Gaetz čelí domovej etickej sonde; Federálne vyšetrovanie sa rozširuje

Kongresman Matt Gaetz, R-Fla., Hovorí pri a

Obrázok prostredníctvom AP Photo / Marta Lavandier

Tento článok je tu znova publikovaný so súhlasom Associated Press . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo editorov Snopes.

WASHINGTON (AP) - Snemovňa pre etické otázky oznámila vyšetrovanie floridského rep. Matt Gaetza, keďže federálni prokurátori, ktorí skúmajú obvinenia z obchodovania so sexom proti nemu, takisto skúmajú kroky niektorých jeho politických spojencov a republikánskych kolegov z Floridy v rámci širšieho vyšetrovania korupcie na verejnosti. .Federálni agenti v posledných mesiacoch skúmali vzťahy Gaetza s niekoľkými ďalšími vplyvnými politickými osobnosťami z Floridy.

Patrí medzi nich senátor floridského štátu Jason Brodeur Halsey Beshears, bývalý najvyšší štátny regulačný úrad pre podnikanie Chris Dorworth, lobista, ktorý pôsobil v štátnej Snemovni reprezentantov, a Jason Pirozzolo, ručný chirurg a darca kampane Gaetz, ktorý pôsobil v predstavenstve letiska Orlando. Úradu, osobe oboznámenej s vecou, ​​povedala agentúra Associated Press.

Brodeur a Beshears nereagovali na opakované výzvy v piatok, keď sa usilovali o vyjadrenie. Advokát spoločnosti Pirozzolo takisto neodpovedal na žiadosť o vyjadrenie. Dorworth to nekomentoval.

Vyšetrenie FBI týkajúce sa širokého spektra tém týkajúcich sa Gaetza a jeho spolupracovníkov je príkladom šírky vyšetrovania.

Gaetz, ktorý vehementne poprel akékoľvek priestupky, si ponechal dvoch prominentných newyorských právnikov a zároveň čelil vyšetrovaniu ministerstva spravodlivosti v súvislosti s obvineniami z maloletých dievčat z obchodovania s ľuďmi.

Súčasťou preskúmania je preskúmanie cesty, ktorú Gaetz a Pirozzolo podnikli so skupinou žien na Bahamy. Federálni agenti skúmajú, či dostali plat alebo dostali dary na sex s mužmi, uviedla osoba. Televízia CBS News najskôr informovala o podrobnostiach cesty.

FBI začala tiež pýtať ľudí na túto cestu a ďalších, ktorých Gaetz a jeho spolupracovníci podnikli so ženami, a agenti skúmajú, či bola niektorá zo žien neskôr prijatá do vládnych pozícií ako politická služba.

Vyšetrovatelia podrobne skúmajú finančné záznamy, kontaktujú svedkov, bývalých zamestnancov a ďalšie osoby, o ktorých sa domnievajú, že mohli byť o týchto činnostiach informovaní.

Osoba nemohla verejne diskutovať o podrobnostiach prebiehajúceho vyšetrovania a pod podmienkou anonymity hovorila s agentúrou Associated Press.

Gaetz nebol obvinený z trestného činu a poslal finančné zbierky, ktoré ho vykresľujú ako obeť „smeráckej kampane“. Počas prominentného vystúpenia v piatok večer v golfovom klube Doral bývalého prezidenta Donalda Trumpa v Miami sľúbil: „Ešte som nezačal bojovať.“

'Som postavený na bitku a nikam nejdem,' povedal Gaetz. 'Šmuhy proti mne sa pohybujú od narušenia môjho osobného života až po divoké - a myslím divoké - konšpiračné teórie.'

Vo štvrtok sa však na floridskom súde objavilo potenciálne zlovestné znamenie, keď vyšlo najavo, že spolupracovník Gaetzu, Joel Greenberg, bývalý vyberač daní z okresu, pracuje na dohode o vine a treste. Takýto krok by mohol potenciálne otvoriť dvere spolupráci Greenberga proti Gaetzovi.

Podľa dvoch osôb oboznámených s touto vecou, ​​ktoré hovorili pod podmienkou anonymity, prokurátori skúmajú, či Gaetz a Greenberg platili neplnoletým dievčatám alebo im ponúkli dary výmenou za sex, pretože nemohli verejne diskutovať o podrobnostiach. Greenberg v piatok prostredníctvom obhájcu uviedol vinu za rôzne obvinenia od obchodovania s deťmi po sexe až po podvody. Sudca stanovil pre Greenbergovú lehotu na dosiahnutie dohody o vine a treste do 15. mája.

Dvojstrana snemovne parlamentu je jednou z prvých oficiálnych indícií, ktoré sú ochotní Gaetzovi stranícki lídri preskúmať. Podľa predsedu výboru rep. Teda Deutch z D-Fla a zaradenia republikánskej rep. Jackie Walorski z Indiany sa zdá, že rozsah pôsobnosti presahuje rámec hlásení o sexuálnom zneužívaní do širších obvinení z korupcie verejnosti. Odvíjajúc sa od federálneho vyšetrovania trestných činov, etická sonda zaisťuje, že Gaetz bude musieť čeliť simultánnym vyšetrovaniam, aj keď si zachováva svoju nevinu a plánuje zostať v Kongrese.

Etická komisia vykonáva svoju prácu tajne a zvyčajne vydá záverečnú správu o tom, čo zistí, často o mnoho mesiacov neskôr. Trest za porušenie etiky je na rade a môže zahŕňať cenzúru, pokuty alebo dokonca vylúčenie z Kongresu.

V piatok osobitne v piatok hovorca Gaetza uviedol, že jeho právny tím povedú právnici Marc Mukasey a Isabelle Kirshner.

'Matt bol vždy bojovník.' Bojovník za svojich voličov, bojovník za krajinu a bojovník za ústavu. Bude sa brániť proti nepodloženým obvineniam, ktoré proti nemu boli vznesené, “uvádza sa vo vyhlásení a dodáva, že právnici„ podniknú boj s tými, ktorí sa snažia jeho meno potrieť lžou. ““