Niektorí obžalovaní 6. januára sa snažia použiť žurnalistiku ako obranu proti nepokojom

OBRÁZOK - Na tejto fotografii zo 6. januára 2021 sa Trumpovi priaznivci zhromažďujú pred Kapitolom vo Washingtone. Niektorí ľudia obvinení z útoku na americký kapitol 6. januára tvrdia, že tam boli iba preto, aby zaznamenali históriu ako novinári, nie aby sa pripojili k smrtiacemu povstaniu. Tvrdia to odborníci

Obrázok cez AP Photo / John MinchilloTento článok je tu znova publikovaný so súhlasom Associated Press . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo editorov Snopes.

Priaznivci Trumpa, ktorí v januári zaútočili na americký kapitol, vytvorili množstvo obviňujúcich dôkazov, ktoré svoje kroky a slová dôkladne zdokumentovali vo videách a na sociálnych sieťach. Teraz niektorí z davu, ktorý sa točí kamerami, tvrdia, že tam boli iba preto, aby zaznamenali históriu ako novinári, nie aby sa pripojili k smrtiacemu povstaniu.

Je nepravdepodobné, že by ktorýkoľvek z samozvaných novinárov mohol podniknúť životaschopnú obranu na základe slobody prejavu prvého dodatku, tvrdia odborníci. Ak ich videozáznam zachytil, ako sa správajú skôr ako výtržníci, ako nestranní pozorovatelia, čakajú ich veľké šance. Ale keďže internet rozšíril a rozmazal definíciu novinára, zdá sa, že niektorí sa snažia to vyskúšať.

Najmenej osem obžalovaných obvinených z nepokojov 6. januára sa označilo za novinára alebo dokumentaristu, vrátane troch ľudí zatknutých tento mesiac, vyplýva z preskúmania súdnych záznamov Associated Press v takmer 400 federálnych prípadoch.Povstanie viedlo k úmrtiu piatich osôb vrátane policajta a zranenia si vyžiadali stovky osôb. Niektorí výtržníci spôsobili manier a hrozbu reportérom a fotografom, ktorí sú poverení kryť Kongres a v ten deň sa snažili pokryť chaos. Skupina novinárov AP nechala ukradnúť a zničiť fotografické vybavenie mimo budovy.

Jeden z obžalovaných, Shawn Witzemann, informoval úrady, že bol počas nepokojov v Capitole, ako súčasť svojej práce pri vysielaní videa na protesty, a odvtedy tvrdil, že tam bol ako novinár. Toto vysvetlenie neovplyvnilo FBI. Inštalatér z Farmingtonu v Novom Mexiku je obvinený z účasti na demonštráciách na Kapitole, zatiaľ čo Kongres potvrdzoval volebné víťazstvo Joea Bidena nad Donaldom Trumpom.

'Hľadám pravdu.' Hovorím so zdrojmi. Dokumentujem. Poskytujem komentár. Je to všetko, čím je novinár, “uviedol Witzemann pre televíznu stanicu v Novom Mexiku po svojom zatknutí 6. apríla. Nereagoval na správu a e-mail zo sociálnych médií zo strany AP.

Witzemannova nočná spravodajská relácia nesie názov „Arménska rada pre pravdu v žurnalistike“ - satiricky, hovorí jeho právny zástupca. Na svojej stránke YouTube, ktorá má niečo cez 300 predplatiteľov, relácia uvádza, že „prináša neuveriteľné komentáre a analýzy vyvolávajúce myšlienky, ktoré sa týkajú eklektickej škály tém.“

Ďalší obžalovaný pracuje pre Infowars, pravicový web prevádzkovaný konšpiračným teoretikom Alexom Jonesom. Iné majú okrajové platformy s názvom „Political Trance Tribune“, „Insurgence USA“, „Thunderdome TV“ a „Murder the Media News“.

Ale zatiaľ čo internet poskytol viacerým ľuďom platformu na používanie ich hlasu, definícia „novinára“ nie je v praxi pred súdom taká široká, uviedla Lucy Dalglish, dekanka žurnalistiky na vysokej škole Philip Merrill z Marylandu. používaný na vykonávanie mediálneho práva ako advokát.

Povedala, že je ľahké dokázať, že obžalovaní z Kapitolu neboli novinármi, pretože reportéri a fotografi musia mať oprávnenie, aby tam mohli pracovať. Povedala, že každý obžalovaný zachytený na videu povzbudzujúci výtržníkov nemôže vierohodne tvrdiť, že je novinár.

'Ste v tom okamihu aktivistom s mobilným telefónom a bolo veľa aktivistov s videami chránenými autorskými právami, ktorí ich predali spravodajským organizáciám,' uviedol Dalglish. 'To z nich nerobí novinárov.'

