Pozná sa podozrivý strelec z balvanu ako moslimský, protitrumpovský?

Príroda, vonku, budova

Obrázok cez Getty Images

Nárokovať

Ahmad Al Aliwi Alissa, muž podozrivý zo streľby a zabitia 10 ľudí v coloradskom supermarkete v marci 2021, sa označuje za moslima a kritizoval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Hodnotenie

Pravdaže Pravdaže O tomto hodnotení Kontext

Podľa zdrojov orgánov činných v trestnom konaní dôkazy, ktoré sa doteraz zhromaždili, nenaznačujú, že by náboženské alebo politické názory podozrivého zohrávali pri jeho údajných zločinoch určitú úlohu, a od tohto písania nebol stanovený žiadny motív.

Pôvod

Dvadsaťjedenročný muž údajne 22. marca 2021 vošiel do supermarketu King Soopers vBoulder, Colorado,s poloautomatická puška a pištoľ a zabil 10 ľudí. Keď vyšetrovatelia hľadali dôkazy na určenie toho, čo presne viedlopodozrivý strelecAhmad Al Aliwi Alissa, aby pokračoval v vražednom besnení, povesti o jeho pozadie a predchádzajúce pridruženia kolovali online.Konkrétne sociálne médiá príspevky , rovnako ako ten, ktorý je zobrazený nižšie, údajne označil za moslima a nesúhlasil s bývalým prezidentom USA Donald Trump . (Pozri tu pre fakty o krajine narodenia Alissy a o tom, kedy emigroval do USA)

Predtým, ako preskúmame legitimitu týchto tvrdení týkajúcich sa Trumpa a islamu, objasníme to: V tomto písaní nebolo dostatok dôkazov na vysvetlenie, prečo Alissa, ktorá býva na denverskom predmestí Arvada, údajne spustila paľbu v preplnenom supermarkete v Boulderi . Dva anonymné zdroje na presadzovanie práva povedal novinárom nič nenasvedčovalo tomu, že pri jeho údajných činoch zohrávali úlohu jeho politické alebo náboženské ideológie.

Napríklad súdne dokumenty, ktoré spoločnosti Snopes poskytla kancelária okresného prokurátora v okrese Boulder a ktoré podrobne opisujú, ako a za akých okolností orgány vzali Alissu do väzby, sa nezmieňujú o tom, že by počas streľby alebo po nej vyjadril svoje osobné presvedčenie.

To znamená, že je pravda, že najmenej traja ľudia, ktorí Alissu poznali, vrátane jeho brata, potvrdili spolu s novinármi, že veria v islam, a archivované snímky obrazovky aktivity podozrivého vraha na Facebooku, ktoré získal Snopes, ukazovali, že sa o sebe hovorí ako o členovi Moslimská komunita.

Napríklad po rozhovore s Ali Aliwi Alissou, 34-ročným bratom podozrivej spoločnosti CNN hlásené :

'Brat v utorok pre CNN povedal, že na strednej škole si šikanujúci robili srandu z Alissinho mena a z toho, že je moslim, a to mohlo prispieť k tomu, že sa stal asociálnym.' '

Strednú školu Arvada West navštevoval od roku 2015, až kým maturoval v roku 2018, a pôsobil v zápasníckom tíme v juniorských a seniorských rokoch. Denver Denver . Po hromadnej streľbe sa k spravodajstvu vyjadrili dvaja ľudia, ktorí sa identifikovali ako jeho bývalí spoluhráči v zápase - Dayton Marvel a Angel Hernandez.

Hernandez uviedol, že Alissa sa často javila byť paranoidná, pokiaľ ide o vnímané zlomyseľnosti proti nemu, a Marvel uviedol, že Alissa sa často obávala, že bude terčom útoku kvôli svojej moslimskej viere.

