Facebook nereagoval na priame e-maily pred Capitol Riot

facebook e-maily snopy zlyhali odpovedať biden harris bus keith lee capitol nepokoje

Obrázok cez Xinhua / Liu Jie prostredníctvom Getty Images

E-mailové správy od reportéra Snopes upozorňujúce zamestnancov Facebooku na násilnú rétoriku na tejto platforme boli pred 6. januárom väčšinou ignorované.Vzbura amerického Kapitolu. Nové správy spájajú tieto konkrétne varovania pred budúcim násilím s činmi, ktoré sa v ten deň vykonali.

Tesne pred Dňom volieb (3. novembra 2020) Trumpovi priaznivci obkľúčili a pokúsili sa o to blokovať kampaňový autobus Biden-Harris . Incident sa stal 30. októbra 2020 pozdĺž diaľnice Interstate 35 v Texase. Naše správy zdokumentovaný žeumiestneniezautobusbolkoordinovanev súkromí Facebooková skupina Alamo City Trump Train . Slovo „blok“ bolo konkrétnepoužitév príspevkoch skupiny. Členovia s radosťou komentovali nebezpečný čin, ako sa uvádza v príbehu. Americký prezident Donald Trump tweetoval jeho schválenie potom, čo sa to stalo. Biden a Harris neboli v autobuse.The New York Times neskôr hlásené že muž menom Keith Lee „strávil ráno 6. januára vstupom do Kapitolu“. Počas nepokojov niesol bullhorn. 'Pán. Lee volal, aby sa vrazil dav, až kým sa jeho hlas neodznel z kupoly Rotundy. “

Podľa Times sa Lee podieľal na organizácii karavanu a blokáde volebného autobusu Biden-Harris v Texase. Noviny tiež informovali, že Lee pomohol financovať „desiatky karavanov, ktoré sa majú stretnúť na zhromaždení 6. januára“:

V mesiacoch pred nepokojmi pán Lee pomáhal organizovať sériu prototrumpovských karavanov po celej krajine, vrátane tej, ktorá dočasne zablokovala kampaňový autobus Biden v Texase, a ďalšej, ktorá nakrátko odstavila most cez rieku Hudson v Predmestie v New Yorku. Aby pomohol zaplatiť desiatkam karavanov, ktoré sa majú stretnúť na zhromaždení 6. januára, spojil sa s online zbierkou finančných prostriedkov v Tampe na Floride, ktorá zabezpečila peniaze od drobných darcov a tvrdila, že rozdá desiatky tisíc dolárov.

Domoví demokrati citované Leeho údajné kroky počas druhého procesu obžaloby bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Po incidente autobusu v Texase oslovil Snopes Facebook. Účelom e-mailu bolo požiadať o vyjadrenie o nebezpečnosti Aktivita QAnon to bolonájdené vtheTopoľ Mesto Trump VlakFacebooková skupina.

6. októbra, týždne pred zablokovaním autobusu, to mala platforma sociálnych médiíoznámilzakázalo by to všetky skupiny, ktoré podporovali obsah QAnon.

Reportér časopisu Snopes poslal tento e-mail hovorcovi Facebooku 2. novembra:

Dobrý deň. Práve sme zverejnili prelomový príbeh o aktivite QAnon, ktorá je súčasťou súkromnej facebookovej skupiny Alamo City Trump Train: https://www.facebook.com/groups/3208800589241453/ .

Skupina bola použitá na organizáciu snáh sledovať, obklopiť a „zablokovať“ (ich slovo) autobus Biden-Harris v Texase minulý piatok. Jeden príspevok znel „#OperationBlockTheBus RN“, uverejnený počas incidentu a mal 142 lajkov.

https://www.snopes.com/news/2020/11/02/operation-block-the-bus/

Dajte mi vedieť, ak by spoločnosť Facebook chcela poskytnúť vyhlásenie, ktoré by nás mohlo obohatiť.

Po tom, čo na oplátku nič nepočuli, bola na druhý deň spoločnosti zaslaná následná správa. Facebook neodpovedal.

