Kamala Harris ‚zlyhala‘ na pozdrav vojenským dôstojníkom?

Podpredsedníčka Kamala Harris

Obrázok cez Biely dom Foto Adam Schultz

Nárokovať

Video ukazuje, že americká viceprezidentka Kamala Harrisová „zlyhala“ alebo „odmietla“ pozdraviť vojenských dôstojníkov pri nástupe do letectva Two.

Hodnotenie

Vymykané Vymykané O tomto hodnotení

Pôvod

V marci 2021 začalo na sociálnych sieťach kolovať video, ktoré bolo predložené akoby to ukazovalo amerického viceprezidentaKamala Harris„ zlyhanie “Alebo„ odmietnutie “pozdraviť príslušníkov armády pri vstupe na letectvo dva:

Toto je originálne video Harrisa, ktorý nastupoval na letectvo dva. Toto video bolo pôvodne zdieľané Peter Velz, Harrisov riaditeľ tlačových operácií, 19. marca a ukazuje viceprezidenta, ktorý nastupuje na palubu Air Force Two na Dobbins Air Reserve Base v Gruzínsku.

Aj keď Harris v tomto videu nezasalutuje, nie je potrebné, aby viceprezident USA (alebo v tomto prípade prezident) zdravil vojenský personál. Preto je nepresné tvrdiť, že „zlyhala“ na zasalutovanie, a priamo zavádzajúce, že „odmietla“.

Všeobecne povedané, vojenskí členovia v uniformách sú požadovaný pozdraviť prezidenta USA, ale tí, ktorí sú v civilnom odeve (vrátane prezidenta a viceprezidenta), nie sú povinní pozdraviť. The Sprievodca armády 2019 „Pozdravy, vyznamenania a zdvorilosť“ uvádza:

Prezidenta Spojených štátov ako hlavného veliteľa pozdravia pracovníci armády v uniformách.

Od civilného personálu, vrátane civilných strážcov, sa nevyžaduje, aby pozdravili vojenský personál alebo iný civilný personál.

Pozdravy sa nemusia odovzdávať ani vracať, ak sú starší alebo podriadený v civilnom oblečení.

Vojenský spravodajský web Úloha a účel konštatuje, že hoci sa od vojakov vyžaduje, aby za určitých okolností pozdravili svojho hlavného veliteľa, neexistuje nariadenie, ktoré by vyžadovalo, aby prezident tento pozdrav vrátil. Po väčšiu časť histórie USA prezidenti vojenským príslušníkom nevracali pozdravy. Neformálna tradícia zdravenia vojenského personálu začala prezidentom Ronaldom Reaganom v 80. rokoch.

V roku 1986 Reagan vysvetlil, prečo začal vracať pozdravy počas poznámok uskutočnil s vojenským personálom a jeho rodinami počas cesty do islandského Keflavíku. Ako hovorí Reagan, vedel, že ako prezident by nemal zdraviť vojenských členov, pretože bol oblečený v civile. Po niekoľkých vysokých guličkách, whisky kokteile, sa rozhodol, že mu je dovolené vrátiť pozdrav. Reagan bol informovaný, že hoci také nariadenie neexistovalo, bol prezidentom USA a že „nikto by nič nepovedal“, aby ho zastavil:

Keď som dostal túto prácu - (smiech) - a blížil by som sa k Air Force One alebo Marine One, tí mariňáci by prišli na pozdrav a ja - s vedomím, že som v civile - by som prikývol, pozdravil a myslel si, že by mohli spadnú ruku a oni by to neurobili. Iba tam stáli. Raz v noci v komnatách veliteľa, v komnatách námorných veliteľov vo Washingtone, som dostal pár vysokých loptičiek a nevedel som - (smiech) - čo s nimi. Povedal som teda veliteľovi - povedal som: „Pozri, poznám všetky pravidlá týkajúce sa zdravenia v civile a všetko, ale ak som vrchný veliteľ, malo by existovať nariadenie, ktoré by mi umožnilo vrátiť pozdrav . “ A počul som niekoľko slov múdrosti. Povedal: „Myslím, že keby si to urobil, nikto by nič nepovedal.“ [Smiech]

Zatiaľ čo Reaganovi nástupcovia si túto prax vo veľkej miere zachovali, nie je potrebné, aby tak robili.

Hľadali sme videá Harrisovho predchodcu, bývalého amerického viceprezidenta Mika Pencea, nastupujúceho a vystupujúceho z Air Force Two, aby sme zistili, či vrátil pozdravy. Nevideli sme každé video, na ktorom Pence nastupoval do lietadla, ale môžeme povedať, že Pence pravidelne zdravil stráže umiestnené mimo lietadla. Aj bývalý americký prezident Donald Trump týmto strážcom zdravil, hoci sme našli a pár príležitostí kde Trump nesalutoval.

Toto video ukazuje, ako Trump a Pence vystupujú z letectva One v Indianapolise v roku 2018. Trump kráča popri dvoch dôstojníkoch v dolnej časti lietadla bez pozdravu. Aj Pence ide okolo, otočí sa a krátko pozdraví. Je potrebné poznamenať, že Trump v tomto prípade „nezlyhal“ alebo „neodmietol“ pozdraviť ani neporušil dlhoročný protokol. Jednoducho vystúpil z lietadla.