Kačka žerie droždie, kváka, exploduje; Človek prichádza o oko

Obrázok prostredníctvom taviphoto / ShutterstockNárokovať

Muž z Iowy stratil zrak na jednom oku, keď jeho ocenená kačica zjedla panvicu droždia a explodovala.

Hodnotenie

Legenda Legenda O tomto hodnotení

Pôvod

Jeden z viacerých: „O čo to sakra išlo?“ starodávnymi článkami v novinách, ktoré bežne kolujú prostredníctvom príspevkov na sociálnych sieťach, je neslávne známa správa „KAČKA JEDÁ KVAS, ŠARAK, VYDÁVA ČLOVEK ZTRÁTI OČI“ o mužovi z Iowy, ktorý údajne stratil zrak na jedno oko, keď jeho kačica s menom ocenená Rhadamanthus (po mýtickom kráľovi Kréty) skonzumoval panvicu droždia a explodoval, pravdepodobne z nadmerného hromadenia plynu v jeho vnútornostiach:

KAČKA JEDÁ KVASINY, ŠARKY, VYVARUJE ČLOVEK STRATÍ OČI

Des Moines, Ia - K najčudnejšej nehode zaznamenanej v miestnej histórii došlo dnes ráno, keď kačica Rhadamanthus, ktorá získala cenu na nedávnej hydinovej prehliadke v Iowe, explodovala na niekoľko stoviek kusov, z ktorých jedno zasiahlo Silasa Perkinsa do očí a zničilo zrak .

Príčinou výbuchu bolo zjedenie kvasiniek, ktoré boli umiestnené na panvici na zadnej verande a pokúšali jeho kniežatstvo, ktoré sa v nedeľu ráno prechádzalo.Po návrate z kostola pán Perkins objavil svoju kačicu v logickom stave. Jeho múdrosť mu dali povedomé značky okolo misky s kvasinkami.

Už sa chystal vyzdvihnúť vtáka, keď sa ten zatriasol a vybuchol hlasnou správou a pán Perkins vbehol do domu a držal obe ruky cez jedno oko. Privolaný chirurg, ktorý zistil, že do očnej gule prenikol fragment lietajúcej kačice, nedal nádej na záchranu optiky.

Tento účet v skutočnosti bežal v desiatkach novín po USA v januári 1910, s miernymi odchýlkami v datovaní a znení:

Pokiaľ ide o obvyklú následnú otázku „Je to pravda?“, Naše pokusy vypátrať akékoľvek ďalšie informácie o situácii Rhadamanthusa a Silasa Perkinsa viac ako sto rokov po tom, čo sa táto skutočnosť ukázala, sa ukázali ako neúnosné. Môžeme však povedať, že sa zdá, že táto správa patrí do kategórie mimoriadne nepravdepodobných rozprávok, ktorá odráža viaceré mestské legendy o vtákoch, ktoré údajne explodujú kvôli ich konzumujúcim látkam, ktoré sa po požití zväčšia - najbežnejším výrazom sú legendy. že čajky strašne a smrteľne prasknú, ak sa nasýtia Alka seltzer (v dôsledku výsledného nahromadenia plynov v žalúdkoch), alebo po ktorom vtáky často zomierajújesť ryžubežne sa hodí na novomanželské páry na konci svadobných obradov (pretože vtáky údajne nemôžu tráviť zrná, ktoré napučiavajú z vlhkosti v ich žalúdkoch a spôsobujú smrteľné vytrhnutie).

Tieto mylné viery o explodujúcich vtákoch nie sú založené na vede, ale napriek tomu pretrvávajú. Prečo? Zdá sa, že sú založené na predpoklade, že vtáky nemôžu, hovorovo povedané, zvracať, grgať alebo prdiť, preto nemajú spôsob, ako vylúčiť látky, ktoré pre nich predstavujú bezprostredné nebezpečenstvo, z úrody alebo žalúdka (inak ako cez bežné látky). tráviace a vylučovacie procesy, ktoré fungujú príliš pomaly). Aký je základ týchto nepravdivých predpokladov?

Väčšina z nás si všimla, ako vtáky pri jedení alebo pití často nakláňajú hlavy nahor. Toto správanie odráža to, že vtáky všeobecne neprehĺtajú jedlo a vodu rovnako ako ľudia - chýba im mechanizmus peristaltiky (kontrakcie vyskytujúce sa v pažeráku, ktoré poháňajú potravu smerom k žalúdku), a namiesto toho sa musia spoliehať na gravitáciu, aby presunuli jedlo zo svojho do ich plodín:


Pretože vtáky postrádajú mechanizmus na prehĺtanie bez gravitácie, ľudia sa domnievajú, že vtáky nemôžu ani bez gravitácie vykonávať opak prehĺtania - teda zvracania. Ale keďže gravitácia funguje iba jedným smerom (dole, nie hore), nešťastné vtáky uviaznu v čomkoľvek, čo prehltnú, a nedokážu sa toho rýchlo zbaviť. Ale v skutočnosti môžu vtáky oboje vyvrátiť a zvracať materiál z ich plodín a žalúdkov - vtáky pri kŕmení mláďat často využívajú proces regurgitácie potravy.

