Povedala Kamala Harris, že Joe Biden je pre mňa „odpadom“?

Obrázok cez snímku obrazovky Facebooku

Nárokovať

Kandidátka na viceprezidentku Kamala Harris povedala, že Joe Biden je pre mňa „smetiskom“.

Hodnotenie

Nesprávne pridelené Nesprávne pridelené O tomto hodnotení

Pôvod

Koncom augusta 2020 sa čitatelia časopisu Snopes pýtali na mém, ktorý koluje po Facebooku a obsahoval citát americkej senátorky Kamaly Harrisovej, demokratickej kandidátky na viceprezidentku, v ktorej označila svojho kandidáta na viceprezidenta Joe Bidena ako „smeti“:Nenašli sme nijaké dôkazy, ktoré Harris urobil s týmto komentárom o demokratickom prezidentskom kandidátovi Joeovi Bidenovi. Zdá sa, že citát v skutočnosti vznikol v júni 2019 príspevok na blogu o novinkách a zábave s názvom Flim Flam - citácia sa však na tomto blogu nepripisovala Harrisovi. Namiesto toho to bol iba komentár autora blogu.

Tu je citácia z blogu v kontexte:

Nemám rád Joe Bidena a nepáči sa mi jeho história s určitými ľuďmi alebo to, s kým je v súlade, je pre mňa smetný. Avšak s tým, čo sa hovorí, môže byť Biden niekým, koho nemám rád, ale robí legitímny bod pri jednaní s hroznými ľuďmi. Kamala v tom môže robiť snímky pre politický a osobný prospech, ale čo sa stane, keď bude prezidentkou?

Toto nie je prvýkrát, čo sa Harrisovi nepravdivo pripisuje zápalový citát. Začiatkom augusta 2020 napríklad na sociálnych sieťach kolovalo vyhlásenie pripisované Harrisovi, že sa „chystá“ pre priaznivcov amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bol tofalošný citátktoré vznikli na webe s označením „satira“.

Hoci Harris a Biden áno stret počas primárnych demokratických debát, keď sa Harris uchádzal o kandidáta strany, Harris nikdy neurobil komentár, ktorý by Bidena označil za „smeti“. Namiesto toho to bolo vytrhnuté z kontextu z príspevku na blogu, ktorý napísal niekto iný a pripísal sa jej.