„Hovoril by o ňom, že je moslim, a o tom, že ak by niekto niečo skúsil, podal by trestný čin z nenávisti a povedal, že si to vymýšľajú,“ uviedol Marvel.

Ďalší muž menom Damien Cruz, ktorý sa údajne stal priateľom podozrivého, tiež povedal novinárom, že Alissa sa sťažovala na islamofóbiu a predsudky ľudí voči nemu kvôli jeho sýrskemu pôvodu a menu. 'Hovoril o tom, ako sa so všetkými moslimami zaobchádza zle,' uviedol Cruz.

Alissa navyše opakovane vyjadrila proislamské nálady alebo propagovala aspekty viery online, podľa našej analýzy archivovaných snímok obrazovky jeho stránky na Facebooku, ktorú platforma sociálnych médií po jeho zatknutí natrvalo vymazala.

Napríklad 31. marca 2019 vymenoval cnosti ako slušnosť a odpustenie s nadpisom: „O čom je v skutočnosti islam.“

Približne v rovnakom čase tiež Alissa napísala príspevok na Facebooku, v ktorom odsúdila konanie bieleho rasistu, ktorý pri dvoch zastrelil 51 ľudí Mešity v Christchurchi na Novom Zélande.

„Moslimovia v mešite #christchurch neboli obeťami jedného strelca. Boli obeťami celého odvetvia islamofóbie, ktoré ich hanobilo, “stálo v tomto príspevku.

O mesiace neskôr, v júli 2019, vyjadril obavy, že niekto zacielil na jeho telefón kvôli jeho náboženskej viere. 'Áno, keby títo rasistickí islamofóbni ľudia prestali hackovať môj telefón a nechali ma viesť normálny život, asi by som to mohol,' napísal.

Pokiaľ ide o politické sklony Alissy, bolo pravda, že kritizoval konkrétne kroky Trumpa a jeho priaznivcov krajnej pravice, hoci nič na facebookovej stránke ani v spravodajských správach po natáčaní supermarketu výslovne neuvádzalo jeho celkové vnímanie bývalého prezidenta.

8. novembra 2016, niekoľko dní po Trumpovom prezidentskom víťazstve nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou, bol podozrivý strelec autorom príspevku na Facebooku, ktorý je zobrazený nižšie a uviedol, že s Trumpom v Bielom dome „zostane optimistický“.

Aspoň jeden príspevok na Facebooku (zobrazený nižšie) navyše bez okolkov kritizoval prístup bývalého prezidenta k prisťahovalectvu.

„[Trump] mohol robiť, čo chce, a jeho základňa by ho stále podporovala bez ohľadu na to, čo hovorí alebo robí,“ píše sa v ďalšom príspevku Alissy.

Rovnako ako Snopes, aj Spravodajská skupina SITE , ktorá sleduje online extrémizmus, analyzovala archivovanú verziu profilu Alissy na Facebooku po natáčaní v supermarkete. Nenašiel sa žiadny dôkaz, že by na platforme vyjadril „akékoľvek radikálne alebo extrémistické názory“.

'Stále nevieme, aký bol jeho motív, alebo či vôbec nejaký mal.' Ale čo môžem povedať, je to, že na základe toho, čo som videl z jeho prítomnosti na sociálnych sieťach, ani zďaleka nenavrhoval radikálne islamistické sklony alebo skutočne radikálne sklony akéhokoľvek druhu, ”uviedla Rita Katz, výkonná riaditeľka SITE, podľa The Washington Post .

V súhrne hodnotíme toto tvrdenie ako „pravdivé“. Podozrivý strelec sa považoval za moslima a online kritizoval Trumpa a / alebo jeho podporovateľov.

V čase písania tohto článku sa Alissa práve prvýkrát objavila pred súdom, kde nehovoril inak, ako odpovedal „áno“ na otázku sudcu, podľa Associated Press . Prokuratúra ho informovala o 10 obvineniach z vraždy prvého stupňa, ktorým čelí.