Jane Kirtley, ktorá vyučuje mediálnu etiku a právo na univerzite v Minnesote, nie je imunná voči trestnému stíhaniu ani poverení reportéri a fotografi správ.

'Nie je to karta bez možnosti dostať sa z väzenia,' povedala Kirtleyová.

Samuela Montoyu, editora videa Infowars, zatkli v utorok v Texase pre obvinenie vrátane bránenia v priechode cez kapitol. Montoya hovoril v relácii Infowars o svedkoch toho, ako policajt zastrelil a zabil ženu vo vnútri Kapitolu.

Montoya tiež prechádzal budovou a nahral a vyrozprával video. Príležitostne o sebe hovoril ako o novinárovi, keď nosil červený klobúk „Make America Great Again“.

'Urobíme všetko, čo bude potrebné pre MAGA,' uviedol podľa FBI.

Montoya v stredu pred sudcom povedal, že pracuje pre Infowars, a spomenul, že Jones bol 6. januára tiež vo Washingtone. Jones nebol obvinený z prečinu vzbury, ale Montoya sa pýtal, či by návrat do práce alebo kontaktovanie jeho šéfa mohlo porušiť jeho podmienky prepustenia pred prepustením. .

'Určite chápem, na čo sa pýtate, pretože toto bola tiež spravodajská udalosť a pracujete v spravodajskom alebo informačnom priemysle, ale toto je línia, na ktorú si budete musieť dávať pozor sami,' vyhlásil okresný sudca USA Povedala Susan Hightower.

Krajne pravicový internetový troll Tim „Baked Alaska“ Gionet, ktorý bol uväznený necelé dva týždne po nepokojoch, vysielal živé video, ktoré sa ukázalo vo vnútri Kapitolu, a nabádal ďalších demonštrantov, aby zostali. Vyšetrovatelia tvrdia, že Gionet tiež vulgárne označil dôstojníka za „prísahu“ a skandoval: „Čí dom? Náš dom!'

Prokuratúra spochybňuje, že Gionet je novinár. Jeho právnik uviedol, že bývalý zamestnanec BuzzFeed išiel do Washingtonu natáčať iba to, čo sa stalo.

'To je to, čo robí.' Nebolo to inak ani 6. januára, “napísal v súdnom spore obhajca Zachary Thornley.

Ďalší obžalovaný, John Earle Sullivan, vedie organizačnú skupinu protestov „Insurgence USA“ a označuje sa za aktivistu a novinára, ktorý filmuje protesty, uviedla FBI. Obhajca Steven Kiersh napadol súdom nariadené obmedzenia týkajúce sa Sullivanovho používania internetu a sociálnych médií.

Sullivan „je legitímne samostatne zárobkovo činný ako dokumentarista a je represívne vyžadovať, aby mu nebolo umožnené pokračovať v jeho primárnej oblasti zamestnania po dlhšiu dobu,“ napísal Kiersh v súdnych dokumentoch a pripojil potvrdenia za prácu, ktorú Sullivan vykonal pre CNN a ďalšie spravodajské kanály.

Sullivan je obvinený z toho, že povedal: „Zhoďme to (výbušninu).“ Potom, čo dav prelomil bezpečnostnú bariéru, vstúpil cez rozbité okno do Kapitolu a policajtom vo vnútri povedal, aby ustúpili.

Witzemannov právnik tvrdil, že zákaz cestovať mimo Nového Mexika by porušil jeho práva na prvý pozmeňujúci a doplňujúci návrh ako nezávislého novinára. Obvinenia proti Witzemannovi zahŕňajú násilný vstup a výtržníctvo z dôvodov Capitol.

Po svojom zatknutí Witzemann pre KOB-TV povedal, že iní pred jeho príchodom porušili barikády pred Kapitolom.

'Mojím jediným cieľom bolo dostať sa takpovediac do popredia deja, aby som to natočil,' uviedol.

Ostatní obžalovaní, ktorí sa označili za novinárov, boli federálnymi orgánmi pripútaní k extrémistickej skupine alebo hnutiu.

Nicholas DeCarlo pre Los Angeles Times uviedol, že on a ďalší údajný výtržník Nicholas Ochs sú novinári. FBI však uviedla, že Ochs a DeCarlo sú hrdí na seba a sú producentmi obsahu pre online fórum s názvom „Murder the Media News“.

Prokurátori tvrdia, že DeCarlo napísal „Murder The Media“ na dvere v budove. Keď úrady neskôr prehľadali DeCarlov domov, našli pred dverami zarámovanú fotografiu, na ktorej sú DeCarlo a Ochs s palcom hore.