7 spôsobov, ako sa vyhnúť tomu, aby sa z vás stali dezinformácie, superspír

Zastavte dezinformácie

Obrázok cez NLshop / iStock cez Getty Images Plus

Tu je niekoľko stratégií, ktoré môžete použiť na to, aby ste sa nenechali uviesť do omylu a aby ste zabránili sebe a ostatným v šírení nepresností.


Tento článok o zabránení šíreniu dezinformácií je tu znovu uverejnený so súhlasom Konverzácia . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo redaktorov Snopes.
Problém dezinformácií nezmizne. Internetové platformy ako Facebook a Twitter majú podnikla určité kroky na potlačenie jeho šírenia a hovoria, že pracujú na tom, aby robili viac. Žiadna zatiaľ zavedená metóda však nebola úplne úspešná pri odstraňovaní všetkého zavádzajúceho obsahu zo sociálnych médií. Najlepšou obranou je teda sebaobrana.

Zavádzajúce alebo vyslovene nepravdivé informácie - všeobecne nazývané „dezinformácie“ - môžu pochádzať z webových stránok vydávajúcich sa za spravodajské kanály, politickú propagandu alebo „ pseudo hlboký ”Správy, ktoré sa zdajú byť zmysluplné, ale nie sú. Dezinformácie sú typom dezinformácií, ktoré sa zámerne vytvárajú s cieľom úmyselne uviesť ľudí do omylu. Dezinformácie sú zdieľané zámerne s vedomím, že sú nepravdivé, ale dezinformácie môžu byť zdieľajú ľudia, ktorí nevedia, že to nie je pravda , najmä preto, že ľudia často zdieľajú odkazy online bez rozmýšľania .

Rozvíjajúci sa psychologický výskum odhalil niektoré taktiky, ktoré môžu pomôcť chrániť našu spoločnosť pred dezinformáciami. Tu je sedem stratégií, ktoré môžete použiť na to, aby ste sa nenechali uviesť do omylu a aby ste zabránili sebe a ostatným v šírení nepresností.

1. Vzdelávajte sa

Najlepšie očkovanie proti tomu, čo Svetová zdravotnícka organizácia nazýva „ infodemický “Je pochopiť triky, ktoré dezinformační agenti používajú pokúsiť sa s tebou manipulovať.

Jedna stratégia sa nazýva „ prebunking ”- druh odhalenia, ku ktorému dôjde skôr, ako budete počuť mýty a klamstvá. Výskum to ukázal zoznámenie sa s trikmi dezinformačného obchodu môže ti pomôcť rozpoznať nepravdivé príbehy keď ich stretnete, budete menej náchylní na tieto triky.

Vedci z University of Cambridge vyvinuli online hru s názvom „ Zlé správy , “Čo dokazujú ich štúdie zlepšiť identifikáciu lži hráčov .

Okrem hry sa môžete dozvedieť aj viac informácií o tom, ako fungujú platformy internetu a sociálnych médií , aby ste lepšie porozumeli nástrojom dostupným pre ľudí, ktorí sa snažia manipulovať s vami. Môžete sa tiež dozvedieť viac informácií o vedecký výskum a normy dokazovania , ktoré vám môžu pomôcť byť menej náchylní na klamstvá a zavádzajúce vyhlásenia o zdravotných a vedeckých témach.

Odznaky označujú spôsoby, ako dezinformácie vykorisťujú ľudí

Hranie online hry „Bad News“ ilustruje rôzne spôsoby, ako môžu informační bojovníci zaútočiť na psychickú zraniteľnosť ľudí.
Screenshot snímky Zlé správy

2. Rozpoznajte svoje zraniteľné miesta

Prístup predbežného blokovania funguje u ľudí naprieč politickým spektrom, ale ukazuje sa, že ľudia, ktorí podceňujú svoju zaujatosť, sú v skutočnosti zraniteľnejší voči uvedeniu do omylu než ľudia, ktorí ich zaujatosť uznávajú.

