Bol chlieb kedysi používaný na mazanie značiek na ceruzke?

Ceruzka

Obrázok cez @factsweirdNárokovať

Ľudia pôvodne používali chlieb na mazanie značiek na ceruzkách až do roku 1770, keď Edward Nairne omylom vybral namiesto chleba kúsok gumy, aby niektoré značky vymazali.

Hodnotenie

Zmes Zmes O tomto hodnotení Čo je pravda

Pred objavením gumy ľudia používali na vymazanie značiek ceruzky chlieb a strúhanku. Edward Nairne sa zaslúžil o popularizáciu používania gumy, ktorá bola podľa jeho slov celkom náhodná.

Čo je falošné

Nairne nebol prvý, kto objavil použitie gumy ako gumy, pretože predtým na ňu iní upozorňovali. Napríklad v roku 1770 chemik Joseph Priestley už upozornil na použitie gumy ako gumy.

Pôvod

Za gumou na ceruzky je história, o ktorej ste nikdy nevedeli, že ste ju miesili.

Čitatelia Snopes s nami zdieľali mém, ktorý tvrdí, že zdôrazňuje históriu gumy. Mem hovorí, že veľa ľudí používalo chlieb alebo strúhanku na mazanie značiek ceruzkou až do značnej časti 18. storočia. Tvrdí tiež, že gumovú gumu náhodne vyvinul Edward Nairne v roku 1770, keď „vzal namiesto chleba gumový kúsok a zistil, že je veľmi efektívny“.Tvrdenie je čiastočne pravdivé. A Newyorčan príbeh z roku 2012 popisuje, ako „Pred gumou boli na mazanie značiek na ceruzke najvhodnejšie strúhanky.“ Toto tvrdenie odráža Reader’s Digest, , ktorý hovoril: „Predtým, ako sa gumy stali v roku 1858 doplnkom ceruzky, asi vás neprekvapí, keď uvidíte, ako spisovateľ nesie so svojimi papiermi a výbavou starú bagetu. Je to preto, že strúhanka bola od roku 1612 do roku 1770 najpopulárnejšou gumou na svete na písanie. “

V kapitole 3 knihy „ Ceruzka: História dizajnu a okolností, ”Autor Henry Petroski, autor popisuje, ako by starí inžinieri, ktorí navrhli dotykové pero a prispôsobili elektródu na písanie a kreslenie, oprávnili toto použitie:

Staroveký technik dotykového pera tak mohol odpovedať starému používateľovi dotykového pera, že ochranná známka nemôže byť bez nákladov tmavšia (pokiaľ by niekto nechcel použiť drobivé drevené uhlie), pretože nie je známy žiadny lepší tužkový materiál ako čisté kovové olovo. A možno v snahe ospravedlniť sa za chybu materiálu by inžinier mohol kritikom pripomenúť výhodu, že jeho známka mohla byť vymazaná posýpkou.

Číslo z roku 1908 Fotoaparát časopis tiež označil chlieb za užitočný nástroj na mazanie alebo zosvetlenie negatívov:

Ak je potrebné odstrániť viac čiernej olovo, ako je možné dostať z trenia o čistý kus koženky, je potrebné použiť buď celkom mäkkú india gumu alebo kúsok strúhanky […] Trochu Môže sa použiť nový chlieb, medzi palcom a prstami sa miesi malý kúsok omrvinky veľkosti vlašského orecha, kým nevznikne cesto, ktoré sa potom môže použiť rovnako ako kúsok gumy.

Jeden účet popisuje, ako sa populárne použitie gumy ako účinnej gumy skutočne stalo pri nehode Edwarda Nairna v Anglicku. V knihe, ' Bizarné Anglicko: Objavte tajomstvá a prekvapenia krajiny „, David Long, záznam o vynáleze gumy hovorí:„ Optik Edward Nairne siahol po strúhanke - používal sa v priebehu 18. storočia na trenie značiek na ceruzke - ale omylom zobral kúsok gumy a zistil, že to funguje lepšie . “

Ale zdá sa, že iní prišli na tento objav najskôr. Podľa „Série na podporu obchodu“ z amerického ministerstva obchodu v prvej polovici osemnásteho storočia dvaja francúzski vedci hlásené existenciu gumy pre francúzsku akadémiu, keď cestovali po Južnej Amerike a pozorovali jej použitie tamojším pôvodným obyvateľstvom. Títo Francúzi nazvali kaučuk menom „kaučuk“ a jeden z nich, Francois Fresneau, napísal správu o jeho obchodnom význame v roku 1751. Medzitým, v roku 1770, anglický chemik Joseph Priestley pozvaní pozornosť „látka vynikajúco prispôsobená účelu stierania čiernej olovenej ceruzky z papiera“.

Aj keď Priestley mohol zistiť vlastnosti mazania gumy, Nairne áno pripísané s vývojom a predajom prvej gumy na gumu v Európe a podľa jeho vlastného uváženia došlo k tejto realizácii náhodne. Vzhľadom na to, že chlieb pred týmito inováciami skutočne používali mnohí ľudia, hodnotíme toto tvrdenie ako „zmes“ pravdy.