FBI tvrdí, že minulý rok urobila rozhovor s masovou strieľačkou FedEx

Telo je odobraté zo scény, kde bolo v piatok 16. apríla 2021 v Indianapolise zastrelených viac ľudí v zariadení FedEx Ground. Ozbrojenec zabil niekoľko ľudí a ďalších zranil predtým, ako si pri neskorom nočnom útoku na zariadenie FedEx vzal život. neďaleko letiska Indianapolis, uviedla polícia. (AP Photo / Michael Conroy)

Obrázok cez AP Photo / Michael Conroy

Tento článok je tu znova publikovaný so súhlasom Associated Press . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo redaktorov Snopes.

INDIANAPOLIS (AP) - Agenti FBI v minulom roku robili rozhovory s ozbrojencom, ktorý smrteľne zastrelil osem ľudí v zariadení spoločnosti FedEx v Indianapolise, informovala v piatok kancelária, keď vyšetrovatelia prehľadali dom 19-ročného bývalého zamestnanca FedExu.Koronéri začali pomalý proces identifikácie obetí, keď členovia rodiny trávili hodiny agóniou nad slovami svojich blízkych. Vraždenia vo štvrtok večer boli poslednými z posledných masových streľieb, ktoré otriasli USA.

Strelca identifikovali ako Brandona Scotta Holeho z Indianapolisu, uviedol na tlačovej konferencii zástupca policajného prezidenta Craig McCartt. Vyšetrovatelia prehľadali dom v Indianapolise spojený s Holeom a zaistili dôkazy vrátane stolových počítačov a ďalších elektronických médií, uviedol McCartt.

Paul Keenan, osobitný agent zodpovedný za poľnú kanceláriu FBI v Indianapolise, v piatok uviedol, že agenti minulý rok vypočuli Holeovú po tom, čo jeho matka zavolala políciu s tým, že jej syn môže spáchať „samovraždu policajtom“. Povedal, že FBI bola povolaná po tom, čo sa v Holeovej spálni našli predmety, ale bližšie nešpecifikoval, o čo išlo. Podľa jeho slov agenti nenašli nijaké dôkazy o trestnom čine a že neidentifikovali Holeho vyznávajúceho rasovo motivovanú ideológiu.

McCartt uviedol, že Hole bol bývalým zamestnancom spoločnosti a naposledy pracoval pre FedEx v roku 2020. McCartt uviedol, že nevie, prečo Hole prácu opustil, alebo či má väzby na pracovníkov v zariadení. Uviedol, že polícia zatiaľ neodhalila motív štvrtkovej streľby, dodal však, že muži zákona mu minulý rok zaistili zbraň. McCartt tiež uviedol, že úrady stále identifikujú obete a že neboli informované všetky rodiny obetí.

Hole začal náhodne strieľať do ľudí na parkovisku, potom vošiel do budovy a pokračoval v streľbe neskoro vo štvrtok večer, uviedol McCartt. Povedal, že strelec sa zrejme zabil krátko predtým, ako policajti vošli do budovy.

'Nedošlo k nijakej konfrontácii s nikým, kto tam bol,' povedal. 'Nedochádzalo k nijakému rušeniu, ani k hádkam.' Len sa zdalo, že náhodne začal strieľať. “

McCartt uviedol, že štyria ľudia boli zabití pred budovou a ďalší štyria vo vnútri. Zranených bolo tiež niekoľko ľudí, vrátane piatich, ktorí boli prevezení do nemocnice. McCartt uviedol, že k vraždám došlo v priebehu niekoľkých minút.

Úradníci úradu koronera začali proces identifikácie obetí v piatok popoludní, čo podľa nich bude trvať niekoľko hodín.

Policajný prezident Randal Taylor poznamenal, že „značný“ počet zamestnancov zariadenia FedEx sú členmi sikhskej komunity a sikhská koalícia neskôr vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že je „hlboko smutné, keď sa dozvedeli“, že členovia sikhskej komunity boli medzi zranenými a zabitý.

