Clinton, Kerry Nominovaný na Nobelovu cenu za mier za dohodu Irán

Nárokovať

Hillary Clintonová a John Kerry boli nominovaní na Nobelovu cenu za mier za rokovania o jadrovej dohode s Iránom.

Hodnotenie

Falošné Falošné O tomto hodnotení

Pôvod

3. októbra 2016 webová stránka Baltimore Gazette uverejnila článok, v ktorom sa uvádza, že bývalí a súčasní americkí štátni tajomníci Obamovej vlády Hillary Clintonová a John Kerry boli nominovaní (alebo vyhrali) Nobelovu cenu za mier. pri rokovaniach o jadrovej dohode s Iránom:Hillary Clintonová a John Kerry majú vo verejnej službe za sebou dlhoročné skúsenosti s mnohými úspechmi. Dnešné správy z Osla si však Nórsko údajne obnovuje nositeľa Nobelovej ceny za mier. Podľa viacerých zdrojov dostali obaja Nobelovu medailu za účasť na rokovaniach o Iránskej dohode.

Jadrová dohoda si medzi Iránom a šiestimi hlavnými svetovými mocnosťami uzavrela viac ako desať rokov rokovaní. „Spoločný komplexný akčný plán“ (JCPOA), známy všeobecne ako Iran Deal, má za cieľ obmedziť obohacovanie uránu na 15 rokov, znížiť zásoby nízko obohateného uránu o 98%, znížiť počet plynových odstrediviek o dve tretiny počas 13-ročného obdobia a otvára všetky tieto zariadenia pre monitory v rámci Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA). Výmenou za to Irán dostal veľkú hotovostnú platbu a dostane úľavu od sankcií USA, Európskej únie a Spojenej rady národnej bezpečnosti.

Nič v tomto nedbalom článku (spisovateľ sa nemohol rozhodnúť, či Clinton a Kerry skutočne získali Nobelovu cenu za mier alebo boli na ňu práve nominovaní), neboli pravdivé. TheBaltimorský vestníkje falošná spravodajská stránka, ktorá sa maskuje ako online denník, aby nalákala čitateľov na titulky clickbait a vymyslené príbehy.

Všetko, čo sa týka stránky Baltimore Gazette, je charakteristickým znakom narýchlo zvrhnutej hoaxovej stránky: tlačidlá sociálnych médií neodkazujú na žiadnu online prítomnosť, niektoré sekcie so spravodajskými témami sú iba zástupné symboly bez obsahu a fyzická adresa uvedená v Sekcia „kontaktujte nás“ neexistuje, pretože by sa noviny nachádzali uprostred nákupného centra Lockwood Plaza.