Bola Národná garda nasadená v Minneapolise po policajnej streľbe z Daunte Wright?

Minnesotskí úradníci nasadili štát

Obrázok cez Getty ImagesNárokovať

Úradníci Minnesoty nasadili štátnu Národnú gardu v reakcii na protesty proti smrti 20-ročnej Daunte Wrightovej 11. apríla 2021.

Hodnotenie

Pravdaže Pravdaže O tomto hodnotení Kontext

Stovky príslušníkov Národnej gardy už hliadkovali v oblasti metra kvôli procesu s Derekom Chauvinom, bývalým policajtom z Minneapolisu, ktorý je obvinený zo smrti Georga Floyda.

Pôvod

11. apríla 2021 sa volal 20-ročný černochDaunte Wright zomrel po bol zastrelený políciou počas zastavenia dopravy na predmestí Minneapolisu. Krátko nato správy vyplávali na povrch a tvrdili, že predstavitelia Minnesoty nasadili štátnu Národnú gardu, aby zabezpečili vymáhanie práva v celej oblasti metra, pretože ľudia protestovali proti ďalšiemu nezmyselnému zabitiu políciou.

Príspevky boli vecné.Tesne pred polnocou 11. apríla reportéri z Hviezdna tribúna videli, ako jednotky Národnej gardy začali hliadkovať v oblasti smrti Wrighta v Brooklyn Center, meste s asi 30 000 obyvateľmi na severozápadnej hranici Minneapolisu. Zišli sa tam davy demonštrantov, aby solidarizovali s rodinou 20-ročného mladíka a upriamili pozornosť na systémový rasizmus v polícii.

Asi hodinu po tom šéf rezortu verejnej bezpečnosti, komisár John Harrington, potvrdil, že úradníci nasadili dôstojníkov Národnej gardy, aby zvládli protesty, ktoré sa vyvinuli do chaotických stretov s policajtmi pomocou slzotvorného plynu, nárazov a gumy. guľky

Medzi davy patrili alebo lákali ľudí, ktorí kradli z okolitých podnikov, zdemolovali majetok, skákali na vrchné jednotky automobilov a podľa policajtov hádzali kamene a ďalšie predmety na policajtov. spravodajské správy , ako aj fotografické dôkazy. Harrington informoval o tom, že asi 20 firiem bolo preniknutých do nákupného centra Brooklyn Center a The Star Tribune hlásené „Rozsiahle“ rabovanie v severnom a južnom Minneapolise.

Toto však musí byť jasné: plány presadzovania práva - vrátane Národnej gardy v Minnesote - už prebiehali. Týždne pred Wrightovou smrťou vydal guvernér Tim Walz výkonný príkaz nasadenie gardistov na hliadkovanie v Minneapolise počas procesu s Derekom Chauvinom, bývalým policajtom z Minneapolisu obvineným v r. George Floyd Smrť.

'Ako guvernér budem vždy brániť právo protestovať,' uviedol a vyhlásenie vysvetlenie objednávky. 'Takto vyjadrujeme bolesť, spracovávame tragédie a vytvárame zmeny.' Preto odpovedám na žiadosť našich miestnych vodcov o pomoc Minnesotskej národnej gardy pri ochrane pokojných demonštrantov, susedov a malých podnikov v Minnesote. “

Od rána 12. apríla vedúci orgánov činných v trestnom konaní informovali, že v dôsledku tohto rozhodnutia (nie protestov proti Wrightovej smrti) stálo v metre strážených viac ako 500 príslušníkov Národnej gardy a že plánujú „zvýšiť tento počet v nadchádzajúcich dňoch“. dní, “keď prokurátori uzavreli svoje argumenty proti obvineniu Chauvina.

Národná garda v Minnesote zároveň zverejnila príspevok od svojho úradníka Twitter účet : „Sme v procese urýchľovania týchto plánov, aby sme v reakcii na udalosti cez noc v Brooklynskom centre priviedli ďalších gardistov v službe.“

V čase písania tohto článku boli jednotky národnej gardy a príslušníci orgánov presadzovania práva strážili Policajné riaditeľstvo Brooklyn Center, okrem iných oblastí naproti metru. Štátni vodcovia vydal 19:00 zákaz vychádzania pre všetkých obyvateľov miest Twin Cities.