10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o skutočnom svätom Patrikovi

Svätý Patrik

Obrázok prostredníctvom Thada Zajdowicza

Patrickove vlastné spisy a prvé správy o kariére svätca odhaľujú veľa zaujímavých podrobností o živote tohto patróna Írska.


Tento článok o Sv. Patrikovi je tu znova publikovaný so súhlasom Konverzácia . Tento obsah sa tu zdieľa, pretože táto téma môže zaujímať čitateľov Snopes, avšak nepredstavuje prácu overovateľov alebo redaktorov Snopes.
17. marca oslávia ľudia na celom svete Deň svätého Patrika prehliadkou v zelených klobúkoch, športovými obrázkami trojlístkov a škriatkovia - maličkí, usmievaví sa, víla muži - pripnutí na klopách. Patrickov obrázok bude zdobiť pohľadnice: starý, fúzatý biskup v splývavom rúchu , uchopil biskupskú palicu a zahľadel sa na hadiu cievku.

Ikona odkazuje na jeden z legendárnych Patrickových zázrakov, v ktorom sa údajne modlil za vyhnanie všetkých hadov z Írska. Avšak ako a historik stredovekého Írska Môžem vás ubezpečiť, že skutočný svätý Patrik, ktorý žil a pracoval v piatom storočí, nikdy nevidel hada ani trojlístok.

Patrickove vlastné spisy a prvé správy o kariére svätca odhaľujú veľa zaujímavých podrobností o živote tohto patróna Írska. Tu je 10 vecí, ktoré možno o sv. Patrikovi neviete.

1. Patrick nebol Ír

Patrick sa narodil okolo roku 450 n. L., Práve keď sa rímske jednotky stiahli z Británie. Jeho otec bol džentlmen a kresťanský diakon, ktorý vlastnil malé panstvo na mieste zvanom Bannavem Taburniae.

Vedci si nie sú istí, kde toto miesto bolo - bolo to pravdepodobne na západnom pobreží okolo Bristolu, blízko južnej hranice moderného Walesu a Anglicka.

2. Patrick bol otrokom

Írski obchodníci s otrokmi vyplávali po vodách pri tom istom pobreží a jedného dňa sa dostali na breh, aby ich zajali dospievajúci Patrick a jeho susedmi predať späť v Írsku. Patrick strávil šesť rokov starostlivosťou o ovce na západe Írska.

3. Patrick začul hlasy

Pri prenasledovaní oviec po kopcoch sa Patrick modlil stokrát za každého počasia. Oplatilo sa. Jednej noci a zavolal na neho tajomný hlas , povedal: „Pozri, tvoja loď je pripravená!“ Patrick vedel, že nepočuje ovce. Nastal správny čas na jeho útek.

4. Patrick odmietol „cmúľať mužské prsia“

Katolícky kostol svätého Patrika, Ohio.
Nheyob (vlastná práca). , CC BY-SA

Patrick sa vydal na východné pobrežie Írska a hľadal cestu na lodi smerujúcej do Británie. Kapitánovi, pohanovi, sa nepáčil jeho vzhľad a požadoval toho Patricka 'Cmúľaj si prsia,' rituálne gesto symbolizujúce prijatie právomoci kapitána. Patrick to odmietol - namiesto toho sa pokúsil obrátiť posádku.

Z nejakého dôvodu ho kapitán stále vzal na palubu.

5. Patrick mal vízie

Jednej noci sa Patrickovi snívalo, že Satan vyskúšal svoju vieru tým, že na neho zhodil obrovskú skalu. Ležal zdrvený svojou váhou, až kým sa nerozbilo úsvit zvolal , „Helias! Helias! “ - meno gréckeho boha slnka. Skala zmizla. Patrik bral to ako akési zjavenie . Neskôr napísal:

'Verím, že mi pomohol Kristus Pán.'

Patrick mal aj iné zvláštne vízie. Po návrate domov na Bannavem Taburniae ho navštívil anjel so správou Írov: „Prosíme ťa, svätý chlapče, príď a choď znova medzi nás.“ Vyučil sa za biskupa a vrátil sa do Írska.

