Porovnávali Ari Fleischer preukázané ID so zákonmi na identifikáciu voličov?

Ari Fleischer začiatkom marca 2021 rozvíril kontroverzie tweetom.

Obrázok prostredníctvom Alex Wong / Getty Images

Nárokovať

Bývalý tlačový tajomník Bieleho domu Ari Fleischer uviedol, že preukázanie totožnosti pri získaní vakcíny COVID-19 v New Yorku bolo rovnako „rozumné“ ako zákony o identifikácii voličov presadzované republikánskymi zákonodarcami.

Hodnotenie

Správne uvedenie zdroja Správne uvedenie zdroja O tomto hodnotení

Pôvod

Pretože uplynul viac ako jeden rok od vyhlásenia COVID-19 za pandémiu, Snopes je stále boj „infodémia“ povestí a dezinformácií, a vy môžete pomôcť. Zistiť čo sme sa naučili a ako sa naočkovať proti dezinformáciám COVID-19. Čítať najnovšie kontroly týkajúce sa vakcín.Predložiťakékoľvek pochybné fámy a „rady“, s ktorými sa stretnete. Staňte sa zakladajúcim členom aby sme nám pomohli zamestnať ďalších overovateľov faktov. A prosím, postupujte podľa pokynov CDC alebo SZO ako návod na ochranu vašej komunity pred chorobou.

Na začiatku marca 2021 Ari Fleischer, mediálny komentátor, ktorý pôsobil ako tlačový tajomník Bieleho domu pre bývalého amerického prezidenta Georga W. Busha, povedal na Twitteri požiadavka New Yorku, aby obyvatelia pred získaním preukazu totožnosti preukázali totožnosťvakcína COVID-19bolo rovnako „rozumné“, ako vyžadovať od ľudí preukazovanie totožnosti, aby mohli hlasovať.
Fleischerov tweet prišiel, keď republikáni v rôznych štátnych zákonodarných orgánoch boli kritizovaní za vypracovanie legislatívy, ktorá by ich vytvorila prekážky pre voličov vrátane navrhovaných zákonov, ktoré by vyžadovať voliči, aby pred odovzdaním hlasovacích lístkov preukázali preukaz totožnosti s fotografiou. Odporcovia takýchto opatrení tvrdia, že zákony by potlačili hlasy historicky marginalizovaných a vylúčených skupín.

Môžeme overiť, či je Fleischerov tweet skutočný, a zároveň poukazujeme na to, že Fleischer sa pokúša vytvoriť rovnocennosť medzi dvoma rôznymi problémami, ak žiadne neexistujú.Štát New York očkuje obyvateľov v a postupné zavedenie z dôvodu obmedzeného prísunu vakcín. Obyvatelia si preto musia urobiť schôdzku, aby dostali svoje snímky a predložiť dokumentáciu preukazujúcu, že sú osobou, ktorá bola vymenovaná, a že majú nárok na očkovanie počas danej fázy, a to na základe faktorov, ako je vek a typ zamestnania. Prioritu dostali starší ľudia, spolu s nevyhnutnými pracovníkmi a zamestnancami v zdravotníctve.

Hlasovanie je na druhej strane úplne iná záležitosť. Hlasovanie je ústavné právo, ktoré je základom vládneho systému USA. Na rozdiel od vakcín COVID-19 nie je prístup k hlasovaniu obmedzený na strane ponuky, pretože je kontrolovaný zákonodarcami, ktorí majú právomoc tento proces uľahčiť alebo sťažiť.

Prístup k hlasovaniu, najmä pre demografické skupiny, ktoré z neho boli historicky vylúčené, predstavuje v americkej politike trvalý bod blesku. Táto otázka získala novú naliehavosť po voľbách v novembri 2020, keď dezinformačná kampaň presadzovaná bývalým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorá falošne obvinila z rozsiahlych podvodov s voličmi, podnietila smrtiaci útok na americký kapitol 6. januára 2021.

Odvtedy Trumpovi republikánski zákonodarcovia v mnohých štátoch áno ponáhľal sa vytvoriť nové požiadavky na voličov. Kritici poukazujú na to, že tieto zákony sú nevyhnutné na to, aby sa zabránilo podvodom s voličmi zriedkavé .

Obhajcovia rozšíreného prístupu voličov tvrdia, že zákony o voličských identifikačných číslach sú taktikou potlačenia voličov, pretože ako Americká únia občianskych slobôd uvádza :

Mnoho Američanov nemá jednu z foriem identifikácie, ktorú by považovali za prijateľnú pre hlasovanie. Týmito voličmi sú neprimerane malé, rasové a etnické menšiny, starší ľudia a osoby so zdravotným postihnutím. Títo voliči majú častejšie ťažkosti so získaním preukazu totožnosti, pretože si nemôžu dovoliť alebo nemôžu zaobstarať podkladové dokumenty, ktoré sú nevyhnutným predpokladom na získanie vládneho preukazu totožnosti s fotografiou.