Je vek súhlasu 16 a 17 rokov vo väčšine štátov USA?

Oblečenie, odev, osoba

Obrázok prostredníctvom Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Nárokovať

Vek súhlasu - v ktorom sa osoba považuje za právne spôsobilú na udelenie súhlasu so sexuálnymi vzťahmi - vo väčšine štátov USA je 16 alebo 17 rokov.

Hodnotenie

Väčšinou pravda Väčšinou pravda O tomto hodnotení Čo je pravda

V približne 30 štátoch v USA je vek súhlasu 16 rokov. Medzitým, v niekoľkých štátoch, je vek súhlasu 17 rokov. Vo viac ako jedenástich štátoch vrátane Floridy je vek súhlasu 18 rokov.

Čo je falošné

Zákony o veku súhlasu nie sú jednotne definované vo všetkých štátoch. Napríklad v niektorých štátoch sa uplatňovanie zákona môže líšiť v závislosti od toho, či je starší človek v pozícii moci nad mladším, alebo od vekového rozdielu medzi týmito dvoma ľuďmi.Kontext

Otázka bola položená po oznámení, že rep. Matt Gaetz je vyšetrovaný pre údajný sexuálny vzťah so 17-ročným mladíkom, ktorému údajne zaplatil cestu s ním. V štáte Gaetz na Floride je vek súhlasu 18 rokov. Mnoho federálnych zákonov zakazuje nelegálne nútiť niekoho mladšieho ako 18 rokov, aby cestoval cez štátne hranice, aby sa zapojil do sexu výmenou za peniaze alebo niečo hodnotné.

Pôvod

20. marca 2021, správy sa ukázalo, že americké ministerstvo spravodlivosti to vyšetrujeAmerický prezident Matt Gaetz z Floridy, blízky spojenec bývalého prezidenta Donalda Trumpa,kvôli jeho údajnému sexuálnemu vzťahu so 17-ročným mladíkoma či za ňu zaplatil, aby s ním mohla cestovať. Online sa Gaetza bránilo niekoľko ľudí, pričom jeden používal aj Twitter hádať sa že vo väčšine štátov je vek súhlasu 16 alebo 17 rokov.

„Vek súhlasu“ je definované podľa slovníka Merriam-Webster ako vek, v ktorom je človek právne spôsobilý na udelenie súhlasu, najmä pokiaľ ide o manželstvo alebo pohlavný styk. Právna definícia sa však v jednotlivých štátoch líši.

Analyzovali sme zákonné zákony o znásilnení v 50 štátoch USA, Guam, Portoriko a Americké Panenské ostrovy. Prezreli sme si dve databázy vNárodná sieť pre znásilnenie, zneužívanie a incest(RAINN), národná organizácia proti sexuálnemu násiliu.

Zistili sme, že viac ako 30 štátov v USA definuje vek súhlasu na 16 rokov. V týchto štátoch sa však uplatňovanie pravidla môže meniť v závislosti od okolností. Napríklad v Minnesote a Mississippi sa vek súhlasu zvyšuje na 18 rokov, ak je staršia osoba zapojená do vzťahu v autoritnej pozícii nad mladšou osobou. V Massachusetts sa vek súhlasu pohybuje od 16 do 18 rokov, v závislosti od trestného činu. Podľa spoločnosti RAINN v Massachusetts, zatiaľ čo zákonné znásilnenie je definované ako pohlavný styk s dieťaťom mladším ako 16 rokov, je tiež „trestným činom navádzanie na cudzí život osoby mladšej ako 18 rokov k nezákonnému sexuálnemu styku“.

Len v niekoľkých štátoch je vek súhlasu 17 rokov. V celej krajine však existujú aj zákony „Romeo a Julie“, a to aj v štátoch ako Texas. Podľa Štátna právnická knižnica v Texase , tieto „vo všeobecnosti odkazujú na právne predpisy, ktoré poskytujú kladnú ochranu pred trestným stíhaním v konsenzuálnych prípadoch, keď sú si obaja aktéri podobného veku. Neexistuje jediný zákon „Romeo a Júlia“, ale niekoľko druhov trestného zákona obsahuje tieto druhy ustanovení. Je dôležité pozorne si prečítať tieto zákony, pretože sú veľmi konkrétne informované o tom, kedy sa uplatňujú. “ Jedným príkladom je prípad sexuálneho útoku, ktorý „poskytuje kladnú obranu pre aktéra„ nie staršieho ako tri roky od obete “, pokiaľ„ obeťou bolo „dieťa vo veku 14 rokov alebo staršie“. ““

Viac ako 11 štátov definuje vek súhlasu na 18 rokov a tento počet stúpa, ak zahrnieme všetky rôzne výnimky (napríklad príklad Mississippi a Minnesota uvedený vyššie).

Štáty, ktoré definujú vek súhlasu na 16 a 17 rokov, sú väčšinou, ak ich spočítame. Ale v prípade Gaetza - a preto táto diskusia prepukla na sociálnych sieťach v marci 2021 - sa vyšetrovatelia tiež zaoberajú tým, či porušil federálny zákon o obchodovaní s ľuďmi, nielen zákon štátu, a preto je možné charakterizovať aj tweet uvedený vyššie. ako zavádzajúce.

Podľa New York Times „Vďaka rôznym federálnym zákonom je nezákonné nútiť osoby mladšie ako 18 rokov, aby cestovali cez štátne hranice, aby sa zapojili do sexu výmenou za peniaze alebo niečo hodnotné.“ Je tiež potrebné poznamenať, že vek súhlasu v Gaetzovom stave Florida má 18 rokov. Gaetz nebol spoplatnené v tomto prípade od tohto písania a veľa podrobností vyšetrovania nie je známych.

Vzhľadom na to, že súčet štátov, ktoré definujú vek súhlasu ako 16 a / alebo 17 rokov, je väčšinou, ale v rámci týchto štátnych zákonov existujú výnimky a špecifikácie, hodnotíme toto tvrdenie ako „Väčšinou pravdivé“.