz pozrieť späť a povedať, že sme všetci presne vedeli, ako sa šíria, ale kontext bol pred získaním týchto znalostí.

Toto vysvetlenie tiež nemalo zmysel. Sledovali sme celú debatu House House 3. marca o Chaplikovom návrhu zákona. Žiadny účastník nespomenul obrnu, kiahne, osýpky, týfus alebo HIV, kým to neurobil sám Chaplik. Bol to teda iba Chaplik, kto do diskusie vniesol porovnania s rozšírením HIV a práve absencia základnej logiky, ktorá je základom týchto porovnaní, viedla k následnej polemike o tom, čo Chaplik povedal.

Jeden člen, Dr. Randall Friese - demokratický zástupca a úrazový chirurg - sa na začiatku diskusie zaoberali chrípkou a argumentovali v prospech efektívnosti úloh v boji proti šíreniu respiračných vírusov:

'Vieme, že masky bránia šíreniu respiračného vírusu.' Chrípka - chrípka - tento rok sa počet prípadov znížil o 98 percent. Počet hospitalizácií v prípade chrípky je 98%, v porovnaní s minulým rokom. Prečo? Pretože veľa ľudí nosí masky a tieto masky sú účinné ... “