6. Patrick urobil niečo nespomenuteľné

Zdá sa, že po rokoch jeho misie niekto povedal o Patrickovi špinavé tajomstvo svojim kolegom biskupom. 'Vyviedli proti mne po tridsiatich rokoch niečo, čo som už priznal ... niektoré veci, ktoré som urobil jedného dňa - skôr za jednu hodinu, keď som bol mladý,' napísal .

Patrick nám nepovedal, čo urobil - uctieval modly? Zapájať sa do zakázaných sexuálnych praktík? Beriete dary od konvertitov?

Nech to bolo čokoľvek, Patrick spätne pochopil svoju horlivú írsku misiu ako pokánie za svoje mladícke hriechy. Keď šíril kresťanstvo po Írsku, bol často bitý, uväznený alebo vydieraný. 'Každý deň existuje šanca, že budem zabitý, obklopený alebo vzatý do otroctva,' sťažoval sa .

7. Patrick bojoval s druidmi

Dve storočia po jeho smrti si írski veriaci želali viac vzrušujúcich príbehov o Patrickovom živote, ako mal svätý.

Jedna legenda (700 rokov po Kr.) Opísala Patricka súťaž s pôvodnými náboženskými vodcami, druidmi. Druidi urážali Patricka, pokúsili sa ho otráviť a zapojili ho do magických duelov - podobne ako študenti Rokfortu Harryho Pottera -, v ktorých súťažili o manipuláciu počasia, vzájomné ničenie posvätných kníh a prežitie zúriacich požiarov.

Keď sa však jeden druid odvážil rúhať sa kresťanskému Bohu, Patrick poslal druida vyletieť do vzduchu - muž spadol na zem a zlomil si lebku.

8. Patrick dal Bohu prísľub

Ďalšia legenda z rovnakého obdobia hovorí o tom, ako sa Patrick postil 40 dní na vrchole hory, plakal, hádzal veci a odmietal zostupovať, kým anjel neprišiel v mene Boha, aby splniť poburujúce požiadavky svätca . Patrili k nim tieto veci: Patrick vykúpi z pekla viac duší ako ktorýkoľvek iný svätý Patrick, a nie Boh, na konci času bude súdiť írskych hriešnikov a Angličania nikdy nebudú vládnuť Írsku.

Vieme, ako to posledné dopadlo. Možno Boh splní ďalšie dva sľuby.

9. Patrick nikdy nespomenul trojlístok

Shamrock na deň svätého Patrika.
Maiconfz , CC BY

Žiadny z prvých patricijských príbehov neobsahoval trojlístok - alebo írsky seamróg - čo je slovo pre ďatelinu obyčajnú, malú rastlinu s tromi listami. Napriek tomu sa deti v katolíckych školách stále dozvedajú, že Patrick použil kázeň pre pohanských Írov trojlístok ako symbol kresťanskej trojice.

Spojenie trojlístka bolo v tlači prvýkrát spomenuté pomocou Anglický návštevník Írska v roku 1684 , ktorý napísal, že na sviatok svätého Patrika „vulgárni poverčivo nosia trojlístky, 3 listovú trávu, ktorú tiež jedia (hovoria), aby spôsobili sladký dych.“ Angličan tiež poznamenal, že „len veľmi málo horlivých je v noci triezvych.“

10. Patrick nevyhnal hady z Írska

Pokiaľ ide o zázračný šarm, ktorý sa pripisuje Patrickovi, nemohlo sa to stať, pretože tam boli v predmodernom Írsku žiadne hady . Plazy sa nikdy nedostali cez pozemný most, ktorý prehistoricky spájal ostrov s európskym kontinentom.

Pravdepodobne to bol zázrak plagiát z života iného svätca a nakoniec sa pridal do Patrickovho repertoáru.

Účastníci večierku 17. marca sa však nemusia obávať starodávnych historických detailov. Nech už je Patrickova misia akákoľvek, stal sa jedným z troch patrónov Írska spolu so sv. Brigit a Columba - títo dvaja poslední sa narodili v Írsku.

Prajeme vám „šťastný deň svätého Patrika“ - šťastný deň svätého Patrika.

Prehliadka na deň sv.
Ardfern (vlastná práca). , CC BY-SA


Lisa Bitel , Profesor histórie a náboženstva, USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences

Tento článok je publikovaný od Konverzácia na základe licencie Creative Commons. Čítať pôvodný článok .