Výskum zistil, že ľudí je viac náchylné na dezinformácie ktoré sa zhodujú s ich predtým existujúcimi názormi. Toto sa volá ' skreslenie potvrdenia „, Pretože človek je zaujatý voči viere v informácie, ktoré potvrdzujú to, v čo už veria.

Vyučovacia hodina má byť obzvlášť kritická voči informáciám od skupín alebo ľudí, s ktorými súhlasíte alebo sa nachádzate v rovnakom vzťahu - či už politicky, nábožensky alebo etnicky alebo národne. Pripomeň si hľadať ďalšie uhly pohľadu a ďalšie zdroje s informáciami o rovnakej téme.

Je obzvlášť dôležité byť k sebe úprimný aké sú vaše predsudky . Mnoho ľudí predpokladá, že ostatní sú zaujatí, ale veria, že sami nie sú - a predstavte si to iné majú väčšiu pravdepodobnosť zdieľania dezinformácií ako sú oni sami.

3. Zvážte zdroj

Médiá majú rôzne zaujatosti. The Graf zaujatosti voči médiám popisuje, ktoré odbytiská sú najviac a najmenej partizánsky ako aj to, ako spoľahlivé sú oznamovanie faktov .

Môžete si zahrať online hru s názvom „ Falošné ”, Aby ste zistili, ako ste náchylní na rôzne spôsoby, ako sú novinky prezentované online.

Pri konzumácii noviniek sa uistite, či je zdroj dôveryhodný - alebo či je dôveryhodný vôbec nedôveryhodné . Znova skontrolujte príbehy z iných zdrojov s nízkym zaujatím a vysokým hodnotením faktov, aby ste zistili, komu - a čomu - vlastne môžete dôverovať, nielen čo ti hovorí tvoje črevo .

Pamätajte tiež, že niektoré dezinformačné prostriedky robiť falošné stránky ktoré vyzerajú ako skutočné zdroje správ - takže si musíte byť vedomí toho, ktorý web skutočne navštevujete. Angažovanie sa na tejto úrovni premýšľať o svojom vlastnom myslení preukázateľne zlepšuje vašu schopnosť rozprávať fakty od fikcie.

Muž sa nakloní späť od svojho stola

Nájdite si chvíľu na rozmyslenie, kým sa rozhodnete niečo zdieľať online.
10’000 hodín / digitálna vízia prostredníctvom Getty Images

4. Dajte si pauzu

Keď väčšina ľudí prejde online, najmä na sociálnych sieťach, sú tu pre zábava, spojenie alebo dokonca rozptýlenie . Presnosť nie je na zozname priorít vždy vysoká. Ešte málokto chce byť klamárom a náklady na zdieľanie dezinformácií môžu byť vysoko - pre jednotlivcov, ich vzťahy a spoločnosť ako celok. Predtým, ako sa rozhodnete niečo zdieľať, venujte chvíľu pripomenutiu hodnotu, ktorú kladiete na pravdu a presnosť .

Premýšľanie „je to, čo zdieľam, pravda?“ vám pomôže zastaviť šírenie dezinformácií a povzbudí vás to pozrieť sa za nadpis a potenciálne pred zdieľaním skontrolujte fakty.

Aj keď nemyslíte konkrétne na presnosť, len si dáte pauzu pred zdieľaním vám dá šancu, aby vaša myseľ dobehla vaše emócie. Opýtajte sa sami seba, či sa o to chcete naozaj podeliť, a ak áno, prečo . Popremýšľajte, aké by to mohlo mať spoločné následky.

Výskum ukazuje, že väčšina dezinformácií je zdieľaná rýchlo a bez väčšieho rozmýšľania . Impulz zdieľať bez premýšľania môže byť dokonca výkonnejší ako tendencie zdieľania partizánmi. Neponáhľajte sa. Niet sa kam ponáhľať. Ty nie si Mimoriadne správy organizácia, od ktorej sú tisíce závislé od okamžitej informácie.

