Popravili Trump správcovia viac ľudí za 5 mesiacov ako federáli za posledných 50 rokov?

Obrázok prostredníctvom Mark Wilson / Getty Images

Nárokovať

Trumpova administratíva popravila za päť mesiacov viac ľudí, ako popravila federálna vláda za posledných päť desaťročí.

Hodnotenie

Pravdaže Pravdaže O tomto hodnotení

Pôvod

29. novembra 2020 zverejnila redakčná rada denníka The Washington Post a kus obsahujúca chorobnú štatistiku: Za menej ako päť mesiacov Trumpova administratíva zabila viac väzňov na smrť, ako to urobila federálna vláda za posledných päť desaťročí dohromady.

Aj keď to americký prezident Donald Trump využíval pardon jeho podporovateľ a bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn koncom novembra 2020 za to, že dvakrát klamal FBI, jeho administratíva pokročila v plánovaní bezprecedentného počtu popráv pred tým, ako Trump opustí úrad 20. januára 2021.Americké ministerstvo spravodlivosti (DOJ) v lete 2020 ukončilo 17-ročnú prestávku v oblasti federálnych popráv. Podľa štatistika zhromaždili neziskovou neziskovou organizáciou pre výskum, ktorá sa zaoberá výskumom smrti (DPIC), DOJ usmrtila od júla 2020 osem ľudí. Federálna vláda dovtedy popravila od roku 1970 do roku 2020 iba troch ľudí.

Kroky Trumpa DOJ „nemajú obdobu v moderných amerických dejinách a sú v rozpore s historickými praktikami minulých prezidentov, republikánskych aj demokratických, aj so súčasnými praktikami amerických štátov,“ uviedol Robert Dunham, výkonný riaditeľ DPIC.

Americký generálny prokurátor William Barr naplánoval smrť ďalších piatich ľudí počas zasadnutia chromej kačice alebo mesiacov medzi voľbami a inauguráciou zvoleného prezidenta Joe Bidena. Doteraz sa počas prechodného obdobia medzi prezidentskými správami celé storočie nevykonávali federálne popravy.

Samotné prípady sú hrozné, ale priniesli aj problémy.

Jeden z tých naplánovaný na popravu, Dustin Higgs, má zomrieť 15. januára, len pár dní pred odchodom Trumpa z úradu - a má narodeniny ikona občianskych práv Martin Luther King Jr. Higgs, ktorý je čiernym, bol odsúdený za vraždy troch v roku 1996 mladé ženy: Tamika Black, Tanji Jackson a Mishann Chinn, podľa DOJ. Ale nebol to človek, ktorý vystrelil, čo zabilo ženy, a muž, ktorý to urobil, bol odsúdený k životu bez možnosti podmienečného prepustenia, nie smrti.

Lisa Montgomery, ktorá je naplánovaný ktorý zomrie 8. decembra 2020, bude prvý Žena federálneho chovanca, ktorý bude popravený za takmer šesť desaťročí. Montgomery bol odsúdený za vraždu Bobbie Jo Stinnettovej, ktorá bola v ôsmom mesiaci tehotenstva. Montgomery uškrtil Stinnetta, rozrezal ju a vzal dieťa, ktoré malo osem mesiacov tehotenstva. Montgomery sa neskôr pokúsilo vydať dieťa za svoje. Montgomery údajne trpí vážnymi duševnými chorobami a má za sebou ťažké traumy, ktoré zahŕňajú obeť znásilnenia, krvesmilstva a obchodovania s deťmi.

Nebývalý počet popráv v USA je pozoruhodný aj preto, že stojí v rozpore s politickou agendou presadzovanou Trumpovým nástupcom, postupmi vlád štátov a názormi americkej verejnosti.

Počas jeho kampaň , Biden prisahal, že ukončí trest smrti na federálnej úrovni. Zhruba polovica štátov v USA má buď zrušil alebo uvalil moratórium na trest smrti. Ankety tiež šou že verejná podpora pre použitie trestu smrti klesla.

Trumpov záujem o trest smrti predchádza jeho času vo funkcii. On neslávne kúpil novinový inzerát s výzvou, aby New York prijal trest smrti v prípade „Central Park Five“ - piatich čiernych a latinskoamerických chlapcov, ktorí boli neprávom obvinení a odsúdení za bitie a znásilnenie bežca v Central Parku. Boli prepustení, ale nie skôr, ako strávili desaťročia vo väzení.

Trump ako prezident áno preskúmané udeľovanie trestov smrti drogovým dílerom. V novembri 2020 tiež inicioval zmenu federálnych pravidiel, ktorá umožňuje zastarané a brutálne spôsoby popravy federálnych väzňov, ktoré by mohli zahrnúť výpalné, zásah elektrickým prúdom a obesenie v závislosti od stavu, v ktorom došlo k vyneseniu rozsudku.