Napísal Dave Ramsey tento Op-Ed s názvom „Wake Up America“?

Obrázok cez screenshot z TwitteruNárokovať

Americký rozhlasový moderátor Dave Ramsey napísal tento virálny príspevok na Facebooku a vyzval Ameriku, aby sa zobudila.

Hodnotenie

Nesprávne pridelené Nesprávne pridelené O tomto hodnotení

Pôvod

7. januára 2021 sa na sociálnych sieťach rozšíril rozsiahly text, ktorý Američanov vyzýval na „prebudenie“, spolu s tvrdením, že ich napísal rozhlasový moderátor Dave Ramsey. Scott Baio, konzervatívny učenec, ktorý sa najviac preslávil hraním filmu Chachi v sitcome „Happy Days“ zo 70. rokov, bol jedným z používateľov sociálnych médií, ktorý tento text nesprávne priradil Ramseymu:

Tento príspevok ale nenapísal Ramsey.

Rozhlasový moderátor zverejnil a správa 7. januára na Facebook, aby objasnil, že nebol autorom tohto príspevku:Okrem popierania Ramseyho sme našli verzie tohto textu zverejnené na internete už v októbri 2020. V tom čase nebol Ramsey pripísaný ako autor.

Tento text pôvodne napísal „Bruce Hendry“ a bol zverejnený na pravicovom webe FrontPageMag.com 7. októbra 2020 pod názvom „Život v ľavom svete hore nohami“.

Tu je výňatok z článku, ktorý je v podstate zoznamom sťažností, ktoré sú podľa Hendryho mätúce alebo pokrytecké:

Dnes ráno som si uvedomil, že všetko sa má zmeniť. Nech hlasujem akokoľvek, nech hovorím čokoľvek, život nikdy nebude rovnaký.

[…]

Vidíme, že ďalšie krajiny sa socializujú a kolabujú, ale zdá sa nám to ako skvelý plán.

Pri sčítaní ľudu je akosi neamerické počítať, koľko Američanov je v Amerike.

[…]

Ak frajer predstiera, že je žena, musí sa vydávať za neho.

Joe Biden bol v pohode „vydierať“ prezidenta Ukrajiny, ale ak sa ho Donald Trump bude pýtať, je to nedosiahnuteľný trestný čin.

[…]

A poukazovanie na toto všetko pokrytectvo z vás nejako robí „rasistu“.

Už nič nedáva zmysel. Žiadne hodnoty, nijaká morálka, zdvorilosť a ľudia zomierajú na čínsky vírus, ale je rasistické označovať ho ako čínsky, aj keď pochádza z Číny.

[…]

Zobuďte Ameriku, veľká nepotopiteľná loď Titanic America narazila na ľadovec, naberá vodu a rýchlo sa potápa.

Zatiaľ čo Hendry predložil tento článok pred odsekom, v ktorom trval na tom, že tieto informácie sú „vecné“, nie „politické“, mnohé z vyššie uvedených položiek sú založené na dezinformáciách. Napríklad novozvolený prezident Joe Biden nevydieral prezident Ukrajiny, vírusy nemajú národnosť, transrodoví ľudia sa „netvária“ a SVIECH. Sčítanie ľudu sa počíta „každý obyvateľ v Spojených štátoch“.

Čo s tým má teda Dave Ramsey?

Jednou z bežných taktík dodávateľov dezinformácií je nepravdivé tvrdenie, že k extrémnemu názoru sa hlási známy a rešpektovaný hlas. To dodáva extrémnemu názoru atmosféru dôveryhodnosti a stáva sa chutnejším pre bežné publikum.

Vyššie uvedený článok vznikol na pravicovom webe a spočiatku si získaval platidlo medzi podobne zmýšľajúcim davom konzervatívne fóra a siete sociálnych médií ako 4chan . V januári 2021 sa niekto pokúsil dostať tento článok pred širšie publikum nepravdivým tvrdením, že tento názor vznikol u Ramseyho, populárneho rozhlasového hostiteľa a finančného guru s mainstreamovou výzvou. Pripojením Ramseyovho mena k týmto názorom sa článok rozšíril, akoby ho „schválil“ niekto z mainstreamu, čím sa stáva prijateľnejším pre ľudí, ktorí by sa pôvodne mohli tomuto článku vyhýbať, ak by sa s ním stretli na hyperpartizánskej webovej stránke.

Ale Ramsey, samozrejme, tento článok nenapísal.