FBI zverejnil štipľavý Tweet o princovi Andrewovi?

Pozreli sme sa na to, či FBI tweetovala

Obrázok cez Titanic Belfast / Flickr

Nárokovať

V apríli 2021 FBI tweetovala „Ooh, robí teraz rozhovory?“ v reakcii na vystúpenie princa Andrewa v britskej televízii.

Hodnotenie

Falošné Falošné O tomto hodnotení

Pôvod

V apríli 2021 používatelia sociálnych médií nadšene zdieľali snímku obrazovky, ktorá sa javila ako tweet zaslaný FBI, obsahujúci štipľavý odkaz na snahu amerických úradov urobiť rozhovor s princom Andrewom, vojvodom z Yorku, o jeho väzbách na zneucteného finančníka a odsúdeného sexuálny delikventJeffrey Epsteina jeho spolupracovníkov.

V januári 2020 sa potom v USA Advokát pre južný obvod New Yorku Geoffrey Berman urobil neobvyklý krok, keď verejne vyhlásil, že Andrew doteraz poskytoval „ nulová spolupráca „Aj napriek požiadavkám prokurátorov a FBI na rozhovor s kráľovským, ktorého kontakty sú s Epsteinom a bývalým prominentomGhislaine Maxwellvyvolali intenzívne špekulácie o jeho vlastnom potenciálnom priestupku.Od apríla 2021 mali federálni prokurátori v New YorkuspoplatnenéMaxwell obvinila z obchodovania so sexom, krivej prísahy a náboru maloletých dievčat na účely sexuálnych činov s Epsteinovou a ďalšími. Epstein zabil sa vo väzení v New Yorku v auguste 2019, zatiaľ čo čaká na súdny proces vo veci obvinenia z obchodovania s ľuďmi.

11. apríla 2021 Andrew urobil vzácne verejné poznámky na britský kanál Sky News, počas obdobia smútku, ktoré nasledovalo po smrti jeho otca, princa Phillipa, vojvodu z Edinburghu:

Po týchto poznámkach začali používatelia sociálnych médií zdieľať snímku obrazovky odpovede na tweet Sky News z oficiálneho účtu FBI na Twitteri. Údajná odpoveď znela: „Ó, robí teraz rozhovory?“ jasný odkaz na tvrdenie amerických prokurátorov, že Andrew neodpovedal na otázky týkajúce sa jeho vzťahov s Epsteinom a Maxwellom:

„Odpoveď“ FBI bola zdieľané široko na Twitteri a Facebook . Bolo to však falošné. 11. apríla o 9:02 východného času, necelú hodinu po tom, čo Sky News zverejnili zábery z rozhovoru s Andrewom, anglickým hudobníkom Nickom Harveyom zverejnené najskoršia iterácia snímky obrazovky, ktorá jasne stanovuje, že „zosmiešnil“ falošný tweet FBI:

Harvey opakovane zdôraznené , na Twitteri, že tweet FBI bol falošný a že ho sám vytvoril, ale neautentickosť tweetu FBI potvrdilo aj niekoľko ďalších faktorov.

Po prvé, tón bol úplne v rozpore s tým, čo predsedníctvo zvyčajne tweety , a predstava, že FBI pôjde z cesty na zverejnenie nevyžiadanej odpovede na video od zahraničnej spravodajskej organizácie s trochu vtipným odkazom na prebiehajúce vyšetrovanie, jednoducho neprejde „pachovou skúškou“.

Po druhé, falošný tweet mal označenie „Twitter pre iPhone“, zatiaľ čo FBI podľa našich informácií nezverejňuje jeho tweety týmto spôsobom. Po tretie, predmetná snímka obrazovky naznačuje, že tweet FBI bol retweetnutý najmenej 572-krát a získal najmenej 1 107 lajkov. Ak by to tak bolo, mohli by sme rozumne očakávať, že uvidíme jeho rôzne screenshoty, s rôznymi retweetmi a podobnými počtami. Skutočnosť, že existuje iba jedna snímka obrazovky, je ďalšou červenou značkou.

Nakoniec má Harvey a dlho stopa záznam z vysielanie digitálne zmanipulované tweety s humorným zámerom, presne v súlade s falošným tweetom FBI z 11. apríla.