Dôvody prijatia do nepríčetnych azylov v 19. storočí

Obrázok prostredníctvom Tím KiserNárokovať

Zoznam dokumentuje nespočetné množstvo dôvodov, prečo sa ľudia v 19. storočí zaviazali k blázincom.

Hodnotenie

Zmes Zmes O tomto hodnotení

Pôvod

Vo februári 2016 začal na sociálnych sieťach kolovať obraz zoznamu, ktorý údajne dokumentuje desiatky dôvodov, prečo boli ľudia v rokoch 1864 až 1889 zaviazaní k nepríčetným azylovým domom. Tento zoznam bol často zdieľaný s vtipnými správami o tom, ako by bežné činy ako „románové čítanie“, „lenivosť“ alebo „prehnaná štúdia náboženstva“ dostali väčšinu dnešného obyvateľstva do azylového domu:

zoznam blázincov

Aj keď je tento zoznam často uverejňovaný ako vtip, do istej miery má pravdu. Zoznam bol skompilovaný z lodného denníka Nemocnice pre duševne chorých v Západnej Virgínii, ktorá dokumentuje prijatie do tejto inštitúcie v rokoch 1864 až 1889 a bola uverejnená alebo na ktorú sa odkazuje v niekoľkých kníh a výskum papierov. Tiež to bolo archivované divíziou kultúry a histórie v Západnej Virgínii.

Vo svojej knihe z roku 2001 Rodičovský únos v Amerike: Historická a kultúrna analýza , autorka Maureen Dabbagh, pomocou tohto zoznamu ilustrovala, aké ľahké bolo pre muža zadržať jeho ženu v azylovom dome v druhej polovici 19. storočia:

Medzi dôvody prijatia do blázinca v Trans-Allegheny v Západnej Virgínii v rokoch 1864 až 1889 patrila lenivosť, egoizmus, sklamaná láska, ženské choroby, duševné vzrušenie, chlad, šnupavý tabak, chamtivosť, imaginárne ženské ťažkosti, „zhromažďovanie v hlave“, vystavenie a šarlatánstvo, žiarlivosť, náboženstvo, astma, masturbácia a zlé návyky. Manželia použili zákony o šialenstve, aby sa zbavili svojich partnerov a uniesli svoje deti.Aj keď tento zoznam pochádza zo súčasného nemocničného denníka, jeho záznamy by sa nemali považovať za označujúce veci, ktoré sa všetky považovali za príznaky duševnej nestability. Skôr medzi pacientmi, ktorí boli liečení v nemocnici pre chorých v Západnej Virgínii na rôzne choroby, ako je chronická demencia, akútna mánia a melanchólia, tieto záznamy zaznamenávali dôvody alebo príčiny, prečo sa u týchto pacientov údajne vyvinuli základné choroby. To znamená, že si ľudia nemysleli, že románové čítanie, astma, manželstvo dieťaťa, politika alebo pád z koňa sú príznakmi duševných chorôb, ale skôr faktormi, ktoré mohli takúto chorobu spôsobiť alebo zhoršiť. (Ak použijeme príklad z iného odboru, nikto netvrdí, že hranie násilných videohier je samo o sebe trestným činom, ale niektorí ľudia tvrdia - správne alebo nesprávne - že takáto činnosť môže byť faktorom, ktorý vedie hráčov k páchaniu násilných trestných činov):

Choroby pripisované osobám prijatým do nemocnice od jej otvorenia v rokoch 1864 až 1880 boli rôzne, pričom najčastejšie išlo o 304 pacientov s chronickou demenciou, 254 s akútnou mániou, 225 s melanchóliou a 165 s chronickou mániou. Boli uvedené zoznamy predpokladaných príčin chorôb a boli označené ako predpokladané príčiny, pričom vtedajší lekári mali z nich pocit „mierneho znepokojenia“, stále ich zverejňovali. Najčastejšie vo Westone bolo 359 osôb, ktoré „nemali pridelenú“ príčinu a na ďalších priečkach boli „dedičnosť“ a „epilepsia“. Štyridsať až päťdesiat pacientov bolo pripísaných každej z nasledujúcich príčin: „nestriedmosť“, „zlé zdravie“, „menštruácia“, „traumatické poranenie“ a „masturbácia“. Jeden čestný muž bol uvedený na zozname „masturbácia 30 rokov“.

Všeobecne možno tento dokument presnejšie označiť ako „zoznam niektorých dôvodov, pre ktoré sa predpokladá, že u ľudí sa nakoniec vyvinuli choroby, ktoré viedli k ich prijatiu do Nemocnice pre bláznov v Západnej Virgínii“, a nie zoznam „príznakov“ alebo „Dôvody“, prečo boli ľudia prijatí do tejto nemocnice.