Príbeh Veľkonočného zajaca: Zábavná fikcia alebo škodlivý mýtus?

Veľkonočný zajačik

Obrázok cez Cordey / Flickr

Tento článok o veľkonočnom zajačikovi je tu znovu uverejnený so súhlasom Konverzácia . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo editorov Snopes.


Po celom svete sa veľa rodičov pripravuje na Veľkú noc - možno premýšľajú o tom, ako budú veľkonočné vajíčka skryté, ako vysvetlia ich doručenie a možno sa pripravia na niektoré náročné otázky týkajúce sa veľkonočného zajaca.Ale predtým, ako rodičia obrazne oprášia mýtus o veľkonočnom zajačikovi za jeho každoročné poskytnutie fikcie prezentovanej ako skutočnosť, je čas prestať, v strede odrazu, preskúmať, či môže byť zapojenie do tohto klamu škodlivé pre naše deti?

Mnohé z nich sú nadšené z hry, ktorú budú hrať so svojimi deťmi, ale jedná sa o jednostrannú hru, v ktorej deti nepoznajú pravidlá, ktorými sa zúčastňujú na niečom, čo im je predstavené ako zábavná realita.

Konečná predstava

Západnou kultúrou prechádzajú tri hlavné fantasy postavy: Santa Claus, Zubná víla a Veľkonočný zajačik.

Deti majú tendenciu veriť v tieto fantasy postavy ako a funkcia veku a vo vzťahu k ich propagácia rodičmi .

TO Štúdia 2011 Zistilo sa, že k dôležitému prechodu dôjde asi v šiestom roku veku, keď deti začínajú rozlišovať postavy fantázie od toho, že sú schopné porušovať kauzálne princípy skutočného sveta (uznávajú, že postavičky, ktoré veria, môžu robiť veci, ktoré ľudia nemôžu). Dokonca aj veľmi malé deti (vo veku od troch do piatich rokov) dokážu rozoznať postavy z fantázie ako odlišné.

Na rozdiel od názoru, že prechod na vnímanie fantázie ako porušenia kauzálnych princípov môže byť zodpovedný za schopnosť detí rozlíšiť fiktívnu povahu týchto postáv, táto štúdia nenašla tento vzťah. Inými slovami, neexistuje náhly poznatok, že tieto čísla nemôžu byť skutočné.

Aj keď niekedy môžu byť príliš skutočné.
Nongbri Family Pix / Flickr , CC BY-ND

Mnoho rodičov podporuje vieru v tieto postavy fantasy ako neškodná zábava , súčasť potvrdenia nevinnosť detstva alebo dokonca, že pomáhajú fantasy hre a kritickému mysleniu.

Ostatné otázka či je propagácia takýchto podvodov v najlepšom záujme detí. Uskutočnil sa prekvapivo malý výskum zameraný na dopady našich spoločenských investícií do týchto čísel na deti.

Emočné účinky

V roku 1994 vedci skúmali reakcie detí k objaveniu mýtu (v prípade Ježiška) a zistil, že deti vykazujú veľa pozitívnych alebo negatívnych reakcií na pravdu, ale spravidla bez výraznejších ťažkostí.

To, ako boli definované pojmy, však môže byť kľúčovou chybou v štúdii. Asi 71% detí uviedlo, že sú „šťastní“ z poznávania pravdy, ale to „šťastie“ sa dalo spájať s negatívnymi pocitmi - šťastní, že ich inštinkt bol správny, že teraz vedia o podvode svojich rodičov.

Hoci autori bagatelizovali intenzitu negatívnych dopadov na deti, také dopady boli nie triviálne :

  • 50% opýtaných detí sa cítilo zle
  • 48% bolo smutných, sklamaných alebo podvedených
  • 42% sa cítilo zmätených
  • 35% sa cítilo nahnevaných
  • 33% sa cítilo rozrušených
  • 29% to mrzelo
  • 13% sa cítilo zranených.

A zatiaľ čo sa zdá, že niektoré - ak nie veľa - deti trpia pri odhalení klamu malými nepriaznivými účinkami, iní potenciálne áno .

An často citovaný kus autorka vedy Melinda Wenner Moyer obsahuje myšlienku, že figúrky fantasy (opäť zamerané na Ježiška) sú nielen prospešné pre kognitívny vývoj detí, ale sú dokonca možno nevyhnutné.

Psychológ William Irwin a filozof David Johnson pult že tento druh podvodu „v skutočnosti nepodporuje fantáziu alebo nápaditú hru“, pretože predstaviť si znamená, že predstierate, a aby ste predstierali, že niečo existuje, musíte najskôr uveriť, že to tak nie je.


Raquel Van Nice / Flickr , CC BY-NC-SA

Jedna lož vedie k druhej

Štúdie ukážte, že klamstvo ako rodičovský nástroj je neuveriteľne bežné. Výskum zverejnená minulý mesiac o účinkoch dospelých klamstiev na deti naznačuje, že rodičia majú použitie týchto podvodov prehodnotiť ako neškodnú zábavu.

Klamstvo dospelého (v tomto prípade dospelého neznámeho pre dieťa) ovplyvňuje jeho poctivosť (testovaných bolo 186 detí vo veku od troch do siedmich rokov - čo je veľmi veková skupina, ktorá pravdepodobne uverí veľkonočnému zajačikovi, keď ho rodičia propagujú).

Deti, ktoré chodili do školy (ale nie predškolské), mali väčšiu pravdepodobnosť, že podvádzajú a potom klamú, aby svoje podvádzanie zakryli.

Autori upozorňujú, že sú potrebné ďalšie štúdie, v ktorých sa ako experimentátor použije rodič, aby sa zistilo, či narušenie dôvery vedie k ešte nečestnejšiemu správaniu dieťaťa alebo či vzťah rodič - dieťa (pravdepodobne v závislosti od stupňa pripútanosti) robí deti imunnými voči akémukoľvek klamaniu rodičov účinky.

Medzitým však stojí za to stráviť čas odlepovaním spoločenských a rodinných filtrov, aby ste odhalili svoje vlastné hodnoty o veľkej trojke - Veľkonočnom zajačikovi, Ježiškovi a Zúbkovej víle - a opýtali sa, či klam skutočne funguje pre vašu rodinu.

Túto Veľkú noc by ste možno mali opatrne venovať svojim deťom poctivosť v tom, kto skutočne dodáva kraslice.


Victoria Metcalf , Lektor genetiky

Tento článok je publikovaný od Konverzácia na základe licencie Creative Commons. Čítať pôvodný článok .