Nahradila Wendy’s Workers With Machines?

Wendy

Obrázok cez digitalreflections / Shutterstock.com

Nárokovať

Reštaurácie Wendy nahradili pracovníkov strojmi na tisíckach pracovísk z dôvodu zvýšenia minimálnej mzdy.

Hodnotenie

Väčšinou nepravdivé Väčšinou nepravdivé O tomto hodnotení Čo je pravda

V roku 2016 pridala Wendy samoobslužné kiosky v približne tridsiatich reštauráciách.

Čo je falošné

Nebolo to kvôli zvýšeniu minimálnej mzdy.Pôvod

Dňa 20. júla 2017 sa a dokonca s fotografiou samoobslužných kioskov v reštaurácii Wendy’s bola umiestnená do Facebook stránka konzervatívnej neziskovej skupiny Turning Point USA spolu s tvrdením, že kiosky boli priamym výsledkom zvýšenia minimálnej mzdy:


Znenie tohto mému je v spôsobe, akým sa podobné memy často spájajú, nejasné a zvláštne presné. Turning Point USA súčasne obviňoval „ľavákov“ z niečoho, čo sa už urobilo (hlasovanie o zvýšení minimálnej mzdy na 15 dolárov za hodinu), zatiaľ čo Wendy’s kritizoval za niečo, čo smieť (vymeňte pracovníkov na 6 000 miestach). Tento mém sa dá čítať, akoby oznamoval niečo, čo sa už stalo, robí to nepravdivým alebo predpovedal niečo, čo by sa mohlo stať, v takom prípade je to jednoducho veľmi zavádzajúce.

Niekoľko miest, ako Seattle , San Francisco a Anjeli , ako aj niektoré štáty, ako napr New York a Kalifornia , prijali zákony, ktoré postupne zvýšia minimálnu mzdu na 15 dolárov za hodinu. Pre väčšinu z týchto miest minimálna mzda nedosiahne 15 dolárov niekoľko rokov od ich prijatia (2022 pre Kaliforniu, ale 2020 pre Los Angeles), čo znamená, že zvýšenie ešte nemalo významný vplyv na národné reštaurácie ako Wendy's.

Je pravda, že spoločnosť Wendy’s začala na niektorých svojich miestach implementovať samoobslužné kiosky. Porozprávali sme sa so zástupcom reťazca rýchleho občerstvenia a bolo nám povedané, že tieto kiosky možno do konca roka 2016 nájsť na zhruba tridsiatich (nikde v blízkosti 6000) miest:

Toto nie je presné. Zdá sa, že mém je paródia.

Na konci roka 2016 malo kiosky asi 30 reštaurácií. Je ešte skoro zavedenie, ale povzbudila nás neefektívnosť priepustnosti a zlepšenie celkovej zákazníckej skúsenosti pomocou tejto technológie.

Aj keď tieto kiosky mohli do konca roka 2017 nájsť cestu až k 1 000 reštauráciám, je to ešte ďaleko od 6 000, ktoré sa uvádzajú v meme.

Natiahli sme sa k Turning Point USA, aby sme zistili, kde získali čísla pre tento mém, ale zatiaľ sme nedostali odpoveď. Nakoľko je ich momentálne niečo málo 6 500 reštaurácií Wendy’s na celom svete sa zdá, že tento mém je založený na predpoklade, že zvýšenie minimálnej mzdy na 15 dolárov by viedlo reštauráciu k tomu, aby nahradila pracovníkov takmer vo všetkých jej zariadeniach strojmi. Aj keď ide o hypotetickú predpoveď, a preto je ťažké ju overiť, vychádza sa z falošného príbehu, že spoločnosť Wendy’s vyvíja samoobslužné kiosky s jediným cieľom „nahradiť“ pracovníkov s minimálnou mzdou.

Hovorkyňa spoločnosti Wendy’s nám povedala, že zámerom týchto kioskov je „presunúť“ ľudskú prácu, nie ju eliminovať, a zlepšiť zákaznícku skúsenosť:

Zámerom je presunúť pracovnú silu, nie ju odviesť. Kiosky poskytujú zákazníkom väčšiu kontrolu nad ich skúsenosťami a umožňujú členom tímu komunikovať so zákazníkom, aby zabezpečili plynulý zážitok od chvíle, keď vstúpia do dverí.

Keď v roku 2015 kolovala podobná fáma o tom, že konkurent Wendy McDonald’s nahrádza pracovníkov strojmi, dostali smevyhláseniez toho reťazca:

Kiosky na samoobsluhu nie sú navrhnuté tak, aby nahradili službu predného pultu. Predné pulty zostávajú ústredným bodom služby, kde sme nainštalovali samoobslužné kiosky, a zákazníci sa môžu rozhodnúť, či chcú svoju objednávku umiestniť pri pulte alebo cez kiosky. Zamestnanci sú po ruke v jedálni, aby pomohli zákazníkom pri používaní kioskov.

Okrem šírenia zavádzajúceho tvrdenia o účinkoch zvýšenia minimálnej mzdy bol v meme uvedený aj obrázok, ktorý neukazuje ani samoobslužné kiosky v reštaurácii Wendy’s. Je to mimoriadne orezaná verzia fotografie, ktorá ukazuje vlastné technologické laboratórium Wendy „90º Labs“, ktorú pôvodne publikovala DigiDay v článku z 27. mája 2015 o tom, ako spoločnosť Wendy’s pracuje na zlepšovaní služieb zákazníkom pomocou technológie:

„Za posledné tri až štyri roky si veľa značiek uvedomilo, že musí zákazníkom uľahčiť túto skúsenosť,“ uviedol Brandon Rhoten, viceprezident pre digitálne skúsenosti pre Wendy’s. „To si však vyžaduje programátorov, vývojárov a dizajnérov UX, ľudí, ktorí nielen stavajú, ale aj opakujú a udržiavajú technológie.“

Wendy’s v posledných rokoch veľa investovala do digitálu. V minulom roku zaviedla mobilné platby a testovala tiež mobilné objednávanie, objednávanie na základe majákov, kiosky na samoobsluhu, vernostný program a dokonca aj hlasové objednávanie, zatiaľ čo zákazníci sedia vo svojich autách. Spoločnosť plánuje v roku 2015 investovať 40 miliónov dolárov do technologických iniciatív.

Tu je porovnanie týchto dvoch obrázkov:

Môžu pomôcť samoobslužné kiosky zmierniť rastúce náklady na pracovnú silu, ale Wendy’s uviedla, že nenahradila pracovníkov strojmi - ani to neplánuje.