Prokurátori: Žiadny poplatok za dôstojníka pri streľbe na kapitolských nepokojoch

OBRÁZOK - V túto stredu, 6. januára 2021, spisová fotografia, násilní výtržníci zaútočili na Kapitol vo Washingtone. Nové podrobnosti zo smrtiacej nepokoje zo 6. januára sú obsiahnuté v predtým nezverejnenom dokumente pripravenom Pentagónom pre vnútorné použitie, ktorý získala agentúra Associated Press a preverili ju súčasní aj bývalí vládni úradníci. (AP Photo / John Minchillo, spis)

Obrázok cezAP Photo / John Minchillo

Tento článok je tu znova publikovaný so súhlasom Associated Press . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo editorov Snopes.

WASHINGTON (AP) - Federálni prokurátori neobvinia policajta, ktorý počas povstania v americkom hlavnom meste 6. januára preliezol cez zlomenú časť dverí ženu, ktorá zastrelila ženu.Úrady celé mesiace zvažovali, či je vhodné trestné stíhanie pre policajného dôstojníka Kapitolu, ktorý smrteľne zastrelil Ashli ​​Babbittovú, 35-ročnú veteránku vzdušných síl zo San Diega. Rozhodnutie ministerstva spravodlivosti, hoci sa očakávalo, oficiálne končí vyšetrovanie.

Prokuratúra uviedla, že preskúmali videozáznam streľby spolu s vyhláseniami príslušníka polície a ďalších policajtov a svedkov, preskúmali fyzické dôkazy z miesta činu a preskúmali výsledky pitvy.

'Na základe tohto vyšetrovania úradníci dospeli k záveru, že neexistujú dostatočné dôkazy na podporu trestného stíhania,' uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Videoklipy zverejnené online zobrazujú Babbitta, ktorý má na sebe batoh s hviezdami a pruhmi, vystupuje a začína prechádzať otvorom v oblasti po hlave, ktorý je označený ako Lobster reproduktora, po počutí výstrelu. Padá dozadu. Ďalšie video ukazuje ďalších neidentifikovaných ľudí, ktorí sa pokúšajú zdvihnúť Babbitta. Je ju vidieť padať späť na zem.

Prokuratúra uviedla, že Babbitt bol súčasťou mafie, ktorá sa pokúšala dostať do snemovne, keď policajní kapitáni evakuovali členov Kongresu z komory. Policajti sa pomocou nábytku pokúsili zabarikádovať sklenené dvere oddeľujúce chodbu od reproduktorovej haly, aby sa pokúsili odvrátiť výtržníkov, ktorí sa neustále snažili cez tieto dvere preraziť a rozbiť sklo vlajkovými stožiarmi, prilbami a inými predmetmi.

Babbitt sa zároveň pokúsil vyliezť jednými z dverí, kde bolo rozbité sklo. Kapitánsky policajný dôstojník vo vnútri lobby reproduktora potom vystrelil zo svojej služobnej zbrane jedno náboj a udrel Babbitta do ramena, informovali prokurátori.

Spadla na zem skôr, ako sa do oblasti vrhla policajná taktická skupina a poskytla prvú pomoc. Neskôr bol Babbitt vyhlásený za mŕtveho v nemocnici.

Babbitt je jedným z piatich ľudí, ktorí zomreli v Kapitole alebo mimo neho 6. januára, vrátane policajta. Traja ďalší ľudia zomreli na lekársku pohotovosť.

Ministerstvo spravodlivosti neprijíma trestné oznámenia pri väčšine policajných streľieb, ktoré čiastočne vyšetruje, kvôli vysokej záťaži pre trestné stíhanie. Trestné stíhanie sa v tomto prípade neočakávalo, pretože videá zo streľby ukazujú, ako Babbitt zasahoval do zakázaného priestoru, a druhé odhadovanie konania dôstojníka počas násilného a chaotického dňa by bolo výzvou.

„Vyšetrovanie konkrétne neodhalilo nijaké dôkazy, ktoré by preukázali, že v čase, keď dôstojník vystrelil na pani Babbittovú jediný výstrel, dôstojník neveril v rozumnú mieru toho, že je to potrebné na účely sebaobrany alebo obrany členov Kongres a ďalší evakuujúci snemovňu, “informovali prokurátori.