Bolo Hnutie čiernych životov nominované na Nobelovu cenu za mier?

na čiernych životoch záleží nominant na Nobelovu cenu

Obrázok cez Getty Images

Nárokovať

Hnutie Black Lives Matter bolo nominované na Nobelovu cenu za mier v roku 2021.

Hodnotenie

Pravdaže Pravdaže O tomto hodnotení

Pôvod

30. januára 2021 hľadali čitatelia časopisu Snopes informácie, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili, či bolo hnutie Black Lives Matter - medzinárodná zbierka skupín obhajujúcich rasizmus v polícii - nominované na Nobelovu cenu mieru.

Odpoveď bola áno, nórsky člen parlamentu podľa hnutia nominoval hnutie na túto cenu koncom januára niekoľko renomovaných správ a oficiálny účet hnutia Twitter .The Guardian toto oznámenie potvrdil a 29. januára informoval:

Nórsky poslanec Petter Eide vo svojich nominačných dokumentoch uviedol, že hnutie prinútilo krajiny mimo USA, aby bojovali s rasizmom v rámci svojich vlastných spoločností.

„Zistil som, že jednou z kľúčových výziev, ktoré sme videli v Amerike, ale aj v Európe a Ázii, je druh narastajúceho konfliktu založeného na nerovnosti,“ uviedla Eide. „Hmota čiernych životov sa stala veľmi dôležitým celosvetovým hnutím na boj proti rasovej nespravodlivosti.“

Eide je členom Nórska strana socialistickej ľavice a bývalý generálny tajomník pre Amnestia Nórsko . Predtým nominoval aktivistov za ľudské práva z Ruska a Číny na Nobelovu cenu za mier, informoval denník The Guardian.

Každý člen národného zhromaždenia alebo hlava štátu môže predložiť nominácie podľa stanov, ktorými sa riadi Nobelova nadácia . Lehota na predkladanie návrhov je každoročne 1. februára, asi tri dni pred tým, ako sa nominácia Eide dostala na titulné stránky. Po ukončení nominačného obdobia je päťčlenná Nórsky Nobelov výbor zužuje zoznam nominovaných a v októbri vyhlasuje víťazov.

Mali by sme poznamenať: Nobelova nadácia nezverejňuje mená nominovaných ani nominantov. Zvažovali sme však rozhovory Eide pre médiá a Guardianova citácia z jeho nominačných listín podstatné dôkazy o tom, že nomináciu skutočne vykonal.

Snopes sa pokúsil osloviť Eideho na rozhovor o svojom rozhodnutí nominovať Black Lives Matter. Ozvali sa nám. Túto správu budeme aktualizovať, keď alebo ak sa nám ozve.

Black Lives Matter, decentralizovaná koalícia rôznych skupín sociálnej spravodlivosti a politických skupín, vznikla v roku 2013 na protest proti rozhodnutiu veľkej poroty oslobodiť Georgea Zimmermana z obvinení z vrážd pri smrteľnom zastrelení Trayvon Martin , čierny tínedžer. Hnutie proti systémovému rasizmu sa rokmi zväčšovalo a dostalo sa mu väčšieho uznania a mestá na celom svete vypukli na protest proti smrti George Floyd , černoch, v lete 2020.

Rozprávanie pre USA DNES 30. januára Eide uviedol, že jeho nominácia nie je komentárom domácej americkej politiky, ale skôr vhodným uznaním boja za rasovú spravodlivosť, podobne ako americké hnutie za občianske práva v 50. a 60. rokoch a hnutie proti apartheidu v r. Južná Afrika.

„Je to dlhodobé vidieť, ako dostanú cenu, ale je dosť dôležité, aby sme podnietili túto diskusiu. To je príspevok sám o sebe, “uviedol pre spravodajský server.

Na jeseň 2020, potom, čo bývalý americký prezident Donald Trump hovoril o svojej nominácii na rovnakú cenu ako o „veľkej veci“, Snopes vykonal hĺbkovú analýzu procesu nominácie a kritérií. Ukázalo sa, že nominanti predstavujú širokú škálu hľadísk a odborných znalostí a zoznam nominovaných nie je vždy zložený z dôstojných jednotlivcov. Prečítajte si celé vyšetrovanietu.

Stručne povedané, bola pravda, že spoločnosť Black Lives Matter bola koncom januára 2021 nominovaná na Nobelovu cenu za mier, a to vzhľadom na citáciu nominačných správ a vyhlásenia Eide v renomovaných spravodajských správach, ako aj vyššie uvedený tweet. Neexistujú dôkazy, ktoré by delegitimizovali presnosť jeho citácií alebo spravodajských správ.