Koalícia, ktorá sa označuje za najväčšiu sikhskú organizáciu občianskych práv v USA, vo vyhlásení uviedla, že očakáva, že úrady „vykonajú úplné vyšetrovanie - vrátane možnosti zaujatosti ako faktora“. Výkonný riaditeľ koalície Satjeet Kaur poznamenal, že v Indiane žije viac ako 8 000 sikhských Američanov.

Trpiace čakanie rodín robotníkov umocňovala skutočnosť, že väčšina zamestnancov nesmie mať vo vnútri budovy FedEx mobilné telefóny, čo sťažuje ich kontakt.

„Keď na telefóne uvidíte upozornenia, ale od dieťaťa nedostávate žiadne správy a nedostávate informácie a stále neviete, kde sú ... čo máte robiť?“ Mindy Carsonová povedala začiatkom piatka a bojovala proti slzám.

Carson neskôr povedala, že počula od svojej dcéry Jessicy, ktorá pracuje v zariadení, a že je v poriadku. Chystala sa s ňou stretnúť, ale nepovedala kam.

Spoločnosť FedEx vo svojom vyhlásení uviedla, že prístup k mobilným telefónom je obmedzený na malý počet pracovníkov v dokovacích a triediacich oblastiach, aby „podporovali bezpečnostné protokoly a minimalizovali potenciálne rušivé vplyvy“.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti FedEx Frederick Smith označil streľbu za „nezmyselný násilný čin“.

„Je to zničujúci deň a slová sa dajú ťažko opísať, aké emócie všetci pociťujeme,“ napísal v e-maile zamestnancom.

Vraždy boli posledným z posledných masových streľieb po celej krajine a tretej tohtoročnej hromadnej streľbe v Indianapolise. V januári bolo v meste zastrelených päť osôb vrátane tehotnej ženy. Muž bol obvinený zo zabitia troch dospelých a dieťaťa pred únosom svojej dcéry počas hádok v marci. V iných štátoch minulý mesiac bolo osem ľudí smrteľne zastrelených v masážnych podnikoch v oblasti Atlanty a 10 ľudí zahynulo pri streľbe v supermarkete v Boulderi v štáte Colorado.

Starosta Indianapolisu Joe Hogsett uviedol, že komunita sa musí chrániť pred rezignáciou a „predpokladom, že to tak jednoducho musí byť, a my by sme si tiež mohli zvyknúť.“

Prezident Joe Biden uviedol, že bol informovaný o streľbe a označil násilie zo zbraní za „epidémiu“ v USA.

'Príliš veľa Američanov každý deň zomiera na násilie so zbraňami.' To poškvrňuje náš charakter a preráža samotnú dušu nášho národa, “uviedol vo vyhlásení. Neskôr tweetol: „Môžeme a musíme urobiť viac pre zníženie násilia páchaného na strelných zbraniach a záchranu životov.“

Predsedníčka snemovne Nancy Pelosi uviedla, že bola streľbou „zdesená a zlomené srdcom“, a vyzvala na kongresové kroky v oblasti kontroly zbraní.

'Keď sa modlíme za rodiny všetkých postihnutých, musíme urgentne prijať zákony na prevenciu pred násilím zo strelných zbraní, aby sme zachránili životy a predišli tomuto utrpeniu,' uviedol demokratický vodca v tweete.

Svedok uviedol, že pracoval vo vnútri budovy, keď začul niekoľko výstrelov v rýchlom slede.

'Vidím muža, ktorý vyšiel s puškou v ruke, začne strieľať a začne kričať veci, ktorým som nerozumel,' povedal Levi Miller pre WTHR-TV. 'To, čo som nakoniec urobil, bolo skloniť sa, aby som sa ubezpečil, že ma nevidí, pretože som si myslel, že ma uvidí a zastrelí ma.'

Muž pre WTTV povedal, že jeho neter sedela na mieste vodiča v aute, keď došlo k streľbe, a bola zranená.

'Dostala výstrel na ľavú ruku,' povedal Parminder Singh. 'Je v poriadku, teraz je v nemocnici.'

Guvernér Eric Holcomb nariadil, aby vlajky boli vyvesené na polovičnom štábe do 20. apríla a on i ďalší zostrelenie odsúdili.

Chris Bavender, hovorca kancelárie FBI v Indianapolise, uviedol, že úrad pomáha pri vyšetrovaní.