Plánuje Trump spustenie svojej vlastnej stránky sociálnych médií?

Publikum, dav, osoba

Obrázok cez Wiki Commons

Nárokovať

21. marca 2021 poradca bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa uviedol, že sa pripravuje na spustenie vlastnej platformy sociálnych médií.

Hodnotenie

Pravdaže Pravdaže O tomto hodnotení

Pôvod

Na začiatku roka 2021, po zaradení stránok sociálnych médií do hlavného prúdupozastavenýbývalý americký prezidentDonald Trumpza jeho príspevky súvisiace s smrteľné povstanie 6. januára na Kapitole sa šírili správy o tom, že Trump môže založiť svoju vlastnú sieť, aby sa vyhol technologickí giganti “ užívateľské dohody.

Medzi hlavné platformy, ktoré zakázali Trumpa dni po nepokojoch, patrili Twitter, Facebook a Instagram - druhá z nich začala vyšetrovanie s cieľom zistiť, či by sa niekedy malo udeliť znova prístup. Toto preskúmanie nebolo v platnosti od tejto správy.V reakcii na tieto výluky sa 21. marca objavili správy, že Jason Miller, senior poradca bývalého prezidenta a komentátor pre konzervatívnu sieť Newsmax uviedol, že Trump plánuje v najbližších mesiacoch spustiť vlastnú stránku sociálnych médií.

Tvrdenie bolo pravdivé. 21. marca sa Miller objavil v segmente „Media Buzz“ spoločnosti Fox Howard Kurtz a podľa Fox’s sa uskutočnila nasledujúca výmena video archív získaný spoločnosťou Snopes:

Kurtz: Donald Trump bol očividne vylúčený z Twitteru, Facebooku a Instagramu - čo bol pre neho skvelý megafón - plánuje sa pokúsiť dostať späť na sociálne médiá, možno, s nejakým novým oblečením?

Miller: [...] Myslím si, že uvidíme prezidenta Trumpa, ktorý sa vráti na sociálne médiá, pravdepodobne asi o dva alebo tri mesiace tu, s vlastnou platformou. A to je niečo, čo si myslím, že bude najhorúcejší lístok na sociálnych sieťach. Chystá sa to úplne nanovo definovať hru. A všetci budú čakať a sledovať, čo presne prezident Trump urobí, ale bude to jeho vlastná platforma.

Inými slovami, dlhoročný poradca bývalého prezidenta skutočne uviedol, že Trump plánuje spustiť stránku sociálnych médií na konci mája alebo v júni 2021, avšak nijako neskreslil, ako alebo za akých okolností dospel k uvedenému záveru. Po tomto vyhlásení hostiteľ spoločnosti Fox a Miller pokračovali:

Kurtz: Takže na to, aby sme nadviazali, pôjde o platformu, ktorú si sám prezident, bývalý prezident, sám vytvorí? Bude spolupracovať s inou spoločnosťou? A samozrejme by začínal od nuly. Nezačína s 88 miliónmi sledovateľov na Twitteri.

Miller: Aj keď nemôžem ísť oveľa ďalej, ako som mohol zdieľať. Čo môžem povedať, že raz bude veľký. Bolo na ňom veľa stretnutí s vysokou silou Mar-a-Lago s niektorými tímami ľudí, ktorí prišli. A musím vám povedať, že tu nie je iba jedna spoločnosť, ktorá oslovila prezidenta. Existuje veľa spoločností. Ale myslím si, že prezident skutočne vie, akým smerom sa chce uberať týmto smerom, a táto nová platforma bude smerovať k veľkému. A všetci ho chcú. Na túto novú platformu privedie milióny a milióny - desiatky miliónov ľudí.

Vyššie uvedená poznámka bola údajne uvedená na jar 2021. Trump organizoval stretnutia s neidentifikovanými ľuďmi alebo organizáciami vo svojom stredisku na Floride, aby zjavne plánoval spustenie novej stránky. Millerove komentáre však postrádali špecifiká pre Snopes, aby mohli odkazovať na kalendáre významných technologických magnátov, čo je proces, ktorý by mohol určiť legitimitu údajného prepočítania udalostí poradcom.

To znamená, že sme sa obrátili na Trumpov tím pre vzťahy s médiami, aby sme sa opýtali, kto sa údajne stretol s bývalým prezidentom, o mediálnom úsilí a aby sme sa dozvedeli podstatu týchto rozhovorov. Konkrétne sme hľadali dôkazy na určenie fázy spustenia údajného webu a toho, či alebo do akej miery bude fungovať podobne ako existujúce platformy sociálnych médií. Nedostali sme odpoveď, ale aktualizujeme túto správu, keď alebo ak tak urobíme.

V súhrne, vzhľadom na zaznamenané komentáre spoločnosti Miller k segmentu Fox, hodnotíme toto tvrdenie ako „pravdivé“.