Jeden rok v centre infodémie

Osoba, človek, plagát Pretože uplynul viac ako jeden rok od vyhlásenia COVID-19 za pandémiu, Snopes je stále boj „infodémia“ povestí a dezinformácií, a vy môžete pomôcť. Zistiť čo sme sa naučili a ako sa naočkovať proti dezinformáciám COVID-19. Čítať najnovšie kontroly týkajúce sa vakcín.Predložiťakékoľvek pochybné fámy a „rady“, s ktorými sa stretnete. Staňte sa zakladajúcim členom aby sme nám pomohli zamestnať ďalších overovateľov faktov. A prosím, postupujte podľa pokynov CDC alebo SZO ako návod na ochranu vašej komunity pred chorobou.

Skoč na zobrazenie každej sekcie:

Bod obratu v dezinformáciách online | Pandémia je v skutočnosti kontrola | Ako sa naočkovať proti dezinformáciám | Pandémia, v otázkach | Ako si môžeme navzájom pomáhať


Už viac ako rok zažívame dve pandémie -COVID-19, choroba pustošiaca svet a infodémia povestí, hoaxov a škodlivých dezinformácií, ktoré ju obklopujú.Snopes bol v ich strede. Čitatelia, ktorí sa zúfalo snažili získať informácie o desivom, smrteľnom more, chytili akékoľvek informácie, ktoré mohli, a požiadali nás, aby sme ich vyšetrili. A urobili sme.

O rok neskôr sme pripravení podeliť sa o to, čo sme sa o infodémii dozvedeli - svet pohltila dezinformácia tohto roku.Bod obratu v dezinformáciách online

David Mikkelson

Keď sa Američania dostali do šoku a hrôzy z teroristických útokov, ktoré zničili Svetové obchodné centrum ďalej11. septembra 2001, niektorí z nich sa pripojili na internet (pre mnohých ľudí ešte stále nový fenomén), aby vyjadrili jednu z najbežnejších emócií, ktorú ľudia v takýchto chvíľach cítia: túžbu uplatniť určitý pocit kontroly nad svetom, ktorý sa zdanlivo zbláznil.

Po útokoch používatelia preposielali vírusové e-maily, ktoré to hlásali Nostradamus prorokoval útok (bolo to predvídateľné!), varovania zbudúce útoky(môžeme im zabrániť!), nabádanie k bojkotovaniu spoločností, v ktorýchUsáma bin Ládin vlastnil podiel(defundujte teroristov!) a konšpiračné teórie, z ktorých vychádza každý Izrael na prezidenta Georga W. Busha skutočne stálo za útokmi (vieme, kto to * skutočne urobil!). Všetky tieto povesti poskytovali čitateľom istý pocit kontroly nad chaotickými následkami 11. septembra ... a všetky boli stopercentne nepravdivé.

Útoky boli zlomom v histórii Snopes.com. Online kontrola faktov ešte nebola vecou a tradičné spravodajské médiá nezačali venovať veľkú pozornosť internetu ako fenoménu samému sebe - nechali sme nás takpovediac na pokoji ako jedinú výbavu venovanú katalogizácii a vyšetrovaniu množstva povestí, ktoré víria. okolo kyberpriestoru o zničujúcej udalosti. Milióny čitateľov v USA a inde sa na nás začali obracať s cieľom uistenia a osvety v čase, keď bolo ťažké vedieť, čomu veriť alebo čo robiť.

Videli sme podobný cyklus (ne) preťaženia informáciami, aký sa vyvinul na začiatku roku 2020 pandémiou COVID-19. Používatelia sociálnych médií zdieľali správy a mémy s domnienkou, že koronavírusová choroba bola podvod, konšpiračné teórie tvrdia, že bola vytvorená zámerne (Čínoualebo Dr. Anthony Fauci aleboBill Gates), propagácia pochybných a nedokázaných liekov a tvrdenia, že masky na tvár neboli užitočné pri prevencii šírenia choroby alebo boli dokonca škodlivé pre ich nositeľov.