5. Uvedomte si svoje emócie

Ľudia často zdieľajú veci skôr kvôli svojim črevným reakciám, ako kvôli záverom kritického myslenia. V nedávna štúdia Vedci zistili, že ľudia, ktorí sledovali svoje zdroje v sociálnych sieťach v emocionálnom rozmýšľaní, boli podstatne pravdepodobnejšie, že budú zdieľať dezinformácie než tí, ktorí vošli s racionálnejším stavom mysle.

Hnev a úzkosť , najmä zabezpečiť, aby boli ľudia zraniteľnejší voči tomu, aby padli za dezinformácie.

6. Ak niečo vidíš, niečo povedz

Postavte sa verejne proti dezinformáciám. Môže byť nepríjemné vyzývať svojich priateľov online, najmä ak sa bojíte konfliktu. Osoba, ktorej odpoviete odkazom na a Snopes post alebo iná stránka na kontrolu faktov nemusí oceniť, že vás niekto vyzve.

Dôkazy to však dokazujú výslovné kritizovanie konkrétneho zdôvodnenia v príspevku a poskytnutie protiopatrenia ako odkaz o tom, ako je to falošné, je efektívna technika .

Dokonca vyvrátenia krátkeho formátu - napríklad „to nie je pravda“ - sú účinnejšie ako nič nehovoriace. Humor - hoci nejde o výsmech danej osobe - môže fungovať tiež. Kedy skutoční ľudia opravujú dezinformácie online , to môže byť ako efektívne , Ak nie naviac , ako keď spoločnosť v sociálnych sieťach označí niečo ako pochybné.

Ľudia dôveruj iným ľuďom viac ako algoritmy a roboty, najmä tie v našich sociálnych kruhoch. To platí najmä, ak máte odbornosť v danom odbore alebo sú a úzke spojenie s osobou, ktorá to zdieľala.

Ďalšou výhodou je, že verejné odhalenie informuje ostatných divákov, že sa môžu chcieť pozrieť bližšie, skôr ako sa rozhodnú zdieľať sami. Takže aj keď neodradíte pôvodný plagát, odrádzate ostatných.

Dieťa zdvihne prst

Aj deti vedia, že sa ozvú, keď vidia niečo zlé.
Mireya Acierto / DigitalVision cez Getty Images

7. Ak vidíš niekoho iného vstať, postav sa s ním

Ak vidíte, že niekto iný zverejnil, že príbeh je nepravdivý, nehovorte „dobre, zbili ma, aby som to nemusel.“ Keď viac ľudí vyzradí príspevok ako nepravdivý, signalizuje to, že zdieľanie dezinformácií je skupina sa na to mračila všeobecnejšie .

Postavte sa k tým, ktorí sa postavia. Ak tak neurobíte a niečo sa bude zdieľať znova a znova, to posilňuje presvedčenie ľudí, že je to v poriadku zdieľať dezinformácie - pretože to robia všetci ostatní, a iba niektorí, ak existujú, namietajú.

Umožnenie šírenia dezinformácií tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že tomu začne veriť ešte viac ľudí - pretože ľudia prichádzajú veriť veciam, ktoré opakovane počujú , aj keď to najskôr vedia nie sú pravdivé .

Neexistuje dokonalé riešenie. Niektoré dezinformácie sú ťažšie čeliť ako ostatným a niektoré taktiky boja proti sú efektívnejšie v rôznych časoch alebo pre rôznych ľudí. Môžete však prejsť dlhú cestu k ochrane seba a ostatných vo svojich sociálnych sieťach pred zmätkom, podvodom a klamstvom.

Konverzácia


H. Colleen Sinclair , Docent sociálnej psychológie, Mississippi State University

Tento článok je publikovaný od Konverzácia na základe licencie Creative Commons. Čítať pôvodný článok .