To, či môžu vtáky grgať, je menej istý ale stále pravdepodobné:

Vedci si však nie sú takí istí, či môžu vtáky uvoľňovať plyny z úst. Neexistuje žiadna oficiálna dokumentácia o grganí vtákov (nejde o bežnú oblasť výskumu), ale väčšina ornitológov má podozrenie, že ak by vták potreboval grgať, nemal by s tým problémy. “Vtáky sú schopné vylučovať veľa vecí ústami “, Hovorí Todd Katzner, riaditeľ ochrany a terénneho výskumu v Národnej voliére v Pittsburghu.“ Skutočnosť, že vtáky môžu vracať potravu pre svoje mláďatá, naznačuje, že môžu obrátiť aj smer iných vecí tam dole. Bol by som dosť prekvapený, keby si vtáky neodgrgli. “

Pokiaľ ide o druhý koniec vtákov, vtáky možno „neprdajú“ tak, ako si to myslíme, ale je to všeobecne preto, lebo to nepotrebujú, skôr preto, že to nie sú schopné:

Nie je to tak, že [vtáky] nemôžu [prdnúť]. Len to nepotrebujú, hovorí Mike Murray, veterinárny lekár v akváriu Monterey Bay v Kalifornii. Vtáky majú anatomickú a fyzickú schopnosť prechádzať plynom, vysvetľuje, „ale keby som na röntgenovom lúči videl plyn v zažívacom trakte vtáka, mal by som podozrenie, že sa tam deje niečo neobvyklé.“

Vtáky zvyčajne nenosia v črevách rovnaké druhy plynotvorných baktérií ako ľudia a iné cicavce, aby pomohli stráviť potravu, takže nie je čo uvoľňovať.

A dôvod, prečo vtáky nemusia prdiť, je pretože prechádzajú plynom skôr, ako sa hromadí, až sa stane prdom:

Krátka odpoveď je takmer definitívne nie, vtáky neprdajú. Prdy sú podľa definície citeľné erupcie významného objemu črevných plynov. Vtáčie črevá sú krátke a často evakuujú odpady. Všetky plyny vznikajúce pri trávení unikajú tak rýchlo, ako sa produkujú, takže neexistuje možnosť hromadenia, ktoré vedie k takým výbušným látkam, ktoré veselo alebo znechutene nazývame prdy.

Alebo k zhrnúť tieto dva myšlienkové prúdy:

Vtáky majú konečník, a tak technicky mohli prdiť, ale do dnešného dňa neexistujú žiadne oficiálne dôkazy o tom, že by mali. Jedna z teórií hovorí, že nemusia prdiť ako ľudia a iné cicavce, pretože majú rýchlejšiu rýchlosť trávenia - ich jedlo jednoducho netrávi dosť dlho v ich krátkych gastrointestinálnych traktoch, aby kvasili a tvorili plyn. Ďalšou teóriou je, že vnútornosti vtákov neobsahujú rovnaké baktérie tvoriace plyn ako cicavce. Je tiež možné, že ornitológovia zmeškali vtáčie prdy, pretože unikajú skôr pasívne ako v jednej erupcii, alebo by mohli vtáky grgať a namiesto nich uvoľňovať nežiaduci plyn.

Jedinou ďalšou správou o explodujúcej kačici, ktorú sme mohli objaviť, a ktorá doslova nezahŕňala použitie výbušnín, bola správa UPI z roku 1975, ktorá sa pripisovala nešťastiu alkoholu - aplikovala sa externe, a nie konzumáciou vtákom:

Kačica explodovala, čašník účtuje v obleku 36 000 dolárov

Albuquerque, NM - Čašník, ktorý tvrdil, že ho upálila horiaca kačica, ktorá explodovala, keď sa chystal slúžiť, podal na majiteľov reštaurácie žalobu v hodnote 36 000 dolárov.

Shun Hang Fung uviedol, že pri nehode utrpel popáleniny na rukách, pleciach a hornej časti tela. Ako obžalovaní boli menovaní Stephanie a Migo Liu, majitelia miestnej reštaurácie.

Sťažnosť tvrdí, že Shun držal jedlo s horiacou kačicou, keď pani Liu na kačicu naliala alkohol a explodovalo to.

Všetko, čo sme brali do úvahy, musíme povedať, že ak Silas Perkins v roku 1910 stratil kačicu a / alebo zrak v jednom z očí už v roku 1910, máme podozrenie, že ani jedna udalosť nemala nič spoločné s výbuchom spôsobeným panvou droždie.