Bol rakúsky policajný dôstojník odsúdený do väzenia za zverejnenie fotografie Hitlerovho obľúbeného jedla?

Adolf Hitler

Obrázok cez Wikimedia Commons / Bundesarchiv, B CC BY-S.A. 3.0

Nárokovať

V apríli 2021 bol policajt v Rakúsku odsúdený na 10 mesiacov väzenia za zverejnenie fotografie jedla, ktoré je úzko spojené s Adolfom Hitlerom.

Hodnotenie

Väčšinou pravda Väčšinou pravda O tomto hodnotení Čo je pravda

Podľa viacerých rakúskych spravodajských zdrojov odsúdil súd v štáte Burgenland v apríli 2021 nemenovaného policajta na 10 mesiacov väzenia za porušenie zákazu glorifikácie nacizmu zverejnením fotografie jedla spojeného s Adolfom Hitlerom , na Hitlerove narodeniny. Avšak ...

Čo je falošné

Desaťmesačný trest bol prerušený, čo znamená, že dôstojník by na základe svojho odsúdenia nemusel nikdy ísť do väzenia.Pôvod

V apríli 2021 Newsweek uviedol, že policajt v Rakúsku bol „odsúdený do väzenia“ za zverejnenie fotografie „HitlerObľúbené jedlo. “ The článok uviedol, že:

Policajt v Rakúsku bol odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody na 10 mesiacov po tom, čo zdieľal fotografiu jedla, ktoré údajne zvýhodňoval nacistický diktátor Adolf Hitler.

Muž, ktorý nebol uvedený v správach médií, je policajtom v rakúskej spolkovej krajine Burgenland. Uznali ho za vinného z porušenia zákona Verbotsgesetz 1947 - inak známeho ako Prohibition Act 1947, ktorý má potlačiť oživenie nacizmu v krajine.

Policajt údajne zdieľal fotografiu Hitlerovho obľúbeného jedla 20. apríla, v deň diktátora, minulý rok. Hitler bol pôvodom z Rakúska a neskôr migroval do Nemecka.

Článok bol do značnej miery presný. Telo správy síce správne poznamenalo, že 10-mesačný trest odňatia slobody bol podmienečne odložený, ale jeho nadpis nebol. Riskovalo to, že čitatelia nadobudnú mylný dojem, že dôstojník bol v dôsledku svojich činov uväznený. Nebol, hoci to zostáva možnosťou, ak by porušil podmienky jeho podmienečného trestu. Vydávame hodnotenie „Väčšinou pravda“.

Prečo bol policajt odsúdený za príspevok na Facebooku, ktorý ukazoval jeho obed?

Po druhej svetovej vojne prijalo Rakúsko zákon z roku 1945 známy ako Verbotsgesetz (alebo zákon o zákaze), ktorý zakázal činnosť nacistickej strany, a zaviedol prísne tresty pre každého, o kom sa zistilo, že sa usiluje o oživenie nacizmu alebo ideologicky podobných politických hnutí. Zdá sa, že dotyčný policajt bol odsúdený za porušenie oddielu 3h zákona Verbotsgesetz, ktorý uvádza že:

... Ktokoľvek, kto popiera, hrubo minimalizuje, schvaľuje alebo sa usiluje ospravedlniť národnosocialistickú genocídu alebo akékoľvek iné národnosocialistické zločiny proti ľudskosti v publikácii, vysielacom médiu alebo akomkoľvek inom médiu verejne a akýmkoľvek iným spôsobom prístupným veľkému počtu ľudí, bude tiež byť potrestaný.

Podľa viacnásobný Rakúsky novinky zdroje , vrátane rakúskeho národného vysielateľa Österreichischer Rundfunk ( ORF ) a Rakúska tlačová agentúra (APA) sa zistilo, že dotyčný policajt zverejnil 20. apríla - Hitlerove narodeniny - v roku 2020 symbolicky nabitú fotografiu na svoj účet na Facebooku.

Skorší ORF článok obsahovala snímku obrazovky príspevku na Facebooku, ktorá obsahovala fotografiu jedla „Eiernockerl mit grünem Salat“ („Vajcové knedle a zelený šalát“), spolu s nasledujúcim textom: „Mittagessen heute! Eiernockerl mit grünem Salat “(„ ​​Dnes obed! Vajcové knedle a zelený šalát. “)

Podľa ORF priateľ policajta komentoval poznámku „Blondi fehlt“ („Blondi je nezvestná.“) Blondi bola meno Hitlerovho nemeckého ovčiaka. Policajt aj jeho priateľ boli členmi pravicovej Freiheitliche Partei Österreichs (Strana slobody Rakúska), boli však nútení rezignovať v dôsledku príspevkov na Facebooku.

Aj keď sú v Rakúsku veľmi populárne, vaječné knedle a zelený šalát získali v posledných rokoch zlovestný symbolický význam ako údajné obľúbené jedlo Hitlera. Ako informovalo Vice Germany v roku 2016, sympatizanti neonacistov sa rozhodli zverejňovanie fotografií misky na sociálnych sieťach, 20. apríla, ako spôsob vysielania kódovaného signálu podpory a obdivu k Hitlerovi.

Údajné spojenie medzi eiernockerlom a Hitlerom sa uchytilo v roku 1997, keď rakúsky popierač holokaustu Wolfgang Fröhlich napísal otvorený list prokurátorom vo Viedni, kde sa teatrálne „hlásil“ k porušovaniu Verbotsgesetzu častým konzumovaním vaječných knedlíkov a šalátu, ktoré označil ako „ Hitlerovo obľúbené jedlo, “a žiada, aby sa uskutočnil súdny proces.

12. apríla vyniesol súd v meste Eisenstadt, hlavnom meste východného štátu Burgenland, 10-mesačný podmienečný trest a tiež uložené pokuta 6 300 € (7 538 dolárov).

Podľa niektorých novinky správy , policajt poprel oslavu Hitlera alebo nacizmu tvrdením, že si neuvedomoval význam dátumu, a jedlo jedol iba preto, lebo ho pre neho a ich deti pripravila jeho manželka. Porota túto obranu evidentne nezistila. Zatiaľ nebolo jasné, či sa policajt proti rozsudku odvolá.