Ľudská povaha sa za 20 rokov medzi 11. septembrom a COVID-19 možno príliš nezmenila, ale online informačný priestor sa určite zmenil. V roku 2001 šírilo veľa bludných informácií dobre mienená, ale dezinformovaná verejnosť do roku 2020, zahraniční aktéri, ktorí sa snažili narušiť iné krajiny, obchodníci a politickí partizáni, boli súčasťou zmesi tých, ktorí prejavili záujmy pri propagácii COVID- súvisiace dezinformácie. Avšak aj keď v roku 2001 existovalo niekoľko online zdrojov (mimo Snopes.com) na boj proti tomuto náporu „falošných správ“, o dve desaťročia neskôr sa objavilo oveľa viac subjektov, ktoré pomohli viesť bitku.

Aj keď sme vďační za pomoc, stále tu budeme pre vás a bojujeme za dobrý boj.

Späť na začiatokPandémia je v skutočnosti kontrola

Jessica Lee

Späť na začiatokAko sa naočkovať proti dezinformáciám

Autor: Dan Evon
Aj keď tím Snopes bude vždy tu, aby vám pomohol vyriešiť fakty od fikcie, vždy je užitočné mať niekoľko tipov, ako vyriešiť niektoré zjavné dezinformácie. Tu je niekoľko tipov, ako vyriešiť povesti:

  • Nemýľte si anekdoty s dôkazmi. Argumenty Anti-Vax často závisia od anekdot. Aj keď tieto príbehy môžu byť pravdivé, často predstavujú mimoriadne hodnoty vedeckých údajov.
  • Dajte si pozor na emotívne príspevky. Vírusové dezinformácie sú často koncipované tak, aby získali emocionálnu reakciu diváka. Dajte si pozor na emocionálne vyjadrenie príspevkov.
  • Čítanie nadpisov nestačí. Nadpisy často poskytujú čitateľom zaujímavý (ale nie nevyhnutne čestný) pohľad na novinku. Prečítajte si článok a zistite, či sa nadpis zhoduje s prehľadmi.
  • Sledujte svoje informácie späť k ich zdroju. Odkiaľ tieto informácie pochádzajú? Ak uvidíte niečo, čím si nie ste istí, zistite, či je možné tieto informácie vysledovať späť k renomovanému zdroju.
  • Buďte v obraze . Poradenstvo pri riešení pandémie COVID-19 sa za posledný rok niekoľkokrát zmenilo, pretože odborníci na zdravie sa dozvedeli viac informácií o vírusu. Dávať pozor na CDC alebo SZO pre najaktuálnejšie a najaktuálnejšie informácie.

Späť na začiatokPandémia, v otázkach

V spoločnosti Snopes sa spoliehame na otázky, ktoré nám položia naši čitatelia, aby sme určili, na čo sa máme zamerať. V polovici marca 2020 sme zrazu dostali záplavu otázok týkajúcich sa látky COVID-19. Označili sme ich v našom systéme, aby sme sledovali dotazy spojené s pandémiou - a keď sa na ne pozrieme ako na celok, odhalia podobu infodémie.

Späť na začiatokAko si môžeme navzájom pomáhať

Distribúcia vakcíny môže znamenať, že koniec pandémie COVID-19 je v dohľade, ale infodémia zúri ďalej. Dezinformácie o vakcínach, pôvode vírusu a smrteľnosti choroby naďalej prosperujú online, ale bude to tu Team Snopes, aby ich skontroloval.

Tu je príklad, ako môžeme spoločne bojovať proti infodemike:

  • Ak narazíte na niečo, čo vám dáva pauzu,pošlite do poľa s návrhom Snopes.
  • Zdieľajte naše kontroly faktov, ktoré vám pomôžu odhaliť dezinformácie. Naše zdroje zahrnujeme do každej kontroly faktov, aby ste presne vedeli, odkiaľ čerpáme naše informácie.
  • Ak ste tento rok využili naše kontroly faktov, zvážte toprispievaním alebo stať sa zakladajúcim členom. Sme veľmi malý tím a každý kúsok pomáha.

COVID-19 jedného dňa zmizne - ale infodémia tu zostane. A my tiež.

Späť na začiatok