Nemali USA za Trumpa žiadne masové streľby?

Nedávne hromadné streľby spochybnili, či došlo k streľbe za predchádzajúcich správ.

Obrázok cez Pxhere

Nárokovať

Zatiaľ čo bol prezidentom Donald Trump, USA neuskutočňovali masové streľby.

Hodnotenie

Falošné Falošné O tomto hodnotení

Pôvod

V marci 2021, po dvoch smrteľných streľbách v USA - pri prvej došlo kzabitie ôsmich ľudí v Atlante v štáte Georgia, druhý zahŕňajúcizabitie 10 ľudí v Boulderi v Colorade- na sociálnych sieťach začali kolovať správy, v ktorých sa tvrdí, že masové streľby sa „obnovili“ za amerického prezidenta Joea Bidena po tom, ako takmer zmizli za bývalého republikánskeho amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Text, spis, reklamaNiektorí používatelia sociálnych médií posunuli toto tvrdenie o krok ďalej a predpokladali, že tieto hromadné streľby boli „ falošná vlajka ”Útoky zinscenované liberálmi s cieľom presadiť právne predpisy o kontrole zbraní .

Tvrdenie, že za Trumpa nedošlo k masovým streľbám, je jednoducho nepravdivé. K najsmrteľnejšej masovej streľbe v moderných dejinách USA došlo v skutočnosti za Trumpovej éry. V októbri 2017 ozbrojenec zastrelil takmer 60 ľudí pri a hudobný festival v Las Vegas . Aj keď nejde o vyčerpávajúci zoznam všetkých masových streľieb, ku ktorým došlo počas Trumpovej vlády, uvádzame niektoré z najsmrteľnejších incidentov, keď bol Trump v úrade:

Trump, samozrejme, nebol prvým prezidentom, ktorý videl, že počas jeho úradovania došlo k masovej streľbe. Streľba na základnej škole Sandy Hook v Newtone v štáte Connecticut ( 27 obetí ), nočný klub Pulse v Orlande na Floride ( 49 obetí ) a natáčanie kina v Aurore v Colorade ( 12 obetí ) všetko sa uskutočnilo počas funkčného obdobia bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamu.

Jedným z dôvodov, prečo by to mohlo mať „pocit“, akoby podľa Trumpa nedochádzalo k masovým streľbám, je skutočnosť, že za posledný rok, keď bolo veľa firiem a verejných zhromažďovacích priestorov uzavretých kvôli pandémii COVID-19, USA neuskutočnili žiadne rozsiahle streľby na verejnosti medzery. V marci 2021, keď Spojené štáty americké videli dve smrtiace streľby do týždňa po druhom, bolo cítiť, akoby sa „obnovili“ masové streľby. Aj keď sa niektorí používatelia sociálnych médií pokúsili spojiť tieto streľby so zmenou vedenia, zo spomenutých prípadov je zrejmé, že k týmto smrtiacim hromadným streľbám došlo pod demokratickým aj republikánskym vedením.

Pandémia mohla dočasne zabrániť rozsiahlym masovým streľbám na verejných priestranstvách, násilím zo streľby sa to však nekončilo. V skutočnosti Archív násilia so zbraňami zistil, že počas pandémie sa násilie so zbraňami zvýšilo. The New York Times hlásené:

Do utorka, keď bolo v kúpeľoch v Atlante zabitých osem ľudí, uplynul rok od rozsiahlej streľby na verejnom priestranstve.

[…]

Podľa archívu Gun Violence Archive, ktorý sa venuje výskumu streľby, sa v roku 2020 stále výrazne zvýšili ďalšie druhy násilia páchaného na streľbách. Došlo k viac ako 600 streľbám, pri ktorých jedna osoba zastrelila štyroch alebo viac ľudí, v porovnaní so 417 v roku 2019.

Mnoho z týchto streľieb obsahovalo násilie gangov, bitky a domáce udalosti, pri ktorých páchateľ poznal obete, uviedol profesor Peterson. Prvé výskumy naznačujú, že rozsiahla nezamestnanosť, finančný stres, nárast závislosti na drogách a alkohole a nedostatočný prístup k zdrojom Spoločenstva spôsobený pandémiou prispeli k nárastu počtu streľieb v roku 2020.