5. novembra, dva mesiace pred nepokojmi v Kapitole, sme po nájdení informovali v druhom príbehu o rovnakej skupine na Facebooku znepokojujúca a násilná rétorika . Správy naznačovali budúce násilné činy, podobne ako obliehanie Kapitolu.

Napríklad jeden člen skupiny povedal: „Už žiadne pekné! Nikam nás to nedostalo. #FightFireWithFire. “

facebook e-maily snopy zlyhali odpovedať biden harris bus keith lee capitol nepokoje

Ďalšia osoba, ktorá hovorila o smerovaní do miesta spočítavania hlasovacích lístkov uviedol, že je čas „vziať týchto ľudí na zodpovednosť“. 'Postavte sa a stojte!' povedal ďalší podporovateľ Trumpa,odkazujúcina vyhlásenie Trumpa namierené proti extrémistickej skupine Proud Boys. Jeden člen uviedol po voľbách, že krajinu je potrebné brániť „všetkými potrebnými prostriedkami“.

facebook e-maily snopy zlyhali odpovedať biden harris bus keith lee capitol nepokoje

V ten istý deň sme požiadali o komentár Facebook. Náš e-mail zaznamenal „niekoľko znepokojujúcich volebných prípadov násilnej rétoriky“, ktoré sme v skupine našli. Neskôr 5. novembra spoločnosť Facebook poskytla toto vyhlásenie, ktoré nemalo nič spoločné s našou požiadavkou:

„V súlade s výnimočnými opatreniami, ktoré prijímame v tomto období zvýšeného napätia, sme odstránili skupinu„ Stop the Steal “, ktorá vytvárala udalosti v reálnom svete. Skupina bola organizovaná za účelom delegitimizácie volebného procesu a videli sme znepokojujúce výzvy niektorých členov skupiny k násiliu. “ - Hovorca spoločnosti Facebook

Odpovedali sme, že ich mätúce vyhlásenie nemalo nič spoločné s facebookovou skupinou Alamo City Trump Train. Opäť sme požiadali o vyjadrenie o skupine.

Spoločnosť neodpovedala.

6. novembra sme sa naposledy dostali k Facebooku a zvýraznili sme jednu časť e-mailu:

Táto skupina Trump Train Alamo City má členov, ktorí diskutujú o jazde do štátov bojiska, kde sa sčítavajú hlasy, a vziať veci do svojich rúk. Diskutovali tiež o tom, koľko členov je tiež členom skupiny San Antonio Trump Train.

Priložil som screenshoty niektorých násilných rétorík, ktoré sme po volebnom dni našli v skupine Alamo City Trump Train. Ide o tých istých ľudí, ktorí minulý týždeň diskutovali o „blokovaní“ autobusu Biden-Harris na diaľnici, čo sa aj stalo, a bolo to organizované na Facebooku. Slovo „blok“ bolo ich slovom. Priložil som snímku obrazovky s ich príspevkom „#OperationBlockTheBus“.

V našom príbehu sme tiež podrobne opísali viaceré prípady aktivity QAnon v skupine. Má Facebook vyhlásenie o spoločnosti Alamo City Trump Train, Facebook Group # 3208800589241453?

Facebook nikdy neodpovedal.

O dva mesiace neskôr bol Kapitol Trumpovými násilníkmi porušený a napadnutý po zhromaždení v neďalekej Ellipse, na ktorom Trump opakoval nepodložené tvrdenia o „krádeži“ a „podvodoch“ volieb v roku 2020. Zhromaždenie sa konalo súčasne s zhromaždením Kongresu, aby sa počítalo so štátom certifikovaným volebné hlasy z tých volieb. Lee, ktorý podľa denníka The New York Times zorganizoval incident blokovania autobusov v Texase, bol pri nepokojoch prítomný s bullhornom, ktorý vľavo päť mŕtvych a 140 zranených policajtov. Dvaja ďalší strážcovia zákona boli hlásené spáchať samovraždu v priebehu niekoľkých dní po 6. januári.

Pred zverejnením tohto príbehu sme sa spojili s Facebookom, ale do stanoveného termínu sme sa neozvali.

Facebooková skupina Alamo City Trump Train so svojou históriou obsahu QAnon bola stále online a aktívna.